Jaki serwer do YOUTUBE?

witajcie

muszę postawić serwer który bedzie obsługiwał portal typu YOUTUBE. napewno nie będzie on tak popularnu jak ten w temacie, zwłaszcza na początku, ale bedzie sie mocno rozwijał z czasem.

a moje mytanie to jaki sprzęt muszę posiadać, oprogramowanie serwera i jak szybkie łącze? jesli jeszcze macie dodatkowe spostrzezenia to śmiało piszcie, przyda sie każda uwaga.

bardzo mocny dedykowany sprzęt…

zabierasz się za duży projekt, a nie wiesz nawet jaki serwer wybrać?

rozgladalem sie juz, minimum wychodzi 300zl miesiecznie, wiec postanowilem ze złoże samemu. mysle ze dwurdzeniowy procesor i 2gb ramu na poczatek wystarczy, ale nie mam pewnosci. no i jeszcze kwestia oprogramowania i łączącza internetowego???

Co do procka to nie tyle dwurdzeniony (choć czemu nie), ale przede wszystkim przeznaczony specjalnie na serwery. Mam na myśli Opteron lub Xeon - szczególnie jeśli chodzi o kodowanie filmów. powinno być sporo RAMu. System polecałbym FreeBSD.

@Nemhein: no tak, przejęzyczenie;]

Nie Turion tylko Opteron chyba. I to najlepiej dwa lub więcej. Do tego dużo (pojemnościowo) dysków twardych, w macierzy RAID0 a najlepiej RAID10. Miejsca na dane potrzebujesz bardzo dużo.

może kolokacja ?

a jak czybkie połączenie internetowe jest do tego potrzebne?

na mój gust to ze 100Mb minimum, więc…

raczej nie postawisz go sobie w domu

Bez światłowodu się nie obędzie. 300 ziko miesięcznie to za mało. Z 10 kafli wywalisz na sam serwer + opłacić łącze + prąd.

Jeżeli ma Cie odwiedzać więcej osób to 2gb ramu to stanowczo za mało a internet powinien być rzędu kilkudziesięciu mb… czyli grubo ponad 300zł/ms

Pzdr.

mASTEr

ok serwer juz wiem jaki kupic. a gdzie tak szybki net zamówić, czy jest tu jakas konkurencja czy tylko tpsa pozostaje mi? czy ten net ma tylko szykie wyjscie UPLOAD czy równiez szybkie wejscie DOWNLOAD?

Jeśli chodzi o dostęp do Internetu to raczej bezpośredniej oferty nie znajdziesz. Musiałbyś podzwonić i porozmawiać o taryfie indywidualnej.

A zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak mało jest światłowodów?

hm, chyba chodzi o koszty materiału i położenia go??

podobno nie trzeba na mus światłowodu bo jest takie urządzonko kontroler Panasonica TZ-CLM100 które na kablu puści tez 100mb/s ale jak znam Polske to jesteśmy 100lat za murzynami.

moze ktoś wie gdzie się dowiedzieć o szybkie łacza w Szczecinie?

to nie chodzi o prędkość transmisji, bo na kablu to i sieci 10 Gigabit Ethernet śmigają, gdzie transfer to właśnie 10 Gb/s, problemem z przesyłaniem sygnału po kablu polega na tłumienności takiego kabla, co w znacznym stopniu ogranicza rozmiar takich sieci i wymaga obudowanie ich odpowiednimi wzmacniaczami, natomiast przy wykorzystaniu światłowodu i odpowiednim dobraniu długości fali światła w pełni wykorzystujemy podstawową zaletę światłowodu - bardzo niską tłumienność

tia, sama kolej ma na terenie Polski raptem 6000 kilometrów sieci światłowodowej (nie wspominając o 28000 kilometrów zwykłych kabli) co czyni ją drugą największą siecią w kraju

A który serwer z tej strony http://home.pl/dedykowane Waszym zdaniem nadaje sie już do takiego serwisu?

Oraz które pasmo (pod serwerami) może obsłużyć to wszystko?

Na pewno ten najlepszy, ponieważ równanie:

dużo userów + serwis podobny do you tube = duży wydatek na serwer + łącze

A co do internetu… to nie ma takiego w Polsce :slight_smile:

tak, bo u nas to prądu nawet nie ma… jeszcze jakieś fenomenalne nowości?