Jaką pamięć dobrać?

Witam,

Posiadam stary komp z 256MB RAM-u. Chciałbym dokupić wiecej pamięci, ale nie wiem jaką dobrać do starego sprzętu (co ma znaczenie ??). Poniżej opis mojej płyty głównej (fragment raportu z Everesta) :

Płyta główna:

Typ procesora AMD Athlon XP, 1466 MHz (11 x 133) 1700+

Nazwa płyty głównej Shuttle AK32A (5 PCI, 1 AGP, 2 SDR DIMM, 2 DDR DIMM, Audio)

Mikroukład płyty głównej VIA VT8366A Apollo KT266A

Pamięć fizyczna 256 MB (PC2100 DDR SDRAM)

Typ BIOS’u Award (09/27/02)

Port komunikacyjny Port komunikacyjny (COM1)

Port komunikacyjny Port komunikacyjny (COM2)

Port komunikacyjny Port drukarki ECP (LPT1)

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam.

no to kupujesz pamięc ram sdram pc2100 w sklepie trasznie drogo ale poszukaj na allegro ka do starego kompa kupiłam 256 za 5 zł he he

No tak ale czasem jest PC 3200 albo więcej, wiec mogę kupić taką czy nie ??

Identycznej przecież nie dokupię …

Według specyfikacji twojej płyty (chipsetu) maksymalnie możesz obsadzić kością DDR SDRAM PC-2100 (czyli taką jaką masz obecnie). Kości PC 3200 (400Mhz) twój chipset nie obsłuży. Proponuję kupić kość 1 GB (tylko przy korzystnej cenie) i ewentualnie pozostawić tą która już masz (większą daj w pierwszym slocie), tyle ramu spokojnie wystarczy. Oczywiście jesli ceny będą zaporowe dobrze będzie dołożyć choć 512 MB (mniej nie ma sensu).

btw. jeśli twój Athlon to Thoroughbred-B, podnieś mu mnożnik do 12 (dostanie troszkę mocy), oczywiście jeśli temperaturki na procu są niskie (40-45 st.C).

Wątpię by jego płyta obsłużyła kości 1 giga

W spec`u jest napisane że tak…

http://eu.shuttle.com/archive/en/ak322.htm

Tj. pamięć będzie działała ale nie jako PC3200, tylko PC 2100 (266 MHz).

Mnożnik w tym CPU jest zablokowany. Wątpię, aby ciaper79 , poradziłby sobie z jego odblokowaniem. Płyta ma w miarę przyzwoity chipset (jak na tamte czasy), więc jeżeli już OC, to zwiększyłbym FSB do 140 MHz. Płyta umożliwia taką zmianę i obsługuje moduły pamięci o pojemności 1 GB. W razie czego kup DDR, a nie SDR.

Ale w sklepie Pan zaproponował mi:

Pamięć DDR 1GB PC3200 400MHz Goodram CL3 GR400D64L3/1G

Z pewnością zadziała.

A znacie jakies strony www z ogłoszeniami o sprzedazy używanych podzespołów , zeb ykupić może uzywaną pamięć, bo taka kosztuje 75…??

(wiadomo, oprócz allegro, świastaków i innych …)

@slawex1983 ■■■■■ół nie opowiadaj bo nie jest (a niby co zrobiłem ze swoim?), Thoroughbred-B ma oczywiście odblokowany mnoznik który spod biosu można myknąć max na x12.5 (więcej się nie da, choć można zdrutować nóżki i bawić się w więcej).

Z pewnością zadziała? Nie byłbym taki pewien (obsługę, nieoficjalną, oferował dopiero kt333). Może zadziałać ale nie musi. Przy zakupie upewnij się że możesz oddać jeśli nie podejdzie pod twoją płytę.

  1. Mnożnik zablokowany na 100%. Może kupiłeś CPU z już ciętymi/łączonymi mostkami.

  2. Nawet jeśli go odblokuje, to i tak marne szanse na to, że bios płyty oferuje jego zmianę.

  3. Pamięć na pewno zadziała (jako PC2100). Jaką nieoficjalną obsługę? Magistrali pamięci 200 MHz? Co Ty bredzisz? Ten RAM ma chodzić na 133 MHz - nic więcej. Wiesz w ogóle czym się różnią moduły PC1600 od PC3200?

  4. Trochę kultury.

A znacie jakies strony www z ogłoszeniami o sprzedazy używanych podzespołów , zeby kupić może uzywaną pamięć, bo taka kosztuje 75…

(wiadomo, oprócz allegro, świstaków i innych …)

@slawex1983,

ad1. nic nie jest cięte, gięte, Athlony 1.7+ w technologi 0.13 mikrona (prostokątne, różowe, jądro) nie mają blokady mnożnika. Stare Athlony XP w 0.19 (kwadratowe jądo) mają.

ad2. widać że pojęcia nie masz o tym o czym piszesz, skoro w biosie da się zmienic mnożnik to pójdzie tyle ile ustawił, jeśli się nie da znaczy ze ma blokadę mnożnika, czy gdziekolwiek napisalem że ma łączyć mostki na procku, czytaj ze zrozumieniem, zamin coś nabazgrzesz… oczywiscię może tez bawić się FSB ale z tego co pamiętam przy kt266A nie ma rozdziału pomiędzy FSB-PCI, dlatego podsunąłem myśl o zmianie mnoznika, proste i bez ryzyka uszkodzenia sprzętu…

ad3. wiem zdecydowanie więcej niż ty żeby takie teksty wtsawiać, prędzej pójdą mu pamięci typu DDR-333 (PC-2700), zobacz jaki tam jest chipset, ja bym tak kategorycznie nie obstawiał że czterysetki będą śmigać, bo dla przykładu u mojego kuzyna na takim samy chipie mobo nie odpalała, btw oficjalna obsługa pojawiła się przy chipsecie via kt 400 (nieoficjalna przy kt 333 oznacza że kostki działały ale Via nie obiecywała pełnego wsparcia, czytaj nie dawała 100% że będą śmigac jak należy).

edit:

@Scorpio dokładnie o tym piszę w ad3., pozdrawiam

Ja miałem ECS K7VMM na VIA KM266 i miałem wsadzone w nią Kingmax 2x512MB DDR PC-3200 400MHz CL3 tylko że płyta zwalniała je do 266MHz, żadnych problemów nie było

Widocznie kości gryzły się z płytą, ta obsługa DDR 400MHz daje to że ramy będą chodzić z pełną prędkością, jak płyta obsługuje tylko 200MHz, 266MHz, 333MHz to w tym przypadku ramy 400MHz są spowalniane do 200MHz, 266MHz lub 333MHz zależy od obsługi, ramy 400MHz są kompatybilne w dół.