Jaki notebook jest niezawodny?

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad kupnem notebooka/netbooka i nie wiem na co się zdecydować. Proszę o jakąś fachową radę.

Najbardziej zależy mi na:

  • mobilności sprzętu (lekki, z łatwością mieszczący się w każdym plecaku/torbie)

  • wytrzymałości (w miarę odporny na zgniatania książkami w plecaku, oraz opuszczaniem plecaka z niewielkiej wysokości :), pracujący niezawodnie w każdym momencie ok. 15h dziennie 7 dni w tygodniu )

  • długim czasie pracy baterii

  • laptop ma służyć codziennej pracy (surfowanie po necie, pracy Opb, programowaniu, komunikowaniu się z innymi)

Apple MacBook Pro Intel Core Duo 2GB 160GB 13,3’’ GF9400M

ale czy on bedzie niezniszczalny?

Z tego co słyszałem ponoć Lenovo jest niezawodny http://www.youtube.com/watch?v=-CrpUU3cCPE osobiście widziałem taki test na własne oczy (kolega), laptop działa po dziś dzień. Image4.jpg

Szukaj po prostu jakiegoś Della z gwarancją NBD czyli Next business day czyli nawet jak ci się popsuje komputer to dzwonisz i następnego dnia roboczego masz już sprawny komputer… najczęściej przynoszą nowy sprzęt po prostu ;] plus według mnie laptopy Della są całkiem trwałe… przyjazne dla użytkownika i wydajne ;]

IBM Lenovo z ww filmu to nie to samo co Lenovo dostępne aktualnie na rynku. Modele T i R sporo kosztują > 3500 zł (nie napisałeś ile chcesz zapłacić) i obsługują pamięć o niskim taktowaniu oraz słabe procesory więc ich cena jest zbyt wysoka i nie idzie w parze z wydajnością.

Aktualnie posiadam Sony VAIO VGN-FW31j jednak nie jestem z niego zadowolony jeśli chodzi o mobilność, bardziej się nadaje jako komputer stacjonarny (17" bateria ok 2,5h). Wspominając Lenovo miałem na myśli modele z serii ThinkPad.

ThinkPadów jest parę serii… Ale dalej nie napisałeś ile masz pieniędzy. Jeśli to nie jest dla Ciebie żaden wyznacznik, to kup sobie T510 :slight_smile:

Cena nie ma jakiegoś większego znaczenie. Oczywiście nie planuję wydać 9000 zł na laptopa, gdyż nie warto, aż tyle inwestować w sprzęt przenośny.

Najlepiej by było aby cena nie była zbytnio wygórowana co do jakości.

może coś takiego http://allegro.pl/item1018858681_asus_1 … ebrny.html

Eee… Ja nie widzę przy tym sprzęcie pracy przez 15 godzin dziennie. Gorąco polecam ASUSA. Myślę, że ważnym wyznacznikiem (wg Twoich wymagań) będzie zintegrowana grafika Intel GMA, procesor o niskim TDP oraz matryca 14 cali. Znalazłem troszeczkę czasu więc podam Ci parę przykładowych konfiguracji z jednego sklepu. Nie wykluczam, że te same bądź podobne konfiguracje znajdziesz taniej w innych lokalizacjach.

  1. Asus UX30-QX078V http://www.komputronik.pl/index.php/pro … X078V.html

  2. Asus UL80AG-WX020V http://www.komputronik.pl/index.php/pro … X020V.html

Jeśli rozpatrujesz matryce mniejszą niż 14 cali, co może znacznie wpłynąć na wygodę pracy, to przykładowe konfiguracje z matrycą 13.30:

  1. DELL Vostro V3300 http://www.komputronik.pl/index.php/pro … 1482_.html

  2. Lenovo Edge http://www.komputronik.pl/index.php/pro … zarny.html

Przykład z układem graficznym Nvidii:

  1. DELL Vostro V3300 http://www.komputronik.pl/index.php/pro … 1484_.html

Właśnie w sprzęt tego pokroju bym inwestował. Co do wytrzymałości… Nie są to przykłady dorównujące IBM’om serii T z crash testów na YouTubie. Niestety, jeśli nie zadbasz o sprzęt to zawsze może się uszkodzić. Zgniatanie książkami? Kup dobre “etui” na notebooka - “gąbka pochłaniająca” wgniecenia, wodoodporność. A jeśli będziesz miał w plecaku taki sprzęt, to chyba zatroszczysz się o to, by plecak nie upadał z żadnej wysokości :slight_smile:

Wielkie dzienks za wszystkie odpowiedzi.

