Jaki serwer, jaka szafa, jak to ugryźć?

W pomieszczeniu nad piwnicą mam „zorganizować” serwerownię. Podłoga ze starych desek … niestety nie zbyt prosta ale nie ma tragedii. Główny przełącznik znajduję się w tym pomieszczeniu w niewielkiej szafce naściennej pod szafką znajduje się desktop (router) z vyattą na pokładzie. Pod biurkiem ustawionym pod ścianą znajduje się:

  • serwer intranetu,

  • serwer aplikacji (jedna aplikacja wraz z serwerem bazodanowym),

  • serwer kopii zapasowych (stary desktop z macierzą mdadm 1),

Wysokość pomieszczenia 230 cm. Jutro podam dokładne wymiary. Pomieszczenie nie jest klimatyzowane, jedno okno od zachodniej strony. Przez pomieszczenie od czasu do czasu będzie ktoś przechodził do archiwum, ale szafa w żaden sposób nie będzie przeszkadzać. Otrzymałem do dyspozycji 28.000 zł na sprzęt. Planowałem zakup szafy 42U około 210 cm oraz serwera do wirtualizacji (jeśli coś by zbiegło to jakiś NAS na kopię z raid 1. W szafę na 2 półkach chciałem upakować obecne desktopy (2 półki po 2 desktopy), a z czasem zwirtualizować to co się da. Do wirtualizacji chciałem wykorzystać Xenserver, z których już nieco się zaprzyjaźniłem w środowisku testowym. Wraz z serwerem chcę zakupić Windows Serwer 2008 R2 (usługi AD, DNS, DHCP, MSSQL Express – 30 userów jeśli starczy to zakupić licencje CAL jeszcze w tej kwocie), który działałby jako pierwsza wirtualna maszyna. Na 2 VM mógłbym przenieść vyattę, a 3 vm to Debian z serwerem bazodanowym, postgresql i firebird. Tutaj ze względu na moje niewielkie doświadczenie proszę o pomoc:

  1. Czy zakup szafy jest dobrym pomysłem, przecież mógłbym po prostu dokupić jeszcze jeden destkop serwer do wirtualizacji (niedługo będzie budowany nowy budynek i serwerownia będzie już „nomalna” serwerownia, także myślałem, że wówczas w szafie zostaną upakowane urządzenia sieciowe i będzie porządek jak należy)?

  2. Czy upakowując to wszystko w szafie nie stworzę sobie „grzałki”?

  3. Czy szafy takie można wypoziomować na takiej nie do końca równej podłodze, czy kółka są osobno regulowane. Czy szafy takie posiadają uchylne drzwi boczne lub tylne, na pewno będę musiał skorzystać z wentylatorów pod i na górze szafy wraz z termostatem?

  4. Czy szafa nie będzie za wysoka …, czy cyrkulacja powietrza będzie nieprawidłowa ze względu na zbyt niskie pomieszczenie w stosunku do planowanej szafy 42U? Uważam, że lepiej od razu kupić wyższą szafę lepsza wentylacja, większe możliwości wykorzystania w przyszłości.

  5. Jakiego hipervisora polecacie, być może jesteście „zrażeni” do jednego z rozwiązań i odradzacie jego stosowanie w środowisku produkcyjnym, gdyż potrafią zachowywać się „nieprzewidywalnie” lub wiecie, które są bardziej wydajne (vmware czy xenserver, na hiper-v mnie nie stać).

  6. Jaki serwer do wskazanych przeze mnie zastosowań byłby odpowiedni, nowy czy poleasingowy (wolałbym nowy). Dyski SAS zapewne dla potrzeb wirtualizacji (myślałem o 4 dyskach po 450-600 GB ze względu na planowane przekierowanie folderów dla użytkowników i sprzętowy raid w trybie 10), co najmniej 16GB pamięci, czy dyski SATA II w raid 10 też przy takiej ilości userów i usług sieciowych, maszyn byłyby wystarczające? Jakiego producenta polecacie, może jakąś konfigurację z wyceną lub konkretną firmę możecie wskazać, przykładowe szafy itd?

