Jaki SSD do mojego laptopa?

Mam laptopa Asus UL30JT-RX014V.

Korzystając z niego zauważyłem, że najbardziej moje podzespoły spowalnia dysk twardy i postanowiłem wstawić do niego SSD.

Czy ktoś w miarę ogarnięty mógłby zerknąć na specyfikację i odpowiedzieć mi na dwa pytania:

  1. Czy mam rację w kwestii tego dysku? Czy jednak jest to wina np. procesora? i5 jak i5, ale UM w końcu.

Bo z tego co czytam sobie, to dysk jest nawet spoko. A mimo to, system przy wybudzaniu wstaje długo, uruchamianie aplikacji wymaga “namyślenia się” a przy tym wszystkim dioda dysku się pali. Nie gram, nie robię super wydajnych rzeczy, chcę tylko mieć szybki, sprawnie działający komputer.

  1. Jeśli jednak jest to kwestia dysku, to jaki mi proponujecie kupić? (tak aby był nie za szybki, ani nie za wolny :P)

Mam dwa wymogi:

a) 128GB w górę. 256 byłoby najlepiej, aczkolwiek cenowo mi się średnio widzi.

b) chciałbym się zamknąć w 500zł. Im mniej tym lepiej.

Dysk jest wolny:

a83e840423.png

Ale to jest model 5400 obr./min. Dysk SSD na pewno zwiększy szybkość pracy systemu. Polecam Samsung 830 Series 128 GB (cena ok. 400 zł), 3 lata gwarancji lub Intel 520 120GB (cena ok. 500 zł) - 5 lat gwarancji.

Chyba to jest przyczyną. Kolega ma dokładnie to samo, mimo i7 strasznie wolno chodzi.

Jeśli to nie to, to ja nie mam pojęcia :slight_smile: Niech wypowie się ktoś bardziej doświadczony. Ja zawsze mogę podpowiedzieć ale nie zawsze mam na tyle wiedzy, aby mieć pewność :slight_smile:

Up

Preinstalowany system (razem ze śmieciami od producenta).

@falcon89 - to na pewno też, ale świeży system i tak nie będzie tak szybko działał, jakby chciał autor. :slight_smile:

Jedynym problemem jest cena za SSD (o 250 GB chyba na razie zapomnij), ale jak dokupi sobie zewnętrzną kieszeń USB na dysk 2.5", to będzie mógł na tej 500 GB trzymać dane/programy/gry.

Największa wada to właśnie 5400 RPM. Już wymiana na tradycyjny dysk 7200 RPM spowodowałaby zauważalne przyspieszenie, ale dopiero przy SSD uzyska się pełną wydajność, ograniczoną tylko przepustowością interfejsu SATA-II. Polecam Samsung 830 Series.

To jest laptop pomocniczy. Mam na nim przeglądarkę, pocztę, podstawowe narzędzia do pracy, trochę plików i już.

Ze względu na wydajność, gier praktycznie nie instalowałem.

Pojawiły się głosy co do preinstalowanego systemu. Owszem, na samym początku, gdy laptopa kupiłem, jego stan wołał o pomstę do nieba. To co Asus na nim zainstalował było po prostu straszne.

Jednak jako iż mam dostęp do Dreamspark Premium, system był już wielokrotnie stawiany na czysto. W moim przypadku, na chwilę obecną jest to czysty Win8.

Na chwilę obecną przychylam się do tego Samsunga 830 Series.

Jeśli ci się za bardzo nie spieszy to może poczekaj, Samsung wprowadza nowe modele (840 i 840 Pro), na początku będą trochę drogie ale później cena się unormuje.

Wiesz, normalnie bym poczekał. Ale z czasem tak czy owak chciałbym zmienić całego laptopa za pół roku albo jakoś tak, więc po prostu do tego czasu chciałbym popracować w komforcie. Cała filozofia.

Ja nie czekałem i kupiłem sobie SSD Samsung 840 Pro 256 GB (w Warszawie, w dobrej cenie poniżej 1 tys. zł i z 5-letnią gwarancją producenta) i w ten weekend zamierzam go przetestować w praktyce. A na prezent pod choinkę kupiłem komuś z Rodzinki SSD Samsung 830 128 GB - zostanie przetestowany po świętach.