Jaki najlepszy system na starego laptopa

Witam!

Potrzebuję porady dotyczącej jaki system byłby najlepszy na starszego laptopa Celeron 2.0 Ghz, 512 Ram, GMA 900, oryginalnym systemem jest vista więc nie ma o czym mówić, chcę to zmieć:) nie będę go modernizować, sprzęt zostaje taki jaki jest, próbowałem ubuntu 11.10 ale się zacina przy kilku programach, więc proszę o poradę jaki by tu system wpakować. Nie wiem czy lepszym wyborem byłby xp czy jakiś starszy ubuntu o mniejszych wymaganiach:P Powiedzcie co o tym sądzicie:)

Z Windows’ow jednak XP, moim zdaniem.

a jeśli chodzi o ubunciaki?

to 9.10 myślę najlepiej.

Ja bym stawiał na Linuxa Mint 10 LXDE. Jest dedykowany dla mniej wydajnych komputerów.

Nowsze Ubuntu ale np. z Fluxboxem zamiast Gnome Xubuntu,Mint 10 LXDE,najwięcej zasobów bierze bajeranckie środowisko graficzne

Jedną z sił GNU/Linux jest to, że działa na słabych sprzętach z najnowszym oprogramowaniem :wink:

Na tego lapka polecam Ci coś na bazie Ubuntu (Xubuntu, Lubuntu, Mint LXDE lub XFCE).

Oczywiście w najnowszej dostępnej wersji.

Jeśli miałeś już do czynienia z GNU/Linux to bierz Debiana i sam sobie postaw jakie środowisko Ci odpowiada :slight_smile:

Dobrzy ludzie nie wiem jak teraz ale kilka lat temu miałem nie lada wyzwanie żeby na starym AmiloPRO v2030 pracować w rozdziałce 400x600 xD Tak nie było odpowiednich sterów do grafiki intelowskiej; coś się zmieniło?! Oby…

BTW na w/w lapku - dziadku stoi siódemka bez żadnych modyfikacji i do normalnego użytkowania wystarcza choć przyznaję demonem szybkości nie jest… I bateria jakoś dłużej trzyma :razz:

Hmm… Polecę ci coś, ale jak mod usunie link dam na PW;)

51lite-świetna modyfikacja do starszych komputerów. Zajmuje trochę ponad 250MB ale działa świetnie, bo mam ją na swoim kompie.

Żeby uruchomić system musisz posiadać oryginalny klucz, co jest zaletą(nie każdy chce mieć pirata ;))

Link:http://darqious.xaa.pl/51lite/

Debian z Fluxboksem będzie działać, Gnome2 też nie powinien się ciąć.

Również postawiłbym Minta w tej lżejszej wersji, czyli LXDE. Komfortowo XP można było na takim sprzęcie używać 3-4 lata temu, teraz wszystko ciągnie więcej zasobów i praktycznie zostaje Linux.

Dobrze by było gdybys najpierw powiedzial czego oczekujesz jeszcze od tego komputera, oczewiscie o grach mozna juz zapomniec, ale czy bedziesz uzywal jakis programow czy tylko internet?