Jaki radiator po OC

Heja!

Zacznę od tego, że strzeliłem sobie w stopę, bo chciałem mieć cichy komputer, że zostało mi sporo mat tłumiących dźwięki w aucie (GMS), to postanowiłem dla ciszy wykleić matami od środka komputer i jak nie trudno się zorientować, mam teraz małą szklarnię :smiley:

To te maty: http://www.sklep.audiobas.pl/pl/p/Mata-GMS-02/339

Procesor mam Phenom 2, X4 965 BE. Kręcony przez AsusApp tak by przetaktowywał się na 4GHz kiedy potrzebuję mocy (gry), a dla oszczędności prądu przy przegądaniu netu chodzi normalnie na standardowym taktowaniu lub w przypadku gdy gra tylko muzyka następuje downgrade do 2 GHz. Radiator wymieniłem na Silentium PC z wentylatorem 92mm, wcześniej miałem go na Intelku C2D, 2,8GHZ. Wiem, że te Phenomy się grzeją, ale w czasie grania mam temperatury 70 C. Druga sprawa, że radiatory na płycie głównej (konkretnie radiatory sekcji zasilania) też są tak gorące, że dwa razy się poparzyłem dotykając je.Teraz komputer chodzi na otwartej obudowie i jest bez większych zmian, dodałem też wentylator 120 mm do wtłaczania od spodu zimnego powietrza.

  1. Jaki radiator sugerujecie tak do 150 zł MAX, ja myślę nad tymi:

pclab.pl/art44739-33.html

pclab.pl/art44739-64.html

pclab.pl/art44739-49.html

pclab.pl/art44739-30.html

  1. Dlaczego radiatory na płycie głównej (dość pokaźne, płyta to M5A97 Pro) są tak gorące, że nie można ich dotknąć? Zna ktoś sposób, żeby zmniejszyć ich temperaturę Jak zobaczycie jak płyta wygląda to niestety kształt radiatorów uniemożliwia instalacje wiatraka na sekcję zasilania. Jedynie co mi przychodzi do głowy to zdjęcie radiatorów i nałożenie lepszej pasty niż fabryczna, może z 2-3 stopnie uzyskam… :smiley:

  2. Jaka jest maksymalna bezpieczna temperatura dla grafiki? (HD4850) Mi pokazuje czasami po 70 C. Grafika niekręcona. Karta to PowerColor, 512 MB/256 bit szyna.

Ad 1. Thermalright HR-02 - Macho 120 (trochę przekracza budżet, ale wydajniejszego w tej cenie nie znajdziesz).

Ewentualnie SilentiumPC Fortis HE1225

Jaką masz obudowę (wymiary)?

Ad 2.

Po pierwsze procesor podkręca się w biosie.

Jakie ustawiłeś napięcie na procesorze (auto)?

Sekcja zasilania może się grzać przez wysokie napięcie na cpu.

Płyta jest z tego znana że ma gorącą sekcję zasilania, zapoznaj się z tym tematem http://ocforum.pl/74-socket-am3-am2/asus-m5a97-pro-goraca-sekcja-zasilania-41396/

Ad 3. Jak na 4850 to 70 stopni to bardzo dobra temperatura.

Żaden radiator Ci nie pomoże jak obudowa nie jest dobrze wentylowana.

Wiem, że procesor podkręca się w Biosie i jest to dużo bardziej efektywne od podkręcania “live” aplikacją. Ja gram jednak tylko w jedną grę (Starcraft 2) i to przez godzinę-dwie dziennie. Wtedy wykorzystuje 140% mocy procesora (automatyczne OC). Kiedy przeglądam internet nie potrzebuję takiego taktowania, wiec procesor wraca do normalnego taktowania. Jeżeli zapotrzebowanie na moc jest minimalne (gra tylko muzyka, a monitor jest wyłączony), procesor robi downgrade. Kiedyś bawiłem się w kręcenie procesora, ale teraz nie jest mi to tak potrzebne. To przekłada się na rachunki :smiley: Oddzielna sprawa jest taka, że ta aplikacja steruje procesorem z poziomu Biosu (to jest ta nakładka na Bios, gdzie można używać myszki etc).

Ad.1 Ok, radiator wygląda porządnie. Chyba zdecyduję się na niego, a dodatkowo kupię wiatrak na tył obudowy to wywiewania ciepłego powietrzna i zmienię pastę na sekcji zasilania.

Ad.2 Wymiary obudowy to szer/wys/dłu 17/41/47. Ten temat widziałem już i u mnie te porady nie działają, bo procesora faktycznie nie da się ustabilizować mimo, że robię to co pisali tam. Jak uruchomię grę to i tak widzę BSOD. Jedynie jak z extreme zmieniłem na very high w sekcji load line calibration, to temp. chyba delikatnie spadła, ale nad jest gorąco jak w piekarniku.

Napięcia na procku to:

Vcore - 1,272

+3.3 - 3,264

+5 - 4,992

+12 - 12,97

To są napięcia na chwilę obecną, kiedy procesor chodzi na 3,6 GHz, a więc jakieś 110% (nie mówię o obciążeniu, ale o podkręceniu taktowania).

Żaden z radiatorów które podałem nie zmieszczą się do obudowy tak by zamknąć bok.

Czy w programie ręcznie ustawiłeś napięcie procesora czy jest na auto?

Jest na auto :frowning:

A dlaczego nie będzie pasował ten Thermalright? Przecież nawet zostanie miejsce po jego instalacji?