Jaki dysk twardy wybrać?

witam

mam kilka pytań i problemów:mianowicie jakie są róznice międzye dyskami PATA(IDE/ATA) a ATA(SATA)?.Chciałbym kupić dysk twardy ale nie wiem jaki,bo nie wiem czy będzie chodził na moi troszke starszym kompie.tak więc chciałbym żeby mi ktoś pomógł przy tym wyborze.Teraz podaje mojego kompa:procesor AA 2000+,płyta główna GA-KT600 ,512 ram dysk twardy 40GB Samsung 7200 no i karta graficzna ATI 9200 SE 128/64.napisałem to co miałem na ofercie zgłoszeniowej jak kupywałem kompa.może nie jestem zbyt bystry w tych sprawach dlatego licze na waszą pomoc.z góry dzięki.

SATA to nowsza technologia i co za tym większe prędkości kopiwania plików.

(http://www.frazpc.pl/artykuly/214/Paral … dek/Tytana)

Napisz jeszcze czy twoja płyta posiada złącze SATA, a jeśli chodzi o wielkość dysku min. 120 GB

a jak sprawdzić czy posiada złącza SATA???

W instrukcji do płyty powinno pisać

znalazłem jakąs instrukcje ale nie wiem czy to jest to ale i tak tam nic nie ma jest w innych językach.nie można tego w inny sposób sprawdzić??

Spróbuj programem Everest

KT600 to chipset a nie płyta głowna , popatrz do instrukcji obsługi płyty głównej ( jeśli ją masz ) , tak myślę że na tym sprzecie to i tak “cudów” nie osiagniesz , czyli może kup dysk PATA(IDE/ATA),

może ktoś ci coś lepszego zaproponuje . ja osobiście “wyrocznią” nie jestem i lepiej nie licz się z moim zdaniem !

i chyba tak zrobie…aha i dlaczego min.120GB???

masz dysk 40GB więc jeśli wymieniać to na 120GB lub więcej

a co to za róznica czy kupie 80GB czy 120GB wiadomo pojemność ale może mi tyle nie jest potrzebne…

Witam.

darek660 , Radzę jednak dokładnie sprawdzić jaki model płyty głównej posiadasz.

Niektóre płyty Gigabyte na chipsecie VIA KT600 posiadają złącze SATA.

Zobacz te płyty : Gigabyte Chiepset VIA KT600.

Jeżeli płyta ma złącze SATA to wówczas taki dysk będziesz mógł w przyszłości wykorzystać do nowego PC-ta.

dobra dziex ale już się zdecydowałem że kupuje PATA(IDE/ATA).a w ogole po wejściu do dysków SATA widziałem już że wejście taśmy już nie będzie pasować.pozdro

darek660 , Coś Ty taki w gorącej wodzie kąpany.

Dlaczego nie chcesz sprawdzić jaką masz płytę główną ?

Koledzy już pisali : program EVEREST Home Edition 2.20.

Przecież to nic nie kosztuje.

Choćby dla własnej ciekawości.

Ktoś chce pomóc a Ty nawet małego wysiłku nie chcesz zrobić w tym kierunku.

Podaj z programu Everest to całe oznaczenie płyty to Ci powiemy dokładnie co i jak ?

Myślę, że też chciałbyś wiedzieć.

Kabel SATA wygląda tak z jednej strony podłączasz do dysku a z drugiej do złącza na płycie głównej. On nie ma nic wspólnego z taśmą do dysków ATA.

Złącze SATA wygląda tak (oczywiście może być innego koloru):

sata.jpg

Po prawej stronie w rogu (pod kondensatorem) widać fragment złącza PATA.