Jaki procesor wybrać?

Witam, mam już wybrany prawie cały zestaw komputerowy, jedyny dylemat jest na temat procesora. Chciałem kupić Intel core i5 2500k lecz kosztuje on strasznie dużo, ok. 830 zł. Napina to mój budżet, więc wolał bym inny. Więc dlaczego np. AMD Phenom II X4 3,6 GHz kosztuje tylko 599 zł ? i czy płyta główna Asus P8P67 może być wraz z AMD ? jak nie, to proszę o podanie innej płyty. Z góry dzięki za odpowiedź.

Nie może “być z tym procesorem”. Do procesora AMD płyty muszą być z gniazdem AM3 http://pl.asus.com/Motherboards/#AMD_AM3 bądź z gniazdem AM3+ http://pl.asus.com/Motherboards/#AMD_AM3Plus (Asus - tylko poglądowo).

Prościej byłoby gdybyś podał budżet i zastosowanie komputera (względnie inne wymagania odnośnie komputera).

Podana przez Ciebie płyta jest pod Socket 1155, pod procesory AMD potrzebujesz innej płyty Socket AM+, wybór jest dość duży wszystko zależy od twojego budżetu. Myślę że będzie dobrze jak kupisz płytę znanego producenta w przedziale cenowym ok 400zł.

Jeśli masz te 2800zł (jak wyczytałem z twojego innego tematu) na zestaw komputerowy to w tej cenie oczywiście trzeba się skłaniać ku platformie Intela. Na AMD ten GeForce GTX 560Ti byłby ograniczany…

i5-2500k vs Phenom II X4 955

Procesor: Intel i5-2500k

Płyta główna: ASRock P67 PRO3 B3

Pamięć RAM: GoodRam DDR3 4GB 1333MHz

Nagrywarka: Samsung SH-222AB

Karta graficzna: MSI GTX 560Ti Twin Frozr II OC 1GB DDR5

Obudowa: OCZ ZS 550W

Zasilacz: SilentiumPC Gladius 800 Window

Razem: 2769zł

Dzięki ci za odpowiedź, Ascent. Ale wiesz, te 2800 zł to już mnie boli w portfelu. Ale zrozum mnie, ja potrzebuję kompa, by na rok lub pół, odpalał wszystkie gry, i chodzi głównie o gry. A gdy patrzę na to porównanie, to AMD nieznacznie słabszy jest, kto jest w stanie zauważyć czy jest 120 FPSów czy 140? No to jeżeli AMD nie wykorzystuje tego GeForca, to może podasz mi jakąś kartę którą wykorzystuje ? Chciałbym żeby to mnie kosztowało 2400 zł. A za ten Intel i5 2500k płacisz jak za złoto.

To w takim razie zamiast rezygnować z tego procesora, bierz ten zestaw który podałem, a kartę graficzną możesz kupić używkę z Allegro. W ten sposób zaoszczędzisz kilkaset złotych. :slight_smile:

Proponuję szukać okazji HD5770/6770 lub HD5830 lub nowej HD6870 - ja zawsze stawiam na wydajniejszy procesor niż kartę graficzną, ale już sam musisz dokonać wyboru.