Jaki Linux zamiast Windowsa?

Witam.

Szukam najpopularniejszej na świecie dystrybucji Linux zamiast Windowsa.

Będzie używana na laptopie Lenovo z AMD i modemem usb Huawei E3372h.

Żeby było najwięcej dostępnych sterowników i programów, łatwa ich obsługa.

dobrze by było jakbyś podał parametry komputera , ale chy7ba Mint będzie dla ciebie odpowiedni

1 polubienie

Nie ma dystrybucji linuksa “zamiast Windowsa”. To dwa różne systemy, dwa różne światy.
AMD jest dobre wspomagane, a nt. Huawei musisz sobie znaleźć odpowiedź w necie.
Reszta zależy od osobistych upodobań.
Każda dystrybucja może być dla Ciebie dobra i zła. Ja szukałem “swoje” bodaj 8 lat. Znalazłem taką, jaką chcę (no w 98%).
Myślenie prze pryzmat “dostępnych sterowników i programów” jest wadliwe. Podobnie jak “łatwa obsluga”.

1 polubienie

Byłoby miło gdyby dało się na takim systemie uruchomić ten program http://www.nerve.org.za/mdma/ czy http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/index-en.php lub inny Linuxowy czy jakieś komendy które wymuszą pasmo sieci mobilnej w modemie.

Na tej stronie https://distrowatch.com/ niby Linux Mint najpopularniejszy proszę o pomoc w wyborze.

Większość czasu to przeglądanie stron, jakaś muzyka czy film obejrzę, grać nie gram może z raz.

Dobrze by było, gdyby system automatycznie zarządzał zintegrowaną i dedykowaną kartą graficzną.

Czy obejrzeć film czy nawet pograć, mowa w przeglądarkach na Windows, tylko zintegrowana działała.

Jestem użytkownikiem domowym, bez nacisku na granie, znudził mi się Windows, dlatego chcę zmienić.

Powodzenia w używaniu E3372H na Linuxie. Będziesz miał bardzo wesoło. Jak chcesz używać tego modemu na Linuxie to polecam od razu go wymienić na wersje S.
Co do samej dystrybucji, Mint albo Ubuntu mają najlepsze wsparcie.

1 polubienie

Chcesz linuksa i chcesz uruchamiać na nim programy dla Windows. Czy na Windows chcesz uruchamiać programy z linux, MacOS???
Każdy linux spełni Twoje potrzeby. Większość ma wersje livecd. Weź ściągnij sobie kilka, wrzuć na pendrive/cd/dvd pobaw chwilę i wybierz.
Najpopularniejsze niekoniecznie są najlepsze. Najwięcej programów jest w wersjach paczkowanych do rpm i deb.
Za “najłatwiejsze” uchodzą takie dystrybucje jak Ubuntu, Mint (tylko nie wersja KDE bo to kretynizm), OpenSUSE, OpenMandriva, ROSA, Manjaro…
Dowolna jednak będzie odpowiednia, bowiem dowolną będziesz musiał poznać. Po poznaniu każda będzie dla Ciebie przyjazna.

2 polubienia

Żaden, Linuks nigdy nie zastąpi Windowsa.

1 polubienie

Co masz na myśli “bardzo wesoło”?
To w ogóle nie będę miał internetu?

Poczytaj: https://duckduckgo.com/?q=huawei+E3372H+linux&t=qupzilla&ia=web

1 polubienie

Podałem dwa przykładowe co by potrzebował resztę nie potrzebuję.
Nie na Windows uruchamiać tylko sam system Linux zainstalowany.
Spróbuję chyba tego Linux Mint, ostatnio miał aktualizacje, Ubuntu nie.

Mint miał aktualizację do… ostatniej aktualizacji Ubuntu :slight_smile:

Jeśli chodzi o alternatywy programów (różnych) to polecam alternativeto.net

2 polubienia

O ile mu odpali, to będzie działał bardzo nie stabilnie, lub nie będzie działał wcale.
Wersja S jest znacznie lepsza niz H.

