Jaki dysk twardy?

Witam, chcę sobie kupić dysk twardy 500GB pod Sata II.

Jakiego producenta mi polecacie (Segate, Samsung, WD Caviar, Maxtor)

Czy będzie zauważalna różnica w prędkości kopiowania między 16MB Cache a 32 ??

Cena od 320-380zł w zależności od pamięci Cache

Bierz obojętnie którego - z wymienionych przez ciebie - producenta. Nie ma między nimi tak naprawdę różnicy.

Cache 32 - zdecydowanie - cena niewiele większa a na pewno będzie szybciej (nie tylko przy kopiowaniu). Oczywiście pod warunkiem, że weźmiesz nowszy procesor, pamięć (większa i nowsza) oraz płytę. Jeżeli nie - to tak naprawdę poza pojemnością dysku nie dostrzeżesz różnicy w stosunku do stanu obecnego.

Ja wybrałbym Seagate lub Samsunga, spytacie dlaczego… sentyment :slight_smile: Pracuje na dyskach tych producentó odkąd mam styczność z komputerem, czyli dosyć długo i nigdy się jeszcze nie zawiodłem :wink: Zrażony natomiast jestem do WD… miałem raz okazję użytkować ten dysk i bardzo szybko padł w nim mechanizm, odpowiedzialny za “obsługę” głowicy :-x

Ja natomiast użytkowałem 2 segate i obydwa padły … natomiast miałem aż 3 WD i wszystkie chodzą do dziś cacy. Moi kumple również mają WD i nigdy żadnych problemów

Z 2 ostatnich wypowiedzi wynika to, że nie ma czegoś takiego jak “kup sobie dysk produceta X bo te od Y są do d…, z te marki Z to już w ogóle”. Komuś padł WD powie Ci kup Seagate, i odwrotnie. Ja osobisie wybirałbym między Seagate i WD. Miałem dyski obydwu producetów i nie mogę powiedzieć nic złego o żadnym z nich, no może to że Seagate chyba są cichsze :slight_smile:

O ile mi wiadomo to dyski Seagate’a słyną z tego że są “głośniejsze” od WD, chociaż ja posiadam aktualnie 2 Seagate’y (jak w podpisie) i jestem z nich zadowolony. :slight_smile:

nie no jak uwazasz ze dysk o ~25MB/s w odczycie szybszy to żadna róznica to gratuluje, mowa np. o WD Caviar a Seagate Barracuda 11, oczywiscie ten szybszy to Seagate, a jesli chodzi o hałas to najcichszy z wyzej wymienionych producentów bedzie Seagate i Samsung.

Różnica w predkości odczytu/zapisu bedzie kolosalna porówując do dysku jaki kolega ma w sygnaturce 20 gigowego

Będe właśnie sobie nowego kompa składał, czyli WD szybszy jest od Segate ??

nie Seagate szybszy, napisałem wyżej wyraźnie

Oj coś mi sie pomerdało, a z pamięcią Cache 32MB najtańsze są Segate, nie wiem czy nie są jedyne z taką pamięcią

@petermac

szybkości transferu:

wd 5000aaks - 500GB :Maksymalny transfer wewnętrzny 748 Mbps

Maksymalny transfer zewnętrzny 300 MB/s

Seagate 7200.11 :

Maksymalny transfer wewnętrzny 760 Mbps

Maksymalny transfer zewnętrzny 300 MB/s

Dane za proline.pl

Transfery zewnętrzne (czyli to co interesowało kolegę - kopiowanie) identyczne, bo przecież nie będzie kopiował z jednego folderu na drugi. Jeżeliby już mu przyszedł taki pomysł do głowy to różnica wynosi 12 Mbps (czyli szybkość w WD jest niższa o 1,5% - zajebiście dużo). Przy okazji MB to co innego niż Mbps. I te szybkości są maksymalne; w przypadku kolegi Dax13 będą znacznie mniejsze bo będzie wąskim gardłem dla transferu płyta (szyna) pamięć i procesor. Wszystkie dyski (nowe) mają taki sam transfer zewnętrzny - 300 MB/s wynikający z ograniczonych możliwości standardu SATA. Pozdrawiam,

@puma313 - jak nie masz pojęcia to lepiej nic nie pisz, nie chodzi o dane na papierku od producentów bo można sobie je wsadzić, rozglądnij sie za testami tych dysków w programach testujących rzeczywistą wydajność dysków takich jak HDTach czy HDTune a wtedy zobaczysz róznice wydajności miedzy tymi dyskami.

@petermac

taaa, a producenci wymyślają parametry produkowanych przez siebie dysków, widać, że masz duże POJĘCIE o dyskach, tylko ciekawe gdzie zdobyte

pokaż dane z twojego dysku, bo na razie to literaturę uprawiasz

nie chce mi sie z Tobą sprzeczać :slight_smile: bo widzę ze nie jesteś zbytnio zorientowany i opierasz sie na danych od producentów :slight_smile:

Proszę mój wynik dysku, teraz poszukaj sobie wyników na sieci tego WD-ka i porównaj, i nie pisz bezczelnie że nie mam pojęcia bo widać kto ma a kto nie

beztytuujl7.th.png