Jaki obraz uzyskam pod podłączeniu monitora do laptopa?

(Gothicman24) #1

Chodzi o podłączenie obu tych rzeczy kablem HDMI.

Obawiam się czy przypadkiem nie pojawią się problemy z czarnymi pasami albo jakimiś ramkami. W laptopie mam kartę geforce GT 130M.

Na monitorze podłączonym do laptopa chcę uzyskać dobry obraz w filmach HD i pełny ekran. Chcę po prostu by był on taki jaki jest teraz na laptopie.

Jakie problemy moga się pojawić przy takim podłączeniu? Monitor będzie oczywiście panoramiczny.

(adamok) #2

Po podłączeniu monitora do laptopa, masz możliwość ustawienia natywnej rozdzielczośći monitora, więc się nie przejmuj że będą jakieś pasy.

(Remi K) #3

część,

Mam podłączonego laptopa z kartą GeForce G210M pod telewizor full HD 42"

Obraz bajka! Żyleta co się zowie z rozdzielczością 1920 x 1080 - czyli po prostu z natywną telewizora.

Tryb oczywiście 16:9, nie ma żadnych czarnych pasów po bokach czy gdziekolwiek.

Ważne jednak, abyś w telewizorze ustawił funkcję (tego typu telewizory z reguły ją mają) np.

• w Sony włączyć “Wszystkie piksele”

• w LG ustawić tryb obrazu “1:1 piksela”

• w Panasonicu wyłączyć “16:9 Overscan”

itd.

Krótko mówiąc, często domyślnie telewizory mają włączoną funkcję która odrobinę skaluje obraz, po to, aby ukryć krawędzie na kanałach, bo często - nie często, ale można zauważyć np.u góry biało-czarną linię.

Gdy podłączamy lapka pod tv, to jednak musimy to wyłączyć i sprawić, aby tv wyświetlał wszystkie linie (w zależności od wybranej rozdzielczości), bo w przeciwnym razie ucina nam trochę obraz (np. pół paska zadań etc)

W zależności jaki masz tv, to możesz natrafić na takie ograniczenie (np. w Panasonicu), że nie można tego trybu Overscan ustawiać indywidualnie do każdego z wejść HDMI z osobna i wtedy (jeśli np. pod HDMI1 mamy podpięty jakiś tuner telewizji cyfrowej i jednak nie chcemy widzieć tych linii u góry i zależy nam na tym, aby funkcja Overscan była włączona, ale przełączając potem na np. wejście HDMI2 ucina nam przez o obraz z laptopa, to można temu prosto zaradzić i zastosować na laptopie w ustawieniach panelu sterowania NVidia ‘patrz. menu kontekstowe na pulpicie’, w zakładce ‘rozmiar i pozycja pulpitu’, można nieco wykadrować rozmiar do np. wymiarów 1824 x 1026, czyli troszkę mniej linii, niż pełne HD, ale tv i tak odbiera to jako sygnał 1080p)

A poza tym, to innych problemów nie dostrzegam.

Nie szalej tylko z długością kabla HDMI (max 5 metrów!)

Jeśli masz wydajny procesor (ja mam prosty dwurdzeniony 2 x 2,20 GHz i wspomnianego GeForca G210m, to wszystko idzie płynniótko i możesz się rozkoszować filmami HD na dużym ekranie :smiley:

Masz pełne spektrum wyboru rozdzielczości. Jeśli akurat oglądasz tv z dalszej odległości, to wybranie natywnej rozdzielczości telewizora, czyli w przypadku full HD (1920 x 1080) może okazać się za duże, bo jednak wszelkie paski zadań, menu etc. będą zbyt małe.

Jeśli masz zamiar oglądać filmy 720p, to spokojnie wybrałbym ustawienie właśnie takiej rozdzielczości (1280 x 720), gdyż spadku jakości w filmach nie powinieneś dostrzec, a za to wszystko co na pulpicie będzie większe, a co za tym idzie czytelniejsze z daleka. Albo coś pomiędzy np. 1680 x 1050

(oczywiście powiększenie elementów pulpitu możesz uzyskać i w inny sposób poprzez wejście w “Personalizację” i link “Ekran”)

Po podłączeniu lapka możesz wybrać, aby obraz był jednocześnie wyświetlany na lapku i na Tv - albo jako powielenie tego samego, albo rozszerzenie, czyli że np. masz możliwość “przerzucania” (przeciągania) na ekran telewizora dowolnych okien - ot np. odtwarzacza filmów :smiley: - a w tym samym czasie na lapku mieć tylko okno przeglądarki internetowej, edytora tekstu etc.

W odtwarzaczu np. PotPlayer jest w ustawieniach gotowa opcja wyboru ekranu na którym ma być wyświetlany film.

pozdrawiam