Jaki Linux - wybór dystrybucji

A jakiego Linuxa byście zaproponowali na pendriva 1gb ??

slaxa lub DSLa

Witam wszystkich. Wypełniłem ten formularz na jakilinux.org i tak wyszło

  1. Mandriva Linux

  2. openSUSE

  3. Ubuntu Linux

  4. Fedora

  5. Debian GNU/Linux

A teraz moje pytanie…

Która z tych dystrybucji będzie dobra dla całkowitego amatora jeśli chodzi o Linux’a. Zależy mi na prostocie instalacji, polskim języku, no i zgodności z moim sprzętem: Celeron D 2.4Ghz; 256MB DDR RAM; Dysk 80GB + 20GB; grafika ATI RADEON 9200SX 128MB;

Jeśli zawarłem w tym poście coś głupiego to przepraszam ale ja jestem zielony z Linux, od 10 lat niemalże , ciągle Windows najpierw 98 teraz XP

Pomóżcie… Z góry dzięki

Z takim kompem to Xubuntu

a co znaczy “z takim kompem”?? za słaby, czy wystarczający?

I jeszcze jedno: a może istnieje coś co mógłbym spod winxp wypróbowac?

Xubuntu będzie śmigać super

wszystko? na virtualboksie

a czy normalne Ubuntu dam ogarnąć?? bo odpalić to na moim kompie powinno z tego co czytałem i sama instalacja nie wydaje się zła. Nie wiem tylko czy później samo użytkowanie nie przysporzy mi klopotów. Ewentualnie ktoś mi poleca OpenSuse co o tym sądzicie??

Spokojnie można ubuntu lub kubuntu :wink:

Jak będziesz używał google i dużo czytał to na pewno ogarniesz

Witam. Jestem zupełnym laikiem jeśli chodzi o Linux.

Co byście mi poradzili z takimi parametrami :

AMD Athlon 64 X2 Dual

Core Processor 4600+

2,41 GHz, 1,00 GB RAM

NVIDIA GeForce 8800 GTS

Zalezi mi tez na PL, łatwości, szybkości, i troszke bajerów na pulpicie (typu beryl ) Pozdrawiam

Siemka planuję doinstalować drugiego linuksa.

Miałem już Mandrivę, Fedorę a ostatnio Ubuntu i Debian ale chcę zamienić na coś “trudniejszego” w obsłudze.

Czy warto przesiąśc się w moim przypadku na trudniejsze distro ?

Złączono Posta : 03.11.2007 (Sob) 15:46

Rocho

jełśi chcesz linuksa który nie wymaga zbyt wiele pracy spróbuj coś z rodziny Ubuntu

rgabrysiak

Jesli chcesz coś się nauczyć instaluj archa albo slacka

Rocho

Może Fedora? albo openSuse 10.3. Całkiem udane jest.

Jaką dystrybucje polecacie dla “zielonego” użytkownika tego systemu?

wiem że ktoś może podać np. że na stronie jakilinux można poczytać o dystrybucjach, ale mnie bardziej interesuje wasza opinia

ja mam ubuntu 7.10 ale mam problemy z internetem przez router, tak samo mam w wersji 7.04

polećcie jakąś dobrą odmiane, tak żebym mógł skonfigurować tą sieć i siedzieć już na linuksie, a nie że co chwila będe musiał się przełączać żeby znaleźć informacje o tym jak ustawić żeby był net

Nie ma chyba prostszej dystrybucji niż Ubuntu.

A co do internetu napisz tutaj na formu albo na forum ubntu a napewno ktoś ci pomoże

nie będe pisał o moim problemie bo tutaj jest tylko jakiego linuxa wybrać

ja już założyłem temat z moim problem ale nikt nie może narazie pomóc

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=198087

Złączono Posta : 04.11.2007 (Nie) 10:20

co możecie mi polecić? jestem zielony, ubuntu nie moge mieć bo nie chodzi internet wogóle, polećcie naprawde coś dobrego

Złączono Posta : 04.11.2007 (Nie) 16:24

Jaki z tych systemów polecacie dla początkującego: OpenSuse 10.3 czy Mandriva 2008? Ubuntu odpada, nie mam tam internetu, a może jest jakiś inny lepszy, to napiszcie.

Wbrew pozorom ubuntu nie jest najprostszą dystrybucją. Jeśli nie odstrasza cię język angielski na początku (instalacja) to powinieneś spróbować PCLinuxOS.

Ja polecam dla początkujących Mandrvę 2008 free a dla średnio zaawansowanych Fedorę 7 a dla zaawansowanych Debiana

Złączono Posta : 12.11.2007 (Pon) 17:51

ubuntu tez fajny system

Sam na to wpadłeś?

Jeśli chcesz distro dla początkujących możesz spokojnie zainstalować prawie każdy system - jedyne pytanie czy masz ochotę na poznanie linuksa z bliska i czy umiesz korzystać z google

Nie wiem czemu… Ale po ostatniej aktualizacji w Ubuntu cały system mi się wysypał więc wykasowałem Linuxa… Chciałbym się dowiedzieć czy Mandariva, Fedora, OpenSuSe lub KateOS, są dobrymi linuxami ?? Który z tych polecacie dla początkującego??

Używam SUSE od wersji 9.1 i muszę przyznać, że to bardzo udana i przyjazna dystrybucja. Przede wszystkim wszystko właściwie da się wyklikać w świetnym graficznym konfiguratorze - YAST, który w razie czego, da się odpalić w konsoli - ma wówczas identyczne możliwości. Kartę graficzną i w ogóle cały X-server konfiguruje się w świetnym SAX2. Oczywiście, jak ktoś chce, może robić wszystko z wiersza poleceń :slight_smile:

Nowa wersja, 10.3 uruchamia się zdecydowanie szybciej od poprzedników, zdecydowanie tez przyspieszył YAST, który tez wzbogacił się w narzędzie automatycznie dodające repozytoria, oraz system “one-click-install”.

W repozytoriach natomiast jest wszystko co potrzeba, w tym compiz-fusion, sterowniki do ATI i nvidii, open office w wersji novela (do której można doinstalować wtyczkę dodająca obsługę formatu MS OOXML, a dokładniej jego wersji z Office 2007).

Wszystkiego dowiesz się na stronie opensuse.org

Po kilku latach pracy z SUSE, Debianem, Slackware, Ubuntu, KateOS, Auroksem, ciągle jestem wierny kameleonikowi, bo po prostu jest on dla mnie najwygodniejszy do codziennej pracy. Pomijam Debiana na serwerze domowym, bo to jedna inne zastosowania.

Jaką dystrybucje z graficznym instalatorem(pl) polecacie na komputer:

Celeron 400mhz,128mb ram,karta graf intel coś tam 4mb i dysk 5gb?