Jaki RAM dla zwiększenia pamięci?

Witam!

Proszę o radę w w/w kwestii.

Laptop Toshiba L-20, procesor Intel Celeron M-380. 1,6GHz, 512Mb RAM , Win XP, SP-3

Wg SIW są dwa gniazda pamięci typu PCI , aktualnie zajęte przez:

Slot 1

256 MB typ DDR 2 ( PC2-4300) szybkość 266MHz ( DDR2 533 )

Slot 2

te same dane co w Slocie 1

Chcę zwiększyć do 1024 MB albo i więcej. Z instrukcji komp. wynika, że można zainstalować max do 2GB pamięci.

Jaką zastosować kombinację: 2x512 MB czy może zostawić jeden 256 MB i dołożyć drugi 1GB?

Na jakie parametry zwrócić uwagę: szybkość , producenta ?

Dziękuję za pomoc !

Sprawdź w instrukcji od laptopa jaką maksymalną szybkość obsługuje Twój komputer. Zasada dokładania RAMu do kompa jest prosta: w tej samej parze slotów powinny być takie same RAMy. Teraz po polsku: w laptopie masz tylko Slot 1 i Slot 2, ale np w stacjonarnym miałbyś Slot 1, Slot 2, Slot 3 i Slot 4. W takim wypadku 1 i 2 są parą 1, a 3 i 4 są parą 2. jak masz 2x256 i 2x512 to np. w parze 1 muszą być 2x512, a w parze 2 2x256 - nie powinno się ich mieszać (256 z 512). Kończymy edukację i wracamy do odpowiedzi na Twoje pytanie - w takim układzie powinieneś kupić 2x512 lub 2x1024. Producent najlepiej Kingstone - dobre, wytrzymałe kości, na użytkowanie biurowe i trochę gier czy programów wystarczą. A szybkość taka jaką obsługuje laptop (w tej chwili masz 533MHz i może się okazać że to max jaki wyciąga Twoja płyta główna więc tego się trzymaj).

Lepiej mieć 1 GB w jednej kości, najlepiej o podobnych parametrach, czyli żeby kość obsługiwała magistrale 226 MHz. Można zostawić jedną kość 256, z tym że kość 1 GB wstawić do pierwszego slotu. Producent? Każdy, który oferuje dożywotnią gwarancje na swoje pamięci… np Kingston.

No tak nie do końca - kiedy masz dwie kości takie same (modle, rozmiary, producent, szybkość) to działają jednocześnie z taką samą szybkością. Co to za różnica? To zastanów się - szybciej napełnisz jedną butelkę 1litr pod jednym kranem czy 2 butelki 0,5 litra pod dwoma kranami? (woda za każdym razem leci z taką samą szybkością). Bo na moje to litr wody szybciej będziesz miał w tym drugim wariancie.

Oczywiście jeżeli chce się ciąć po kościach to lepiej wziąć jedną kość 1GB i faktycznie wstawić ją w Slot 1 - tu kwestia też posiadanej gotówki i jak wiele chce się jej przeznaczyć na tą modernizację.

No tak nie do końca - kiedy masz dwie kości takie same (modle, rozmiary, producent, szybkość) to działają jednocześnie z taką samą szybkością. Co to za różnica? To zastanów się - szybciej napełnisz jedną butelkę 1litr pod jednym kranem czy 2 butelki 0,5 litra pod dwoma kranami? (woda za każdym razem leci z taką samą szybkością). Bo na moje to litr wody szybciej będziesz miał w tym drugim wariancie.

Oczywiście jeżeli chce się ciąć po kościach to lepiej wziąć jedną kość 1GB i faktycznie wstawić ją w Slot 1 - tu kwestia też posiadanej gotówki i jak wiele chce się jej przeznaczyć na tą modernizację.

Najlepiej, żeby obie kości były o takich samych parametrach - oczywiście nie muszą być, ale nie zawsze laptop będzie działał stabilnie z różnymi kościami pamięci. Dla sprawdzenia kiedyś wsadziłem do służbowego laptopa kość pamięci 512MB (miał 1GB + wolny slot) i od ponad 1,5 roku działa bez zająknięcia.

Moim zdaniem, najlepiej wsadzić dwie takie same kości po 1GB, albo jedną 1GB.

Weryfikuje swoją drugą wypowiedz i zgadzam się z jaru_r - jak chcesz zejść po kosztach to kup 1x1GB i zamontuj TYLKO tą kość (te 256 sobie podaruj - i tak będziesz miał 2xwiecej RAMu niż teraz).

Bardzo dziękuję za wyjaśnienia i rady.

Chłopaki napisali sprawy techniczne, ja powiem tylko że 2 miesiące temu kupiłem 2x512MB pamięci RAM HyniX 533MHz DDR2 do laptopa dosłownie po kosztach listu poleconego :stuck_out_tongue: Więc jak poklikasz troche po aukcjach szczególnie bcm to można łatwo kupić tą pamięć za ułamek ceny sklepowej. Wcześniej z kolei kupiłem 512MB pamięci o takich samych parametrach jak te powyżej do lapka firmy Samsung i dałem z wysyłką jakieś 15zł (bo mi sie śpieszyło, komp szedł na sprzedaż).