Jaki soft pomoże przy dużym backupie?

Witam!

Krótko i na temat: robię komuś komputer i jest na nim mnóstwo duplikatów. W dwóch dużych katalogach mam w sumie około 40GB, z czego spora część to zapewne wierne kopie. Mój cel to pozbyć się kopii (przy pomocy właściciela, bo sam wszystkiego nie wiem) oraz stworzenie archiwum, które będzie można potem wypalić na DVD i zamknąć w sejfie (no, tu już przesadzam).

W związku z tym kilka pytań:

1 - Do robienia porządków wybrałem program KDiff3 w wersji dla Windows. Nie usuwa on jednak katalogów źródłowych po scaleniu (a w każdym razie nie dopatrzyłem się takiej opcji). Czy znacie podobny program (darmowy do zastosowań komercyjnych) który ma taką opcję?

2 - Będzie mi potrzebny dobry archiwizator, który kompresuje pliki w bezpieczny i wydajny sposób. Co możecie polecić? Osobiście mam tu Zip Geniusa, ale lepsze jest wrogiem dobrego. Chciałbym spakować te dane do jakiegoś otwartego formatu (jak .tgz), żeby móc awaryjnie odczytać dane pod każdym systemem. Ów format też musi być wydajny i bezpieczny.

3 - Czy sporządzenie archiwum .iso to dobry pomysł? Bo chodzi mi coś takiego po głowie…

Inne informacje (na wszelki wypadek)

  • Te pliki to w znacznej większości pliki .cdr (CorelDraw) oraz najróżniejsze obrazki (.bmp i .jpg).

  • Mają długie, wieloczłonowe nazwy, odzwierciedlające zawartość. Podejrzewam, że to może być problematyczne przy wypalaniu płyty.

  • Jest ich tona i jeszcze trochę (i nie zmieni się to aż tak bardzo, nawet po uporządkowaniu).

Wciąż nie rozwiązałem tego problemu a boję się grzebać nim zrobię ten backup. Nie będzie się nic dziać?

Czy mieliście podobne doświadczenia?

Przepraszam za nawał pytań, ale jak już robić, to raz a dobrze :slight_smile:

rar, zip oklepane i dobre dodatkowo masz stopien ilosci danych naprawczych mozesz ustawic 15 % jak i nawet 50 %

pojedz kopie ghostem czy tez acroniosem z wlaczona opcja dzielenia na plytki dvd i tyle

TD4 , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif