Jaki język programowania na początek?

Po pierwsze- link do strony z różnymi IDE większości znanych języków, żebyś nie musiała ściągać, gdyby któryś z języków Ci nie przypadł do gustu  ;)

Po drugie- dobrze jest poznać ogólne zasady wykonywania programu, ale wcale to nie jest konieczne- gdyby tak było to musiałabyś zaczynać od asemblera, a potem babrać się z C.

Po trzecie- myśl o przyszłościowych językach. Wspominanie w tym temacie Pascala to chyba jakiś żart. 

Na początek warto pomyśleć o C++, C# lub Javie. C++ to język ogromnych możliwości ze składnią bardzo zbliżoną do C#, ale nie mający tylu wbudowanych metod i rozwiązań, które ułatwiają programiście życie. Na start tak naprawdę nie będziesz miała żadnej różnicy który z tych języków wybierzesz, ale lepiej zacząć od takiego, który nie wymusza pełnej obiektowości czy łapania wyjątków- a takim jest Java. Na początku chodzi o wykonywanie pojedynczych funkcji, więc C++ będzie jak znalazł. Z niego śmiało możesz przejść do C# lub Javy. Istotne jest, aby nie zaczynać od razu od Pythona czy Ruby’ego, bo jednak w tych językach jest wiele nowatorskich rozwiązań, które po prostu mogą być niezrozumiałe albo będą zbyt dużym ułatwieniem, co utrudni przejście na wcześniej wspomniane języki (dynamiczne typowanie etc.).

Po czwarte- być może najważniejsze- zastanów się co byś chciała docelowo kiedyś programować- jeśli apki mobilne to trzymaj się jednak Javy lub objective C, więc wtedy Java jest lepsza po C++ do dalszej nauki. 

kiedyś w szkole uczono Pascala, myślę że teraz powinno się uczyć Pythona; ze względu na czytelną składnie, nacisk na dbanie o kod i szerokie możliwości; Ale… jest to język (a raczej cały ekosystem) w którym problemem na starcie mogą być zewnętrzne biblioteki, wymaga to poprostu na starcie dodatkowej wiedzy;

 

Jeśli używasz windowsa, a tak w 90% jest to polecam Ci C#; ze względu na wygodne narzędzia i masę pomocy w internecie; Pisanie dla platformy .Net jest ograniczone (nie oszukujmy się że tak nie jest) na platformy Microsoftu, ale to i tak spory kawałek; ponad połowa biznesowych aplikacji na tym działa, czyli jest szansa na dobrą pracę.

 

Po za tym składnia i filozofia jest podobna do Javy czy C++, więc daje możliwość łatwego nauczenia się potem innych języków;

 

Biznes od dawna ucieka od grubych klientów, a na serwerach .NET na pewno nie ma “ponad połowy”.

Ja od siebie polecam c++. Z literatury, to chyba najlepiej “Symfonię c++”, sam się z niej uczyłem od samego początku(kompletnie nic wtedy nie wiedziałem o programowaniu), a w Internetach to jest mnóstwo kursów, choćby “Od zera do gier kodera”. Jak dla mnie wybór między c a c++ jest prosty: c++. Prostszy i trochę bardziej intuicyjny. Z kolei między c++ a c# też raczej c++, bo jest on jakimś wzorcem dla c#i chyba lepiej najpierw nauczyć się programować obiektowo w c++, a potem korzystać z gotowych rozwiązań z c#.

To odgrzeję kotleta. Ze swojej strony odradzę Ci C++ na początek - to nie jest język dobry do startu z wielu powodów, ale moim zdaniem najważniejszy to ten, że obecnie przechodzi sporo zmian i początkującemu trudno będzie zauważyć czy litertura z której korzysta dotyczy obecnego standardu czy którejś z oprzednich wersji. Poza tym każdy z kompilatorów ma swoje widzimi się i zwłaszcza dla początkujacego obcowanie z komunikatami kompilatora C++ może być flustrujące.

 

Polecę tak jak poprzednicy z języków strukturalnych: C.

Z obiektowych: Python

 

Do tych dwóch jest naprawdę dużo przystępnej litertury i tutoriali - i są proste i potężne zarazem :slight_smile:

Lubię odgrzewane kotlety, szczególnie mielone :slight_smile: Sugeruję .NET. Dla początkujących potrafi być łatwy, prosty i przyjemny. Kupa literatury, Visual Studio (już) za darmo. Daje ogromną perspektwę zastosowań, chyba najpwiększą ze wszystkich języków, bo możesz w nim (łatwo!) napisać aplikacje konsolową, z GUI, WWW, usługę systemową czy coś na poziomie sprzętu (komunikacja po RS itp.). Choć podobne możliwości ma Java, to moim zdaniem (a mniej luib więcej zawodowo pisałem w kilku językach) bariera wejścia z .NET jest niższa - chodzi mi o czyli łatwość rozpczęcia pracy i tempo postępów w nauce. Z .NET do Javy przejść łatwo, a Razor (taka metoda pisania apliakcji WWW) daje łatwość opanowania np. PHP (jakby była potrzeba).No i nie bez znaczenia jest tez to, że, moim zdaniem, VS jest prostsym i czytelnym z pierwszym podejściu środowikiem pracy, co też daje szybszy start.

@orajo Czy nie jest tak, że .NET nie był Twoim pierwszym językiem (jakkolwiek dwuznacznie to brzmi) i dlatego odczuwasz niską barierę wejścia? :slight_smile:

 

.Net jest dość mlodym jezykiem i wiekszość ludzi uzywającyc go pewnie znala wczesniej inny jezyk programowania a na tle C/C++ Pascala .net przynajmniej na poczatku wydaje sie dośc prosty :slight_smile:

 

Historia pokazuje, że istniało ponad 2500 jezykow programowania (http://people.ku.edu/~nkinners/LangList/Extras/langlist.htm)

Ważniejsze od tego jaki wybierzesz jest to jak sie będziesz uczył - dobra literatura pomoże w nauczeniu sie wybranego języka a potem przejście na każdy inny to tylko kwestia zazwyczaj krotkiego czasu. Lepiej poszukaj watkow o dobrych książkach lub poczytaj opinie na stronie Helionu. Najlepiej wybrac popularny jezyk ze względu na dostepność literatury. Tutaj masz zestawienie najpopularniejszych: http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html

Polecam Visual C++.

Ateri.

 

Visual C++ nie jest językiem programowania.

tak czy owak nie polecał bym tego dla początkujących.