Jaki monitor min. 24", 16:10, 1920x1200

(addos) #1

Witam

Zastanawiam się na zmianą monitora LCD 22" na 24".

Aktualnie: 22" Samsung 223BW, 16:10, 1680x1050

Planuję: minimum 24", 16:10, 1920x1200

Preferencje:

1. Nie jestem grafikiem. Z reguły: filmy Full HD, internet, tekst

2. Niski pobór prądu podczas działania i po wyłączeniu

3. Brak pisków z cewek

4. Możliwość uzyskania dosyć dużego przyciemnienia ekranu: nie lubię jak bije po oczach (szczególnie w nocy)

5. W miarę dobra czerń

6. W miarę równomierne podświetlenie

7. Matryca matowa - żadnych świecących czy błyszczących

8. Obudowa monitora już mniej istotna: może być matowa ale może być i błyszcząca

9. DVI-D - koniecznie

10. Minimum 2 gniazda, najlepiej 2x DVI-D, albo DVI-D i HDMI / DisplayPort

11. Ewentualnie Pivot ale niekoniecznie

12. Ewentualnie USB ale niekoniecznie

13. Ewentualnie czytnik kart ale niekoniecznie

Monitor, który aktualnie posiadam spełnia w stopniu zadowalającym punkty od 4 do 10.

Co do punktu 2 to aktualnie wygląda to tak:

Znajomy pożyczył mi urządzenie, które podłącza się pomiędzy gniazdkiem elektrycznym a urządzeniem, które sprawdzamy.

Z moim monitorem wyszło tak:

9,32 W - wyłączony (przyciskiem) ale wtyczka oczywiście w gniazdku

28,08 W - działający

Najciekawsze jest to, że w instrukcji jest napisane, że w spoczynku pobiera 1 W :smiley:

Po 4 latach człowiek dowiaduje się, że to nieprawda :slight_smile:

Co do punktu 3 to aktualnie wygląda to tak:

Niestety pisk z cewek jest słyszalny: czasami bardziej a czasami mniej.

Wystarczy zacząć zabawę ze zmianą jasności i np. 0-5 piszczy mocniej, 6-9 słabiej, 10-70 najbardziej i to już z przesadą, 71-79 umiarkowanie, a już powyżej 85 jest cisza.

Powyżej 85 to nie wiem, kto by wytrzymał :slight_smile:

Przy oglądaniu filmów to nie ma to żadnego znaczenia bo jest głośno ale podczas ciszy to denerwuje.

Sporo się naczytałem i mam już mętlik w głowie.

Co wypowiedź to odmienne opinie.

Już w końcu nie wiem czy podświetlenie LED jest coś warte czy też nie.

Coś takiego absolutnie nie wchodzi w grę: http://2.bp.blogspot.com/-2kX2Ou_hu1g/T ... ormity.jpg

Nie wiem też czy ma dla mnie znaczenie rodzaj matrycy: TN / IPS / MVA / PVA.

Grafikiem nie jestem więc tutaj jestem trochę mniej wymagający.

Ważne, żeby cała reszta była OK.

Nie do końca jestem przekonany co do formatu 16:9 czyli 1920x1080. Raczej wolałbym 16:10 czyli 1920x1200.

Jeżeli już się przesiadam to lepiej na coś bardziej zauważalnego w pionie.

Chyba najlepiej coś w okolicach 24" bo większe to będą sporo droższe.

Przedział cenowy jaki planuję?

Trudno stwierdzić. Nie mam żadnych ograniczeń ale nie chodzi o to, że każda kwota będzie OK.

To będzie zależało od tego co dany monitor zaoferuje.

Sporo moich wymagań ale może ktoś siedzący w temacie coś podpowie albo wskaże coś do poczytania.

Rozumiem, że sporo jest na ten temat w internecie ale może jeszcze nie na wszystko trafiłem?

Pewnie wrzucę ten tekst gdzieś na inne forum dla większej ilości potencjalnych odpowiedzi :slight_smile:

(ProTofik) #2

Mało się znam na monitorach, ale jak kupowałem swój to miałem podobne wymagania jak ty. Polecony mi został LG W2486L. Radził bym ci się nim zainteresować.

Jest to monitor 24", 16:9, 1920x1080, czas reakcji matrycy 2ms (przyznaje się że nie wiem do końca co to znaczy, ale jeżeli chodzi o "efekt ducha" to go nie ma). Kolorki b. ładne. Używam go głównie do filmów, gier i normalnego użytkowania. Z tego co pamiętam zużywa on max 30w. Jedyna wada to brak możliwości pochylenia do przodu.

Jako niedoświadczony użytkownik, po roku (a może i nawet dwóch) latach użytkowania mogę go spokojnie polecić.

Przesiadałem się z monitora 16:10 i też się bałem że będzie mi to przeszkadzać. Okazało się że te 120 pixeli nie robi dużej różnicy. 16:9 też jest dobre.

Edit: Oto dwa zdjęcia które zrobiłem zaraz po zakupie:

image_id: 3135image_id: 3134