Jaki router DSL wybrać?

Witam.

Mam dosyć standardowy problem muszę podzielić radiówkę na dwa komputery. Dodam że nie znam się zbytnio na sieciach gdyż nigdy mi to nie było potrzebne.

  1. Jaki router najlepiej wybrać? Obecnie zastanawiam się nad:
  • Tp-Link TL-WR543G

  • Pentagram Cerberus P 6361

  • Linksys WKUSB54GC-EU

  1. Aby to wszystko działało wystarczy podłączyć internet (rj45) do routera potem z routera jeden kabel do pierwszego komputera (do sieciówki) a drugi kabel z routera do drugiego komputera a następnie odpowiednio skonfigurować?

  2. Po formacie nie musze wpisywać żadnych mac adresów, ip itp. Czy jest możliwość że mam jakies zabezpieczenie od ISP na MAC lub jakieś inne zabezpieczenie?

  3. Jakie problemy mogę napotkać?

Z góry dziękuje za odpowiedź

pozdrawiam :slight_smile:

Niektórzy dostawcy radiówek blokują routing. Pożycz najpierw od kogoś router i sprawdź czy działa. A teraz powiem tak :wink: Linksys to dobra firma, więc powinno być OK. Ja mam osobiście Pentagrama P 6341, tyle że mam go do ADSL. Co jakieś 2-3 tygodnie zawiesza połączenie ADSL i wystarczy go wyłączyć i włączyć. A TP-Linka możesz także brać, jest na Atherosie więc się powinien dobrze spisywać.

Dodane środa, 15 września 2010, 20:26

Zazwyczaj wystarczy “szybka konfiguracja” w routerach, jeśli nie masz stałego IP, czy wpisu do tablicy MAC.

Z postu wynika, że nie poszukujesz routera do sieci DSL, a zwykłego routera na kabelek ethernetowy dla loklnych dostawców oraz dostawców dostarczających usługi po HFC. Proponuje zmienić tytuł.

  1. Byle nie pentagram ;]

to dzielisz radiówkę ? tzn masz dostawce wirelessISP ? czy po radiówce dzielisz neta na kompy ? jeżeli opcja nr 2 to po co te dwa kabelki na dwa kompy ?

  1. minimum to hasło na radio. reszta w zależności od tego co dostawca narzuca/wymaga

  2. po formacie bedziesz musial minimalnie podać po raz kolejny hasło dostępu do sieci. oczywiście, że jest możliwość.

  3. wszystkie z możliwych.

tzn. ? :roll:

pozdrawiam

Mój znajomy próbował właśnie tak podłączyć router, wszystko było dobrze skonfigurowane - nie działa. Dzwoni do dostawcy i ten mówi, że jest zablokowany routing w sieci i jedynie oni mogą podłączyć inny komputer do sieci. Nie wiem na czym tak polega, no ale jednak coś takiego jest.

Pozdrawiam.

Tam jak mówiłem nie znam się na sieciach więc nie wiem czy to jest sieć dsl wywnioskowałem to z tego że mam złącze rj45. Antena idzie z mojego dachu do jakiegoś jakby rozgałęziacza (ze złączem rj45) dodającego jeszcze zasilacz następnie do karty sieciowej w komputerze przez złącze rj45 po formacie wszystkie dane pobierają się automatycznie i odrazu jest internet. Więc nie wiem jaki to jest rodzaj internetu.

Dodam że nie mam publicznego ip.

Czyli w przypadku gdy nie jest mi potrzebny router do dsl a zwykły kabel ethernet, router który podałem będzie dobry?

I wie ktoś może coś więcej o tym blokowaniu routingu? W interncie nie ma o tym zbyt dużo informacji.

pozdrawiam.

Rzadko stosuje się takie blokowanie. Ja znam dużo ludzi, którzy mają “radiówkę” i tylko jedna ma to blokowanie. W sumie to możesz wziąć któryś z tych routerów, które podałeś. Wybór zależy od Ciebie :slight_smile:

masz syndrom swojego znajomego i mówisz, rzeczy o których niestety nie masz pojęcia co w efekcie wprowadza ludzi w błąd. Nie chce być nie miły, ale nie mając o czymś wiedzy nie udzielam się w niektórych postach bo lepiej nie pisać nic, niż wprowadzać w błąd. (Przepraszam, że tak dosadnie)

Najlepiej zacząć od lektury o: routing, WISP, podwarstwa MAC protokołu ethernet, nagłówki protokołu IP, NAT i dobór portów TCP/UDP, zabezpieczenia portów w przełącznikach zarządzanych.

Do autora:

potrzebujesz zwykły router na kabel ethernetowy. Ja z tanich proponuje Netgear WGR614. Powinieneś się dowiedzieć u ISP czy w jakiś sposób jesteś uwierzytelniany (adres fizyczny) albo czy nie wysyłają Ci pakietów z TTL ustawionym na “1”. Jeżeli opcja nr 2 to najlepiej w jakiegoś prostego ASMAXa sie zaopatrzeć który z automatu podbija TTL.

pozdrawiam

Sorry ale ja sam to robiłem. Znaczy sam robiłem to z tym podłączeniem, a się na tym znam trochę. Może nie skończyłem jakiejś lepszej szkoły (chodzę do średniej), ale jestem bardziej domorosłym “informatykiem”. I naprawdę dużo czytam na tematy sieci, gdyż mnie to ciekawi. I ta rozmowa znajomego z WISP była przy mnie i ten koleś powiedział, że jest to zablokowane. Więc albo oszukuje, albo się nie zna co nie? Więc…

jeżeli czytasz nieco to doskonale wiesz co to routing i jak niby go blokują? Nie można zablokować routingu na czyimś (czyt. zdalnym bez możliwości konfiguracji) routerze, a już tym bardziej nie wiem co to ma wspólnego z “jedynie oni mogą podłączyć inny komputer do sieci” ?

Tylko domyślam się, że to wszystko się rozbija o adresy fizyczne i zmiane TTLi np na linuksie w tablicy mangle.

pozdrawiam

Właśnie nie wiem na czym to polega dokładnie, ale mówię ten przypadek, z którym się spotkałem :stuck_out_tongue: