Jaki router do radiówki? TL-WR1043ND?

Pierwszy raz kupuje router i nie wiem na co zwracać uwagę przy wyborze routera by działał na radiówce.

Mam pytanie czy router TL-WR1043ND będzie działał na radiówce?

Internet radiowy [antena na dachu w środku niej jest router] następnie RJ-45 do kostki z wejściem i wyjściem RJ-45 i do kostki zasilacz.

2Mb/s, stełe ip.

Kiedyś mi się otarło o uszy że router na ten internet trzeba dodatkowo skonfigurować tzn że w antenie już jest wbudowany router a dwa routery obok siebie nie mogą być… ale już zapomniałem co tam trzeba było przestawić. :?

Więc drugie pytanie: Jak skonfigurować ten router bo działał? :slight_smile:

Wystarczy podłączyć i ustawić wszystko na auto ruter przy antenie przydzieli adres ip itp

Tylko zapewne tamten ruter przy radiówce ma zabezpieczenie mac wiec będzie trzeba podać mac rutera operatorowi do zmiany

ewentualnie klonować z starej karty sieciowej.

I to wszystko

Ok to router zamawiam… za około tydz przyjdzie i jak będą problemy to się odezwę :slight_smile:

mac to jest adres karty sieciowej, każda karta ma inny. Czyli jeśli podłączam innego PC i net śmiga to oznacza że mac nie jest ustalone na routerze [w antenie]… Tak?

tak dokładnie będzie to tylko podpięcie i już jak nie ma blokady.

Nie powinno być żadnych problemów

jeszcze takie jedno moje pytanie:

Do czego służy wejście/wyjście WAN w routerach?

Z tymi internetami co miałem do czynienia to RJ-45 od anteny zawsze się podłączało do np 1lan wiec nie wiem po co to WAN :?:

Należało by zacząć od tego co to jest WAN…

Jest to jak google prawi sieć rozległa czyli w praktyce często połączenie z innym routerem (np dostawcy). Można powiedzieć że sieci rozległe łączą sieci lokalne.

W domowych zastosowaniach (znając budowe routera i wiedząc że te biedronkowe routery realizują NAT a dostawcy przeważnie udostpniają tylko 1 adres IP) WAN podłącza się do łącza dostawcy.

Uproszczona budowa logiczna routera:

ethernet.th.png

Podłaczając ISP do innego wejścia niż WAN łączymy właściwie bezpośrednio komputer/komputery (w zależności od zabezpieczeń dostawcy) z dostawcą. Dzieje się tak bo wszystko wtedy opiera się o komunikacje na switchu i AP czyli pod względem warstwy sieci (czyli np adresowania IP) jest transparentne. Dodatkowo w takim układzie najprawdopodobniej będzie nam psuł szyki serwer DHCP, który prawie zawsze jest domyślnie włączony na takim urządzeniu.

pozdrawiam

Wszystko jest w googlach:

http://sieci-komputerowe.net/poradniki/ … c-z-google