Jaki dodatkowy dysk?

(wopiga) #1

Witam.

Chcę dokupić do mojego komputera dodatkowy dysk wewn. 320 lub 500 GB 16 MB.Obecnie posiadam Seagate 250 GB 16 MB.

Jaki kupić dysk:Seagate,WD czy Samsung?

Są różne opinie.Seagate podobno ostatnio się popsuł,WD chodzi zbyt głośno itp...

Proszę o poradę.

Pozdrawiam.

(Micoud81) #2

Taki Western Digital WD5000AAKS będzie najlepszy

(Technik Elektro) #3

http://allegro.pl/item628020199_dysk_tw ... _ii_1.html

najcichszy i najszybszy, test :

http://dyski.cdrinfo.pl/benchmark/Samsu ... I/263.html

(Paweł3779) #4

Polecam Samsung F1 320GB lub 640 16MB.

(Technik Elektro) #5

jest już nowsza rewizja dysków samsunga, aaks jest wolniejszy...

(Adalbert) #6

Ja również stawiałbym na Samsunga F2EG.

(wopiga) #7

Tylko że Samsunga F2EG ma prędkość obr.5 400 a nie 7 200 jak większość i transfer wewn. 166 MB/s a nie 720.Jakie to ma znaczenie?

(Technik Elektro) #8

skąd żeś wytrzasnął tą liczbę 720 ?? nie liczy się w tym wypadku prędkość obrotu talerzy (pośrednio) a technologia jednego talerza, upakowanie danych ma wpływ na wzrost prędkości odczytu, skoro nie potrafisz dostrzec zalet tego dysku to powód by jeszcze raz przejrzeć recenzję tego produktu oraz bezpośrednie wyniki pomiarów (czas dostępu, średni odczyt z dysku i zapis).

(Adalbert) #9

5400obr/min zmniejsza prędkość dysku, ale również zmniejsza generowany hałas, pobór prądu i wydzielane ciepło. Prędkość jednak jest zrekompensowana (prawie w 100% w porównaniu do F1) poprzez wspomnianą technologię, czyli gęstsze upakowanie danych na talerzu (500GB na jednym talerzu).

Przejrzyj testy, porównania i zobacz, że to naprawdę porządny dysk.

(wopiga) #10

Czyli według Was Samsung F2EG. A czy to rzeczywiście prawda że Seagate ma ostatnio problemy ze swoimi dyskami?

(Technik Elektro) #11

zdarzyła się seria z wadliwym firmware. po upgradzie wszystko wracało do normy.

(andrzej928) #12

ja bym polecał coś na jednym talerzu firmy seagate bądź samsung

(wopiga) #13

Czy jeżeli dysk ma jeden talerz to jest lepszy od dysku z trzema, nie patrząc na parametry?

(Technik Elektro) #14

tak

(Adalbert) #15

No nie do końca. :slight_smile: Dysk z trzema talerzami po 500GB (w sumie 1,5TB) byłby lepszy od dysku z jednym talerzem, ale z 250GB. Czyli jednak trochę zależy od parametrów. :slight_smile:

Im większa gęstość zapisu danych (czyli talerze z większą pojemnością) tym większa prędkość transferu danych i mniejszy czas dostępu.

Im większa prędkość tym podobnie większa prędkość transferu danych i mniejszy czas dostępu, ale okupowane to jest większą głośnością, większym poborem prądu i większą temperaturą dysku (co pociąga za sobą szybsze zużycie dysku).

Trzeba znaleźć złoty środek, różnice w wydajnościach nie są tak duże, dlatego w obecnej sytuacji najsensowniejszym dyskiem wydaje się być Samsung F2EG.

(Technik Elektro) #16

kupowanie dysków ponad 1tb wielo talerzowych nie ma większego sensu tak czy siak za równo w kwestii opłacalności jak i ewentualnej awarii i utraty danych (odtworzenie struktury danych wielotalerzowej konstrukcji jest o wiele trudniejsze). przy kupnie dysku mimo wszystko warto sugerować się ilością talerzy przy zachowaniu założenia im mniej tym lepiej=wydajniej i ciszej. nie zmienia to faktu iż stosunek wydajności do wielkości wypada korzystniej dla dysków większych.

samsung z tej serii f2 i technologi 5400obr jest bardzo udaną konstrukcją pod względem wydajności itd.

(wopiga) #17

Bardzo dziękuję za odpowiedź.Już mniej więcej wiem o co chodzi.

Pozdrawiam.

-- Dodane 09.05.2009 (So) 15:05 --

Czy mając teraz Seagate'a i dodając Samsunga F2 będą jednakowo współpracowały z komputerem? Mają one całkiem odmienne parametry.

Czy jestem w stanie sam zamontować taki dysk i podzielić na partycje(np. na pół) i czy w ogóle warto dzielić? Teraz 250GB mam podzielone na 3.

Z góry mówię że nie znam się na tym.

(Adalbert) #18

Może nie jednakowo, ale wszystko będzie ze sobą współpracowało normalnie.

Nie ma większego problemu w montowaniu dysku i dzielenia go na partycję, jak będziesz miał pytania konkretne to pisz.

Czy warto dzielić, to zależy do czego będziesz wykorzystywał i jak już masz podzielony dysk i co na każdej z partycji będziesz trzymał.