  7. Co do przekierowania folderów to będę musiał się wstrzymać ponieważ w sieci są przełączniki 100Mb/s i dodatkowo do stacji roboczej czasem jest ich po drodze kilka :/.

  8. Chciałem dokonywać zakupu stopniowo najpierw szafa, a potem serwer po uporządkowaniu ale chyba kupując razem z jednego źródła mógłbym uzyskać znaczy rabat i zyskać na wydajności rozwiązania.

W tym tygodniu chciałbym ustalić co i jak z pomocą osób bardziej doświadczonych :).

Nie lepiej kupić jedną mocną maszynę i zastosować ją do wdrożenia wszystkich usług ? Skoro jest tylko 30 userów powinno dać to radę. Moim zdaniem nie ma sensu stawiać oddzielnych maszyn do każdej usługi chyba, że obciążenia są bardzo duże, ale jeżeli spinasz to w jakiś switch czy router i tak usługi działają wolniej niż w przypadku tylko jednej maszyny wpiętej w jakiś router. Zastosowałbym jedną maszynę i wpiął ją w porządnego jednego switcha. Jeśli 30 userów to kolejny switch na użytkowników.

Chciałbym uzupełnić temat o obecne poszukiwania szafy rack do sprzętu serwerowego.

Wysokość pomieszczenia to 2,3m i nie jest klimatyzowane (powierzchnia do umiejscowienia szafy po odjęciu przjścia to 3,3m na 2,1m). W związku z tym zakup szafy standardowej 42U jest raczej nieodpowiedni, ze względu na gromadzące się tuż nad szafą ciepłe powietrze. Bardziej odpowiednia wydaje mi się szafa 37U, co sądzicie? Jakiej firmy szafę kupić, jakość/cena? Chciałbym się zmieścić z akcesoriami tak w 4000 zł. Jaką szerokość i głębokość szafy wybrać. Z tego co czytałem lepsza jest szerokość 80cm (tylko jak w takiej szafie montuje się serwery, które chyba standardowo są i dopasowane do szaf o szerokości 60cm, stosuje się jakieś szerokie sanki czy jak?)głębokość co najmniej 100cm ze względu na lepszą wentylację? Ponadto w obudowie będę musiał upchać nieco sprzętu w obudowach tower (4 szt.) dlatego będę musiał zakupić 2 pułki o głębokości około 60cm (z tyłu 40 cm na wentylacje). Przełączniki,

router i inne urządzenia sieciowe zamontowane są w innej szafce naściennej dlatego miejsca powinno starczyć nawet w przyszłości, poza tym kilka z tych desktopów będę wirtualizował, kupował 1 serwer 2U w tym roku, a w przyszłym być może kolejny. Jesteśmy małą jednostką dlatego nie przewiduję większej ilości sprzętu niż 2 serwery 2U + macierz dyskowa 2U + 2 desktopy i UPS 2U (tak to ma kiedyś wyglądać). Jakiej firmy szafy polecacie? Jakie akcesoria będą mi niezbędne (pierwszy raz kupuję taką szafę :/) wentylatory sufitowe ?(czy jest możliwość kupna wentylatorów podłogowych zasysających powietrze czy ma to sens w przypadku niepodwieszanej podłogi, gdzie zapewnienie kanału zimnego powietrza jest możliwe tylko poprzez jego zasysanie spod szafy, z dołu pomieszczenia (nie wiem jaka jest różnica temperatury powietrze w stosunku do tego u góry pod sufitem może 2 stopnie. Ważne jest by tylna ściana szafy była uchylna i zdejmowana (chyba takie są?), czy są szafy z bocznymi uchylnymi drzwiami czy tylko zdejmowanymi? Jakich firm się wystrzegać czytałem, że czasem są problemy z montażem sanek do serwerów niektórych producentów np. Dell (konieczność zakupu dodatkowych akcesoriów do szafy?