Jaki jest darmowy odpowiednik MS Office?

Witam, poszukuję darmowego odpowiednika MS Office.

A i jeszcze jakimi głównymi funkcjami się darmowy od MS Office różni?

Oczywiście Windows XP

Dziękuję za pomoc.

gruchacz , Open Office, IBM Lotus Symphony.

Czy MS Office ma więcej opcji od Open Office?

Czy są one ważne?

Czy Open Office jest wystarczający do domowego użycia, czy lepiej kupić MS Office?

Mam przeznaczone na to pieniądze, a tak z cieawosśći zapytałem, czy może sie nie oplaca wydac ich na cos innego.

To jak co poradzicie MS Office czy Open Office?

OO jest wystarczający a nawet wykraczający poza oczekiwania użytkownika domowego.

I jeszcze troche kasy mozna zaoszczędzic, na nowa karte graficzną czy coś.

gruchacz , Ja osobiście wolę MS Office. Myślę że Open Office jest ok, dla użytku domowego, pobierz testuj.

Do pobrania tutaj: OpenOffice.org 2.3.1 PL

Dla mnie w użytkowaniu nie ma żadnej różnicy w porównaniu do ms office. A na pewno ta różnica nie jest warta 199 zł. Nie zawsze coś co darmowe, to gorsze od drogiego odpowiednika. Pobierz, przetestuj, a zapewniam Cię, że przy nim zostaniesz.

OO jest fajny, ale…, schody zaczynają sie jak masz dokument Word w nim otworzyć. Dopóki są to proste dokumenty to jest ok, gorzej jak tekst jest różnie formatowany, ma złożone tabele, wtedy niestety jest kiepsko… Są niestety czasami kłopoty z kompatybilnością.

No właśnie ten brak dobrej współpracy z dokumentami MS Office to chyba jego jedyny minus, ale niestety bardzo ważny bo obszerniejszych i rozbudowanych dokumentach to wygląda niestety koszmarnie a pyzatym bardzo dobry pakiet nic nie gorszy od MS Office.

Ja osobiście w tej chwili mam open Office oraz 60-dniową wersję MS Office 2007 i coraz bardziej zastanawiam się nad zakupem pełnej wersji, gdy mi się wersja testowa skończy.

Najlepiej pobierz sobie testową wersję MS office oraz open Office i sam się przekonasz, co lepsze i podejmiesz decyzję.

Według mnie open Office będzie miał coraz trudniej, ponieważ Microsoft obniża ceny Office no i wygląd i obsługa najnowszego Office odbiega w dużej mierze od obsługi open Office (OO został z tyłu trochę – miejmy nadzieję, że zapowiadana nowa wersja to zmieni).

Nie sądzę.

Jeżeli mam mieć do wyboru coś co jest całkowicie darmowe i w wypadku domowego użycia wystarcza zazwyczaj w 100% to po co przepłacać (w ogóle płacić) :stuck_out_tongue:

Sam mam w domu OO, a firmie gdzie jestem zatrudniony również wszyscy na nim pracują. Jedyną rzeczą, która mi dotychczas przeszkadzała to fakt, iż czasem dokumenty (te bardziej skomplikowane) w formacie MS Office stworzone w OO wyglądały po otwarciu w produkcie MIcrosoftu nieco inaczej niż to było zamierzone. Jednak i w tym wypadku można to było sprawdzić np. za pomocą darmowych przeglądarek dokumentów z MS:

Excel Viewer 2003 PL

Word Viewer 11.8169 PL

PowerPoint Viewer 2003 PL

Ewentualnie, np. w celu wydruku można przecież wyeksportować plik do formatu *.pdf, który to format OO obsługuje już od dosyć dawna w przeciwieństwie do produktu MS :stuck_out_tongue:

Do tego dochodzą informacje o tym, że MS otworzy formaty plików Office.

źródło :arrow: klik

A co do argumentów, że OO obsługuje się inaczj niż np. najnowszą wersje MS Office. Czy to źle? Przecież trudno aby każdy program miał taki sam interfejs. Ja swoje pierwsze kroki stawiałem z jakąś wczesną wersją pakietu MS, później doszły kolejne, a przesiadka na darmową alternatywę przeszła całkiem bezboleśnie, a i w życiu zawodowym pomogła. Do tego dodam (przekonałem się o tym na własnej skórze w konfrontacji z Wordem), iż czasami też aplikacje ze stajni MS są niezbyt kompatybilne pomiędzy różnymi wersjami.