Przyjrzałem się waszym odpowiedzą, DELL wydaje się dobrym wyborem http://www.euro.com.pl/laptopy-i-netboo … content_3c

wydaje się solidny i wytrzymały.

Jednak jak zerkam na ten wykres, to nie wiem czy to faktycznie prawda.

Odnośnie mojego Sony VAIO (17") 2 razy włożyłem go do plecaka, ledwo co wszedł i po wyciągnięciu cała obudowa jest porysowana (wytarta).

O włożeniu w pokrowiec nie ma mowy (posiadam), bo skoro bez pokrowca ledwo co wchodzi, to co dopiero z pokrowcem.

Natomiast kolega ma Lenovo nosi w plecaku i 0 wytartej obudowy. :stuck_out_tongue:

Komputer jaki wybrałeś jest zbyt mały do pracy tak długo jak napisałeś wcześniej - 15h dziennie. Chyba, że sporo przesadziłeś i jednak stawiasz na mobilność :stuck_out_tongue: Tylko trzeba było od razu pisać, że chcesz netbooka a nie notebooka. To znacznie ułatwiło by nam zadanie.

Zależy też co wg Ciebie znaczy pojęcie “programowanie”. Bo jeśli masz zamiar wykonywać na nim testy obliczeniowe to również odradzam.

Według mnie notebook/netbook nigdy nie zastąpi podstawowego desktopa. Po prostu notebook/netbook musi służyć jako komp przenośny (szkoła, jakieś wypady itd.)

Jeżeli projektuje strony internetowe robię to na 22" ekranie podłączonym do stacji roboczej (desktop/ jednocześnie pełniący rolę serwera domowego).

Nie chodzi chyba o porównanie notebooka do komputera stacjonarnego i Twoje odczucia w tym temacie tylko o pomoc w wyborze sprzętu wg wymagań postawionych przez zakładającego temat.

Ok ok, po prostu jestem zdezorientowany, pytając informatyków otrzymuje odpowiedź Lenowo.

Pytając serwisantów otrzymuję odpowiedź ASUS.

I co tu teraz wybrać.

A czy może ktoś z was ma Notebooka/netbooka którejś z tych marek, i czy napotkał z nim jakieś problemy??

Asus, Lenovo i DELL są bardzo dobrymi producentami sprzętu komputerowego. Nie przejmuj się tutaj napisem jaki będziesz miał na kadłubie. Jeśli to dla Ciebie ważne i chcesz wybierać w tych trzech markach, to sprawdź jak długi okres gwarancji na sprzęt proponują i w jakim stopniu Ci to odpowiada. Wybór producenta nie ma tutaj większego znaczenia, lecz to co masz w bebechach, ile za to płacisz i czy jest Ci to potrzebne.

A co znaczy “informatyk”? Niektórzy informatycy to tylko programiści i nie maja pojęcia o sprzęcie, jego charakterystyce, rynku i cenach produktów. Za to nie trzeba być informatykiem żeby wiedzieć co kupić…

Mam zarówno ASUSA jak i DELLA. Z modelami Lenovo mam do czynienia parę razy w miesiącu. Problemy z użytkowaniem? Żadnych. W większości przyczyną problemów i negatywnych opinii są sterowniki/ich brak, oprogramowanie, sprzęt, szeroko pojęta czystość systemu i czas pracy na baterii, a nie sam LAPTOP i “marka”. Nawiasem mówiąc, to o baterii oczywiście nie jest też obiektywne, bo baterię należy szanować a nie katować ją w prądzie 24 na dobę i później narzekać “że baterie ASUSA trzymają 40 minut więc nie polecam ASUSA”.