1 polubienie

Jeśli jeszcze czytasz te komentarze i porady to nie rezygnuj z windowsa , Linuksa używaj równolegle. Zgadza się “Linuks nie zastąpi Windowsa” tak jak Windows nie zastąpi Linuksa. spróbuję link mój opis z innego tematu tego Linuksa używam ja najczęściej bo nie ma wirusów (chyba że wine jeśli zainstalujesz), komputer działa szybko i jeśli problem ze sterownikami to szybko można zmienić dystrybucję ze stada szczeniaków na inną - nowszą, przywrócenie po awarii to podmienienie jednego pliku ***.2fs tzw pliku zapisu tworzonego przy pierwszym zamykaniu systemu i tu polecam taką formę instalacji - frugal , nigdy pełną. Może być na tym samym dysku co Windows (oba startują z GRUB4DOS automatycznie skonfigurowanego kilkoma kliknięciami spod Linuksa. Instalujesz na pena jak w linku, zgrywasz pliki z pena na dowolnie wybrany dysk - pendrive FAT,NTFS, czy co tam chesz uruchamiasz GRUB4DOS wskazujesz dysk gdzie zgrałeś pliki i klikasz OK - tak te szczeniaki mnożą się jak króliki. No możesz stracić bootowanie Win jeśli jest obok na dysku twardym, ale chcesz się uczyć bo łatwo je przywrócić edytując menu.lst Jeśli coś popsujesz masz system na pendrive i gdzieś plik zapisu z zapisanymi w nim pakietami językowymi, aplikacjami czy nawet plikami danych i to dostępnymi spod linuksa bo win ich nie widzi wewnątrz pliku zapisu… reszta internet słowa kluczowe “instal” “langpack.pl”. Docenisz siłę dowiązań (najlepiej symbolicznych, względnych) szybko (nie tak jak Win10) przełączanych pulpitów. Internet ma takie same aplkacje Firefox, Opera, Chromium, i trochę innych. Wine, nauczysz się gospodarować miejscem w pliku zapisu, dowiesz się co to temp cache przeglądarki gdy ci się ten plik zapcha, powyłączasz zapisywanie historii ciasteczek skrypty, Multimedia najlżejszy odtwarzacz GnomeMplayer z pakietem kodeków praktycznie do wszystkiego filmy HD pentium 4 M grafika AMD 128MB u mnie wystarcza na starym laptopie, Możesz VLC ten cięższy , na muzykę zwykłego windowsowego foobara ale najpierw wine z innych winrar , ultraiso poweriso totalcommander może jakieś prymitywne gry i nikt nie wie wszystkiego co jeszcze. Puppy precise 5.7.1 bo o nim mowa to środowisko JWM - od razu musisz poznać strukturę folderów systemów UNIX-owych bo niczego nie udaje z win. Na nim nauczyłem się linuksa używając coraz rzadziej windowsa a teraz korzystam z różnych systemów bo nawet czasami BSD. Konsola była mi potrzebna gdzieś po dwóch latach kiedy musiałem uczyć się serwerów. Jeśli chcesz poznać wszystkie dostępne w danej dystrybucji komendy przy otwartej konsoli kliknij dwa razy klawisz tab, Zanim zdecydujesz się zainstalować na dysku jakikolwiek linuks (mój syn na AMD używa Opensuse), stery jakoś sobie powgrywał bez konsoli jakowymś managerem okienkowym ale system popsuł eksperymentami i instalka od nowa - trzy godziny. Najpierw się naucz czymś mniejszym. może właśnie tym. Jeśli uszkodzisz plik zapisu zawsze możesz wpisać na początku rozruchu F3 i opcję puppy pfix=ram ruszy nowo narodzony i możesz stworzyć nowy plik zapisu, będziesz miał przy kolejnym rozruchu dwa, do wyboru gdy ruszasz z gruba to menu adwanced i opcja to RAM… te i wiele innych kruczków gdy je poznasz daje ci pełną kontrolę nad prawie każdym komputerem nawet gdy nie ma w nim dysku wystarczy jedno sprawne USB lub czytnik CD i żadnego szpanowania typu # sudo aptget instal pet konsola to zwykły szpadel, tak można pole kopać łopatą, ale można je zaorać traktorem a tylko narożniki można poszpadlować.

dopatrzyłem do modemów może się nada movistar huawei troche przeciąża procesor. mobilny z zewn modem huawei chodzi mi na nim

Tylko przeróbka na HiLINK pomoże. Wałkowałem E3372 dobre dwa tygodnie na Mincie.
Istna masakra. Dopiero przeróbka na tzw. HiLinka zdała egzamin. Obecnie E3372 jest rozpoznawany przez każdego Linuksa prócz Debiana. Od razu przy instalacji jest internet.