Jaka wielkość pliku wymiany przy 2GB ramu?

Zakupiłem drugi kość 1GB ramu i mam pytanie jaki rozmiar powinien mieć plik wymiany?Przy 1GB wynosił 1536-3072 z tego wynika że jest to pojemność ramu razy 1,5 do pojemność ramu razy 3.Czyli wynika z tego że przy 2GB powinno być 3072-6144 ale to chyba trochę bez sensu tak wielki plik wymiany.Doradźcie jak ustawić najlepiej.

hevet chodzi Ci o partycję SWAP?

Ja mam u siebie ustawione 2 Gb, lecz jak się uprzesz to nie musisz ustawiać wcale. :slight_smile:

Przy tak dużej ilości RAM, w zasadzie można całkiem zrezygnować z pliku wymiany - system zwiększy wydajność, bo nie będzie musiał odnosić się często do dysku twardego.

Niektóre aplikacje wymagają jednak obecności pliku wymiany, więc na Twoim miejscu ustawiłbym na sztywno np. 1GB (tą samą wartość wpisujesz przy rozmiarze początkowym i maksymalnym). Przy stałym rozmiarze tego pliku odciąża się trochę zasobów systemowych.

Błąd

Im masz więcej ramu tym system częściej korzysta z pliku wymiany.

Minimum to 6144

Zamiast “system”, powinieneś napisać “Windows” - ma on złe zarządzanie pamięcią i sam mam wyłączony całkowicie plik wymiany (mam “tylko” 640MB RAM) - wydajność jest znacznie wyższa, niż z plikiem wymiany.

Dla porównania - Linux w większym stopniu korzysta z partycji SWAP, przy mniejszej ilości RAMu.

Logiczne jest chyba, że po to jest RAM, żeby przyspieszyć i usprawnić działanie systemu przez odciążenie i tak wolniejszego dysku.

Ciekawe. Mam dwa giga ramu i wyłączony plik wymiany. System pracuje zdecydowanie szybciej

Oczywiście, że tak, ale są aplikacje które

wymagają obecności pliku wymiany.

Dlatego też zastosuj się do tej propozycji.

IMHO - wystarczy 500 MB

Możesz też postępować elastycznie

i np. korzystając z gry - wyłączać swapa