Jaki linux dla "Zielonego" użytkownika?


(Szymszejdi) #1

Siemka!

Chciałbym rozpocząć moją przygodę z Linuxem ale nie mam zupełnie pojęcia którego mam wybrać, nie wiem też na co powinienem zrwócić uwagę przy wyborze odpowiedniej dla mnie dystrybucji. Czy na Linuxach stosuje sie jakieś firewalle? i czy np. będę mógł sobie zainstalować emuła do zciągania plików? Czy i jak trzeba zabezpieczyć Linuxa podłączonego do netu na stałe? Mam już windowsa XP i chcę zrobić dla Linuxa dysk, czy windows wykryje Linuxa i będę miał menu do wyboru systemu? Mógłby mi ktoś polecić jakiegoś Linuxa?


(Monczkin) #2

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=24970


(Szymszejdi) #3

Właśnie próbuję przekopać się przez te strony, ale woałbym żeby ktoś zechciał mi tu pokrótce odpowiedzieć na moje pytania


(PiotrVista) #4

Najpierw może Linux z serii LiveCD uruchomiana bezpośrednio z CD lub DVD np: Knoppix, a jak sie spodoba to sie zainstaluj Mandriva, Aurox, Fedora Core. >>> A tu dystrybucje LIVE


(Dede 12) #5

Tak. Na Linuxa jest zamiennik eMula - aMule. Ja tez jestem zielony w linuxie i własnie sciagam sobie Susła bo bodobno jest najlepszy dla poczatkujacych w Linuxie. A tu masz jeszcze liste “zamienników” programów z Windowsa na Linuxa http://www.susek.info/suse.php/component/option,com_dfh/Itemid,70/


(Martin78) #6

Poczytaj sobie :

http://jakilinux.org/


(Szymszejdi) #7

ok, wielkie dzięki wam wszystkim! Mam jeszcze tylko jedno pytanko, wybrałem mandrivę linuxa, czy waszym zdaniem to dobry system dla początkujących? Czy to w ogóle dobry system?


(Mztswk) #8

Moim zdaniem lepszy byłby SUSE na początek.

Ale każdy ma swoje zdanie na ten temat.


(adam9870) #9

Moim także :wink:

Zrób sobie test:

http://jakilinux.org/chooser_test.php

PS. Na forum było sporo takich tematów. Więc może jeszcze szkorzytaj z szukajki :slight_smile:


(aero) #10

ja ci polecam jednak dla początkującego mandrive


(Wilk550) #11

nom ja też :smiley: sam jestem początkującym linuxwocem i mam mandrive i wydaje mi sie że jest dobra na początek :]


(Blacksheeeep) #12

mandriva jest najprostszym linuxem…wg mnie:P


(Dede 12) #13

A ja miałem na poczatku Mandrive instalowac ale jednak Suska zaniedługo sobie zainstaluje. Moze nawet dzisaj… :):smiley:


(Szymszejdi) #14

Ale tak czy inaczej pakiety sie z konsoli instaluje :confused: Kto to wymyślił w ogóle? Nie potrfie sobie z tym poradzić


#15

Prawie każda dystrybucjia ma do tego jakieś graficzne narzędzie. Nie wiem co wybrałeś, ale zapewniam Cię, że masz coś takiego.

A co do instalacji z konsoli, to tylko ten sposób preferuję, bo jest o wiele szybszy niz klikanie. Jeżeli masz dystrybucjęopartą na rpm, to wpisz sobie w konsoli man rpm i tam będziesz miał wszystko bardzo ładnie opisane.


(Mordor99) #16

Ja też na początku instalowałem rpm za pomocą klikania, ale powiem ci, że z konsoli jest sto razy wygodniej. Naprawde. Musisz sie tylko przestawić.


(Szymszejdi) #17

Ja wybrałem Mandrive 2006