Jaki Linux na słaby komputer?

Nie miałem na myśli kompilacji. Miałem raczej na myśli to, że taki Debian instaluje meta pakiety z całym śmietnikiem KDE, jak na przykład Akonadi, gry itp. W Gentoo można zainstalować goły pulpit, w którym nawet terminala czy menedżera plików nie będzie. Są nawet specjalne meta pakiety jak gnome light, gdzie masz tylko pulpit gnome, a resztę doinstalowujesz wedle uznania.

Wtedy taka plasma czy gnome shell potrafi zająć 30 czy 50MB RAM.

Co do kompilacji. Gnone czy Plasma wbrew pozorom kompikuje się szybko. To małe pakiety, większość to liby i małe pakiety zależności. Najdłużej kompiluje się libreoffice, ale ten oferuje też wersję binarną w repo :wink:

1 polubienie

A na Debianie tak się niby nie da? To na dole, to co prawda nie najmniejsza wersja, ale normalnie ze wszystkim działająca plasma na Debianie, a można jeszcze mniej. KDE Plasma to nie jest moje ulubione środowisko.

Z Gnome jest tak samo. A 50MB z gnome, czy plasmą, nigdy nie zrobisz, bo pusty System z Xserwerem zeżrą więcej. Chyba że zaraz napiszesz że chodziło ci tylko ile zabiera samo gnome, z całej używanej pamięci przez system.

Edycja: Ja tu rzadko bywam i dopiero teraz w wiadomościach zobaczyłem że moje konto było zawieszone :), a za co, za pisanie prawdy, ciekawa ta moderacja tu.

Na Debianiem da się. Tak pisałem tylko o Gnome i Plasma, bo o tym mowa.

Co do X, też się da zejść kilka MB.

Na początek doinstaluj dodatek x264ify i zobacz, na ile pomogło. Więcej ciekawostek znajdziesz https://www.dobreprogramy.pl/bystryy/Jak-zmodernizowac-starego-laptopa,77179.html