Jakiego Windowsa wgrać na ten komputer?

Faktycznie, nawet tego nie sprawdziłem. U mnie też pokazuje 14,45 :wink:

System plików     1K-bl    użyte dostępne %uż. zamont. na
/dev/sdb1      15153152 11337976  3307272  78% /media

Pewnie kwestia czy system operacyjny przelicza w GB czy GiB.

1 polubienie

A u mnie 14,94:

Jeśli chodzi o pojemność PenDrive to producenci zazwyczaj rozmijają się z prawdą odnośnie ich pojemności zazwyczaj jest trochę mniej niż jest to deklarowane w przypadku niezłych marek a często gęsto sporo mniej w przypadku “noname” .
Przykłady ? złapałem dwa pierwsze z brzegu : SanDisk Cruzer Blade 32 GB deklarowane ,faktycznie ma 31 242 321 920 bajtów . Sony 32X 32 GB deklarowane a ma 31 646 089 216 bajtów.
Sony jednak nie polecam strasznie się grzeje . Chińskie niemarkowe wynalazki z Hipermarketu mogą mieć znacznie mniej . Te które opisałem choć odbiegają od deklarowanej pojemności to odbiegają nieznacznie i plasują się zdecydowanie powyżej średniej .

1 polubienie

Panowie, co Wy tu wyprawiacie! Rozpuszczacie się nad pojemnościami pendrive zamiast pomóc chłopakowi w prosty sposób - trochę żenujące…
Jeżeli nie chcesz inwestować w pamięci/nie znasz się na tym - zainstaluj W7 32bit, do tego, co reszta sprzętu ma Ci powinno wystarczyć na przeglądanie stron/ starsze gry (myślę przede wszystkim o karcie graficznej). O jakiejkolwiek rozbudowie pamięci operacyjnej za pomocą pamięci flash zapomnij od razu.
BTW, pojemność pendrive masz dobrą (i taką powinien mieć).
Reszta to optymalizacja systemu pod 2GB RAM, sam się w to kiedyś bawiłem.
Ostatni punkt to szczegóły na temat podzespołów komputera - bez tego ani rusz…

2 polubienia

Przecież sam o to prosił.

1 polubienie

Nie. Oryginalnego rozmiaru Pendrive nie przywrócisz. Producenci zawsze zaniżają o ponad 1GB pamięć. Mam Pendrive GoodRam 8GB. W rzeczywistości jest to rozmiar 7GB z groszami.

:man_facepalming: :woman_facepalming: :man_facepalming:

Różnice wynikają z tego:
https://www.ibm.com/support/knowledgecenter/pl/SSQRB8/com.ibm.spectrum.si.doc/fqz0_r_units_measurement_data.html .

1 polubienie

Jak Windows to oczywiście oryginalnego. Jak coś ze stajni GNU/Linuksa to tylko coś ze zjadliwym (i tym samym mało obciążającym komputer) GUI.

Na marginesie dodam, że dołożenie RAM może się nie udać. Mam lapka o podobnych parametrach (był T2330, obecnie T3400, 2GB RAM, grafika Intela) i okazuje się, że 2GB to maks jego możliwości. Możliwe, że upgrade BIOS byłoby pomocne, ale trzeba się upewnić, że zakup dodatkowej pamięci ma sens.

Swojego lapka “poprawiłem” wymieniając procesor oraz dysk (SSD). Do internetu jest bardziej niż wystarczający. Gdy zaczyna brakować wolnej pamięci, system posiłkuje się SWAP - stąd polecam wymianę dysku w pierwszej kolejności.

System to Sparky Linux 5.

Moim zdaniem stawanie na rzęsach dla oszczędzenia paru złotych jest bezcelowe. Internet w dzisiejszych czasach to już nie ten sam z co w chwili zakupu takich komputerów. DP potrafi zamulać na dużo mocniejszych konfiguracjach. Pewnie dałoby się przeglądać go nawet na atari przy umiejętnościach programowania w asm i paru trikach, ale jaki to ma sens?

Polecam duet uBlock/uMatrix :wink:

Większości odpowiedzi jest na Linuxa lecz nie wiem jakiego mam wybrać bo jestem zielony w tym systemie :joy:

Pierwsza pozycja z distrowatch.com - Manjaro (z Xfce). Będzie pan zadowolony.

To mam wybrać?

Z tego co czytam w internetach, T2400 jest procesorem 32-bitowym, więc Manjaro odpada…

… spróbuj z Lubuntu:
http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/18.04/release/lubuntu-18.04-desktop-i386.iso

Mogę zrobić bootowalnego pendrive’a np. Rufusem?

Jak najbardziej.:wink:

1 polubienie

Ten plik jest uszkodzony.

Czemu tak twierdzisz?

W Rufusie wyskoczyło NIEPOWODZENIE a w Universal Usb Installer było 8 errorów. I za każdą próbą musiałem pena naprawiać bo wyskakiwał błąd dysk jest chroniony przed zapisem.