Jaki radiator na Chipset?

Witam.

Posiadam sprzęt jak w opisie z “małym” O/C. Jednak moim problemem to temaperatura MOBO (radiator stadardowy Gigabyte). Chipset NB strasznie się grzeje: W IDLE około 43*C , w STRESIE 66*C.

Dlatego chcę zmienić radiator. Przymierzam się do:

  • Thermalright HR-05 lub

  • Thermalright HR-05 IFX

Który polecacie?? A może coś innego w cenie MAx do 70 zł???

Po pierwsze na radiatorach chipsetów zmieniałeś pastę? Jeżeli nie zmień na Zalmana ZM-STG1 i spróbuj wpierw puścić nadmuch jakimś 8 cm wentylatorem (możesz gdzieś ci sie taki po domu poniewiera zamiast od razu kupować), jak to nic nie da to te radiatory co podałeś są bardzo dobre, również możesz założyć Pentagram Freezone NP-40 Cu + na niego jakiś wentylator, ogólnie rzecz ujmując przy tych temp. to raczej potrzebujesz puścić jakikolwiek nadmuch nawet jak byś zmienił ten radiator.

Po drugie masz przynajmniej 1 wentylator 12 cm wyciągający w obudowie?

… wentylatorów w obudowie nie mam żadnych. Właśnie chcę zakupić 2 x ACUTAKE 120 jeden na przód wciągający, drugi na tył wyciągający. Zdaję sobie sprawę, że przy ich braku temperatura mobo jest wyższa. Mimo wszystko napewno nowe chłodzenie na chipset przyda się…

A co do obecnych radiatorów -Tak - zmieniłem pastę dokładnie na Zalmana, niewiele to jednak pomogło.

To są standardowe temperatury pracy chipsetów z chłodzeniem pasywnym i absolutnie niczemu to nie wadzi gdyż częstotliwość magistrali nie podniesie już bardziej temperatury chipsetu.

Chipset to nie procesor który grzeje się w zależności od obciążenia. On zawsze będzie miał jednakową wysoką temperaturę. Oczywiście zawze na siłę możesz montowań nawet kilkanaście wentylatorów w obudowanie, bo maniaków chłodu jest dużo :lol: .

Jedyne co bym zmienił to pastę (“gumę”) między radiatorem, a chipsetem na zwykłą pastę termo przewodzącą dostępną w sklepach z art. elektronicznymi. Cena 5 zł. Efekt widoczny. Jeżeli będziesz miał problem ze zdjęciem radiatora, to podgrzej go np. suszarką do włosów, wtedy “klej” puści.