Jaką płytę główną zamiast K8S-LA

Jeden z moich znajomych posiada stary desktop Compaq w którym (najprawdopodobniej padła płyta główna).

Ponieważ nie używa komputera do żadnych ekstremalnych zadań, a jedynie do przeglądania internetu i zdjęć z wakacji, nie widzi potrzeby w kupowaniu następnego.

Obecne objawy;

  • brak obrazu z komputera (nawet po podłączeniu innej karty graficznej)

  • nowa podłączona karta wydaje ostrzegawczy pisk

  • procesor kreci się na maksymalnych obrotach i nie zwalnia

Stara płyta to K8S-LA na której pracuje AMD Athlon 64 3400+.

W jej miejsce chciałbym założyć MSI K8T Neo-FIS2R lub Abit KT7A.

Macie może jakieś inne pomysły na płytę, bądź inne wnioski dotyczące błędu w komputerze?

Hej,

Często zdarza się, że uszkodzona pamięć RAM - na przykład jeden z modułów - powoduje, że karta graficzna nie wstaje i nie potrafi wyświetlić obrazu w ogóle. Proponowałbym sprawdzić tę drogę. Najlepiej spróbować uruchomić komputer na jednej kości, później na drugiej - warto też pożonglować nimi w poszczególnych slotach. :slight_smile:

A jaka to karta??

:arrow: Czy w ogóle komputer przy starcie wydaje jakieś dźwięki lub piski??

To akurat normalne w komputerach HP - wiatraczek kręci się na procesorze z maksymalną prędkością do czasu przejścia testów BIOS’u; trochę to wkurzające, ale cóż… :expressionless:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dziękuję za odpowiedz.

Odpowiadając w kolejności;

  • komputer nie wydaje żadnych dźwięków podczas uruchamiania - zaczyna kręcić się wentylator procesora, słychać jak działa twardy dysk

  • ze zintegrowanej karty graficznej odpadł radiator, wiec podejrzewałem że to jest przyczyną braku obrazu

  • założyłem inną kartę graficzna - GF 6800 na AGP

  • w komputerze jest tylko jedna kość pamięci - 512 MB, spróbuję zamienić na inną

Jak nie ma dźwięku to jest to objaw uszkodzenia płyty, lub procesora, ale jak płyta nie miała radiatora to najprędzej jest to płyta, proce padają w śladowych ilościach i gł przez np złe oc, uszkodzenie mechaniczne/termiczne. Najpewniejsze to podpinanie części do sprawnego kompa, lub karta diagnostyczna.

Abit jest dla proców K7, a zamiast MSI kupował bym

bez grafiki

http://www.allegro.pl/item876227061_now … _fvat.html

z zintegrowaną graf

http://www.allegro.pl/item877417505_asr … p_wwa.html

Hej,

Skoro normalnie nie słychać żadnych dźwięków (a powinny być), a po włożeniu karty pod AGP pojawia się pisk, to na 100% jest to uszkodzenie płyty - zapewne związane ze zdjęciem radiatora z mostka północnego, który jest odpowiedzialny między innymi za komunikację z procesorem i portem AGP. Niestety układy te dość mocno się grzeją, więc najprawdopodobniej chipset ucierpiał na skutek przegrzania. Sama praca wentylatora oznacza, że elektryka płyty jest w porządku; natomiast działanie dysku jest zasługą drugiego z chipset’ów (tzw. mostka południowego), który odpowiada między innymi za komunikację z dyskami.

Nie ma to więc chyba większego sensu… :expressionless:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Obserwuję kilka aukcji, mam nadzieję że kupię niedrogo używaną płytę.

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

Dodane 20.01.2010 (Śr) 9:32

Dokupiłem zestaw SEMPRON 2800+ plus płyta ASUS K8V-MX - pozwoli mi to na sprawdzenie całego zestawu i ewentualną podmianę procesora. Cena nie była wygórowana, nie różniła się zbytnio od ceny samej płyty.

Hej,

Nie ma sprawy… :slight_smile:

Fakt… Będziesz miał możliwość sprawdzenia. Ale przy uszkodzeniu mostka północnego - a zakładam, że tak jest - komputer i tak nie wstanie… :stuck_out_tongue: Najważniejsze tylko, by nie testować z innymi procesorami płyt, w których istnieje podejrzenie uszkodzenia sekcji zasilania - inny procesor może po prostu pójść z dymkiem… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus