Jaki program do FTP

Witam.

Ze względu że mam w domu 5 komputerów muszę zrobić jakiś tani w utrzymaniu serwer. Mam jednego laptopa (CPU 1.5GHz, 768MB ram) którego mam zamiar do tego użyć. Do serwera będzie podłączona drukarka, i dysk 1TB w stacji dokującej. Często potrzebuję mieć dostęp do moim danych poza domem dlatego chcę zrobić FTP. Nie wiem jakim programem go postawić. Chodzi mi o taki do którego będę mógł się podłączyć za pomocą tego klienta wbudowanego w win 7. Jaki program polecacie? Nie chce jakiegoś kombajnu a jedynie coś dzięki czemu będę mógł udostępnić dysk w sieci. Oczywiście ma być wszystko zabezpieczone hasłem.

Co polecacie? Z góry dzięki za pomoc.

PS: wiem że nieco chaotycznie napisałem, jeżeli coś źle napisałem to walcie śmiało.

No taki co jest wbudowany na WIN7 to raczej sie nie znam

Ale polecam ci Total Commandera (sam go używam) robisz konto na jakims hostingu z FTP (np. ugu.pl), wrzucasz tam swoje pliki Pozniej idziesz gdzies tam np. do kumpla, wpisujesz dane do FTP i pliki masz u niego na kompie (Oczywiscie jezeli skopiujesz z FTP)

FileZilla server.

Napisałem że chce zrobić FTP z mojego dysku.

Firezille sprawdzę później.

Do każdego ftepa możesz podłączyć się “klientem wbudowanym w win 7”. W pasku adresowym po prostu wpisujesz IP serwera, wpisujesz dane do logowania i tyle, przeglądasz zdalnie jak zwykły folder.

Do dzielenia drukarki w lanie itp wystarczy Ci sam system, a do zdalnego ftepa również polecam FileZillę.

Ja bym Ci polecił postawić na tym laptopie system o nazwie FreeNAS, jest to gotowy serwer nie tylko FTP ale również i poczty jak plików i drukarek oparty na FreeBSD, więc wszystko masz w jednym systemie. System posiada WebGUI, więc całość konfigurujesz przez przeglądarkę stron www. Nie przejmuj się tym, że to jest FreeBSD, ponieważ instalacja jest banalna i tak na prawdę całością zajmuje się skrypt, więc nie musisz mieć nawet o tym pojęcia :slight_smile:

Pozdrawiam!