Jaką rozdzielczość?

Pracuję codziennie 8 godzin przed kompem

proszę doradzcie mi jaką rozdzielczość mam stosować by oczy się nie

męczyły za szybko :

1280 x 1024 przy 75 Hz

1600 x 1200 przy 60 Hz

To jest panel LCD Dell , 20 cali , karta graficzna NVidia Quadro 3400/4400

Dziękuję za wszelkie sugestie :slight_smile:

Im wyższa wartość odświeża, tym lepiej :slight_smile:

Dobra rozdzielczosc i wysoka wartosc odświeżania.

Wieksza rozdzielczosc nie jest chyba potrzebna :slight_smile: i

:slight_smile:

Chyba jesteś grafikiem, bo ta karta graficzna…:smiley:

Grafik potrzebuje duzo miejsca na ekranie, chocby w 3dsmax mnóstwo okienek, albo photoshop czy flash mx. No albo dwa monitory…W monitorach LCD odświezanie jest mało istotne, ja na swoim po zmianie na 60Hz nie widze zadnej roznicy. Więc jak musisz przewijac obszar roboczy, i ciągle przestawiać okienka zeby odkryc wspomniany obszar roboczy. To ja bym dał 1600x1200. Jak cie bolą oczy to wina jasności. Ja tak miałem po kupnie LCDka, przez pierwszy tydzien po prostu nie moglem na niego patrzeć, tak mnie gały bolały… ale z czasem juz oki, ale za to jak w szkole patrzena te CRT z 75Hz to jakby mi mialy zaraz oczy wyskoczyć :confused:

Pozdrawiam

nie grafikiem a konstruktorem … od dwóch tygodni więc dlatego taka

karta graficzna… i jak słusznie zauważył FlooX , obszar się zmniejszył

trochę przy tej rozdzielczości … pokombinuję jeszcze z jasnością monitora

no i tak jak pisze Monczkin … zobaczę jak się będzie pracowało na tych

75 Hz … skoro to jest najlepsze dla oka :slight_smile:

Dziękuje wszystkim za swoje uwagi :slight_smile:

hm… co ja bym dał za takim monitorek i karte :frowning:

a co do rozdziałki to powalcz może nie będzeie takiej różnicy, jak masz CAD’a i “jedziesz” ze skrótów to może nie będzie takiej wielkiej różnicy ale dla mnie z 1600x… na 1280x… była duuuuża róznica, i jak FlooX napisał przy LCD oczka mi wypadały :? dałem jasność na 0 i jakoś żyje, choć teraz to nie wiem czy bym kupił 20-22cale LCD…

a jak byś mógł to podaj numerki tego monitorka :wink:

Przy panelach LCD radzę stosować czestotliwości odświeżania zalecane przez producenta monitora.

Karta i monitor do takiej pracy są za dobre jak mi się wydaje.

Póki co od dzisiaj stosuję 1280 x 1024 przy 75 Hz ,

Panel to Dell 2001 FP, … nie mam do niego instrukcji więc nie wiem

co zaleca producent :expressionless:

Parametry techniczne

Jeżeli ekran LCD to może być 1600x1200 ponieważ LCD tak naprawdę nie miga jak CRT :slight_smile: więc spokojnie 1600x1200 zwłaszcza jeżeli potrzebujesz przestrzeni na pulpicie :slight_smile:

skoro to panel 20 cali to pewnie jego nominalna rozdzielczość to 1600x1200 więc taką bym brał by nie tracić jakości obrazu i ostrości. Mnie oczy bolą jak jest za jasny ekran lub jak pójdę do kogoś innego kto ma LCD o nominalnej rozdzielczości 1280x1024 a pracuje 1024x768, wtedy rzeczywiście oczy bolą od braku ostrości. Częstotliwość odświeżania w LCD nie ma takie znaczenia, bo w praktyce powyżej 60Hz człowiek uznaje obraz za płynny, a LCD nie miga tak jak CRT bo działa na innej zasadzie… więc różnica między 60, a 75Hz jest minimalna…

Na CRT częstotliwość odświeżania ma duże znaczenie bo na 60Hz obraz skacze jak opętany. Na LCD nawet przy 60Hz wszystko jest w porządku. Nie widać tego jednak mimo wszystko na większych częstotliwościach np. 75Hz oczy jednak trochę mniej się męczą.

Tak w ogóle co do męczenia się oczu przy LCD:

Sam jestem użytkownikiem takiego monitora zaledwie od 2 dni ale już przekonałem się, że zmęczenie oczu najczęściej powoduje zbyt duża jasność matrycy. Mam BenQ FP91GP z kontrastem 1000:1 i na domyślnych ustawieniach (jasność 90 i kontrast 50 w ustawieniach ekranu) nie jestem w stanie wytrzymać. Dopiero jak zjadę z jasnością poniżej 50 da się patrzeć na tą żarówę.