Jaka płyta pod HD4870 x2

(Swizz13) #1

Zamierzam kopić sobie nowy sprzęt i mam dylemat. Kierując się radami innych użytkowników forum zdecydowałem się na Radeona HD4870 i Intel Core 2 Duo E8400. Chciałbym w przyszłości dołożyć do kompa druga HD4870 w CrossFire. No i tu moje pytanie.. jaka płyta główna do tego? Wszyscy polecają MSI P45 Platinum ale z tego co wyczytałem to w trybie CF sloty PCI-E są 8x ;/

(Kambor4) #2

MSI P45 Platinum lub GigaByte GA-X48-DQ6. :wink:

(Darth ReX) #3

Ewentualnie GA-X38-DQ6. Nie ma zbyt dużych różnic w budowie chipsetu w stosunku do X48.

(Mariosti*) #4

pcie 2.0 x8, a to jest bardzo ważna różnica.

(Michal Kolatek) #5

Raczej martwił bym się poborem prądu przez 2x4870, różnic w wydajności między 16x a 8x nie ma.

Przejrzyj wykresy i przeczytaj przynajmniej to co jest pod ostatni wykresem.

(Swizz13) #6

A czy do tej GigaByte GA-X48-DQ6 można wsadzić jakiegoś quada?

(Kambor4) #7

Tak,ale narazie jest nieopłacalny.

(Swizz13) #8

no wiem.. myślę o przyszłej modyfikacji ;D

(Swizz13) #9

opłaca się bawić w to crossfire? Czytałem ze x2 jest o wiele lepsza od 2kart w cf?

(Himmak5g) #10

quady niedługo to bedzie standart. Intel juz zrobił prototyp procka który ma 80 rdzeni (patrz nowy CHIP) i ma moc z tego co pamiętam 1,5 teraflopsa. Wiec to jest przyszłośc.

(SolelyRose*) #11

Ja tam nie chcę 80 rdzeni. Po kiego mi to, będę wirtualne życie prowadził przed komputerem, aby potrzebna mi była taka moc obliczeniowa? Daj spokój. Ewolucja w stronę rdzeni to dla mnie zły pomysł, powinni się zastanawiać jak podnieść zegary, itp. Z resztą w domu teraz nawet 4 rdzeni nie wykorzystasz w pełni. Coś daleka ta przyszłość z 80 rdzeniami 8) Jak by ktoś kiedyś pytał, to ja byłem przeciw.

(Mariosti*) #12

LOL Polarisa zrobili działającego jakieś 2-3 lata temu :]

Dodatkow zauważ że hd4870x2 ma wydajność 2,4TFLOPS :]

A co do zwiększania wydajności to dobrą metodą jest spinotronika, dzięki temu bazowe bramki mogłyby działać na 4 bit'ach zamiast na 2.

Ewentualnie metodą potężnego zwięszenia taktowanie będzie przejście z elektronów na fotony (być może dzięki polaryzowaniu dałoby się i na nich korzystać z 4 albo i więcej bitów).

(Himmak5g) #13

No tak. Teraz na pewno nie wykorzystasz ale i programy i gry beda się rozwijać razem z duchem czasu.

Co do tego że 1,5 teraflopsa to tam było 50 terafloopsów. Teraz sprawdziłem w gazecie.

(Darth ReX) #14

A wiesz, że ten procesor jest wykorzystywany do badań naukowych, a nie do zwyczajnych komputerów? Tak samo w zwyczajnych komputerach nie masz więcej niż jednego procesora. W komputerach do obliczeń istnieje wiele rozwiązań, które z różnych względów nie są wykorzystywane w domowych pc-tach.

(Adalbert) #15

Eee tam gadacie, czekajmy na komputery kwantowe, to to co dzisiaj jest, będzie do śmieci. :slight_smile: Kubity, to potęga...

Tobi , rozumiem że identycznie sprawa się ma z CF jak z SLI z Twojego linku. Jeżeli tak, to faktycznie nie ma co ulegać magii liczb...

(Darth ReX) #16

Właśnie sprawa z Crossfire wygląda inaczej. W SLI nie ma różnicy, ale w Crossfire już jest. Choć widać ją dopiero w dużych rozdzielczościach.

(Mariosti*) #17

W jednym teście było porównanie cf 8x8 v.1.1 do cf 16x16 v.2.0. Nawet wtedy wyraźna różnica była tylko w jednej grze czyli crysisie. P45 wspiera pcie 2.0 a więc oferuje 2x większą przepustowość od 8x8 v.1.1, coś jak x38 oferuje i tyle.

(Wigrus1) #18

http://nvision.pl/art-195-3/RADEON_HD_4 ... vs_4x.html

http://www.tomshardware.com/reviews/cro ... 761-4.html

ja to bym kupował dfi mająć za jakiś czas robić cf

http://www.esc.pl/product_info.php?manu ... s_id=11169

(Mariosti*) #19

1,4 TFLOPS'a przy taktowaniu prawie 5GHz :]