Wybór darmowych alternatyw dla MS Office znajdziesz w kategorii :arrow: Pakiety biurowe

Ja ze swej strony polecam OpenOffice.ux.pl 2.3.1-1

edit:

wiem przecież napisałem: “…można przecież wyeksportować plik do formatu *.pdf, który to format OO obsługuje już od dosyć dawna w przeciwieństwie do produktu MS…” Co moim zdanie miało świadczyć o tym, źe OO robił to wcześniej i do tego nie trzeba nic doinstowywać. Wytłumacz np. teoretycznej pani Zosi, że może sobie coś doinstalować do Łorda, źeby robił jakieś pedeefy :x (pisownia zamierzona). Chciałem tylko wykazać, że te tzw. problemy są do ominięcia przez przeciętnego uźytkownika i do zastosowań domowych często też firmowych darmowy OO zupełnie wystarczy (chyba się powtarzam).

grand , do MS Office 2007 można doinstalować specjalną wtyczkę i też będzie obsługiwał PDF.

MS WORKS bez kłopotów obsłuży wszystkie pliki MS Office (dokumenty tekstowe, arkusze i bazy danych) i jest udostępniany za darmo jako dodatek do czasopism komputerowych.

A powiedz mi jak to wygląda w drugą stronę? Jak sobie radzi MS Office z dokumentami stworzonymi w OOo?

W drugą stronę nigdy nie otwierałem, więc nie mogę powiedzieć, ale przypuszczam, że formatowanie tekstu w OO jest prostsze i nie powinno być problemów. Ale to tylko moje spekulacje.

Z komentarzy wyniosłem, że jednak warto chyba wydać trochę pieniędzy na MS Office, lecz najpierw przetestuje Open Office.

Dziękuję za pomoc.

Do MS trzeba zainstalować wtyczkę odpowiednią zeby otwierał dokumenty OO (tak przynajmniej było w wersji 2003) a radził sobie dobrze.

A co do obsługi to nie twierdze że jest trudna bo ja też jestem przyzwyczajony do starszych wersji MS i one są podobne ale osoba która będzie miała pierwszą styczność z pakietem biurowym to wtedy bezkonkurencyjny jest MS office 2007 ponieważ jest o wiele bardziej intuicyjny i w tej chwili w miarę przystępnej cenie

Ja mam MS 2007 i jestem zadowolony :!: Popatrz na to terz z tej strony że większość komputerów posiada jednad pakiet MS. Zrobisz sobie prezentacje czy napiszesz artykół w OO i będziesz chciał go odpalić u kumpla czy w szkole i fryty :!: Jeśli nie ma zainstalowanej wtyczki cała Twoja praca pójdzie na marne, wiem bo już się z tym spotkałem i od tamtej pory lece na MS, bo lepiej wydać troszke kasy i “żyć bez komplikacji”. Itak zrobisz jak chcesz ale lepiej się zastanów.

A to nieprawda, bo zapisując plik w Open Office możesz wskazać, żeby zapisał się w formacie np Microsoft World czyli .doc czy arkusz kalkulacyjny w .xls czyli formacie używanym przez Excel. Tak samo z prezentacjami.

Ja jeszcze powiem tak: jeśli będziesz używał pakietu tylko na własny użytek (bez udostępniania dokumentów innym lub potrzeby otwierania dokumentów z MS) to OO będzie świetnym wyborem. W innym przypadku warto zainwestować w pakiet MS Office.

Ja osobiście od jakiegoś czasu jadę na Open Office i jakoś żyje. Fakt czasami są maleńkie problemy z otworzeniem w MS Office, ale da się to przeżyć. :mrgreen:

Podsumowując:

:arrow: Płacisz za MS Office i masz spokuj i o nic się nie martwisz

:arrow: Zyskujesz kase ale za to masz drobne problemy z przechodzeniem z OO na MS