Jaki nośnik zachowa dane na najdłuższy okres czasu?

Witam. Mam do wykonania przedsięwzięcie polegające na zarchiwizowaniu danych na nośniku tak, by była możliwość odtworzenia ich za przynajmniej 100-200 lat. Czy są nośniki które mogą na to pozwolić? Który z dysków zapewnia trwalszy zapis? Hdd czy ssd? Owy dysk/ cokolwiek umieszczony zostanie w bezpiecznym hermetycznym, odpornym na promieniowanie i na pole elektromagnetyczne pojemniku i wmurowany w budynek który właśnie buduję. Robie to, bo chce żeby moje potomstwo/ ludzie którzy do tego dotrą mogli zobaczyć jak się żyło w naszych czasach :slight_smile: Liczę na waszą pomoc i proszę nie pisać nic o chmurach itd bo ma to być ufizycznione.

Szczerze to chyba jakieś chmury/zewnętrzne serwisy magazynujące byłyby w tym momencie najsensowniejsze. Wiem, że fajnie byłoby mieć to fizycznie, ale weź pod uwagę jedną rzecz - obecne dyski na obecnych złączach za te 100 czy 200 lat zwyczajnie odejdą do lamusa. Może być nawet problem z uruchomieniem takiego dysku na czymkolwiek. Trzeba się będzie bawić w szukanie zabytkowych komputerów z zabytkowymi złączami…

Aby było trwałe, to proponuje wygrawerować na srebrnej płytce, lub po taniości wydrukować na drukarce laserowej i zalaminować.

Jeśli chodzi o wszelką elektronikę, to wątpię, aby wytrzymała przez 200 lat w niehermetycznych warunkach.

 

Kiedyś był artykuł o specjalnych płytach dvd m disc, które mają wytrzymać 500 lat.

Kilkanaście ha usianych skałami, dłuto w dłoń i jedziesz.