Jaki system na tego laptopa-staruszka?


(XtremeRelocaled) #1

Witam!

 

Mam problem z doborem systemu na starego laptopa Fujitsu Siemens Lifebook E7010. Starszy Windows (jaki?)  czy może jakiś linux?

 

Specyfikacja:

CPU: Pentium M 1,7GHz

RAM: 128MB

HDD: 20 GB

GPU: ATI Mobility Radeon 7500 (32 MB)

 

Ogólnie ciasno.

 

Na razie ten sobie stoi i się kurzy a znalazłbym jakieś użycie dla niego... ale w pierwszej kolejności system

Z góry dziękuje za zainteresowanie tematem.


(adamk1985) #2

Tu nie ma racji bytu Windows (zbyt stary sprzęt żeby iść tą drogą, aczkolwiek dedykowany jest tu XP)… Warto przemyśleć aby dołożyć /zmienić RAM przynajmniej do 512MB, ale można tu wcisnąć max. 1GB co nie będzie kosztem ogromnym,a i  XP z SP3 będzie działał w porządku…

 

Zajrzyj tu jeśli chodzi o Linuxa:

http://www.linux-on-laptops.com/fujitsu.html

 

link do archiwalnej Fedory: - https://archive.fedoraproject.org/pub/archive/fedora/linux/core/1/i386/iso/


(Amaterasu) #3

Puppy Linux, tylko tyle mi przychodzi do głowy. Lepiej by było, gdybyś zrobił tak, jak Ci mówi kolega powyżej - popieram jego wypowiedź, warto dołożyć trochę RAM-u, by dość płynnie działał.


(BlackFX) #4

linux mint, ubuntu … .


(Jusko) #5

 

Komputer ogólnie OK, tylko pamięci za mało na cokolwiek. Z taką ilością RAM - można niemal zapomnieć o aplikacjach. Linuksa postawisz - jasne, że tak :slight_smile: Debian + Fluxbox dałyby radę, a może nawet środowiskiem LXDE. Jednakże jeśli chodzi o uruchamianie aplikacji - 128MB to za mało. Musiałbyś mieć przynajmniej 512MB, wtedy można pewną użyteczność wykrzesać.

EDIT: Wiesz - chodzi o to, że mamy obecnie czasy, gdzie przeglądarka internetowa potrafi wciągnąć ~3GB RAM. Także na 128MB RAM się nie porządzi :wink:


(Szaras08) #6

Możesz spróbować z crunchbang, linux ten naprawde mało ramu potrzebuje. Powinien działać ok. Jak byś to sprawdził to daj znać jak działa.

 

(Jedyną jego wadą jest to że projekt został zakończony.)


(XtremeRelocaled) #7

Tak wiem że nawet przy przeglądaniu internetu przeglądarka potrafi zjeść cały RAM :slight_smile: i chce więcej

 

A w kwestii dołożenia ramu - na razie nie dokupię nic do niego - za jakiś czas znowu dostanę kupę części może będzie w niej wyszperam kość ramu, tak jak tego laptopa.

Spróbuję postawić na nim XP, jeśli będą problemy to spróbuje Puppy Linux/crunchbanga w ostateczności poczeka na RAM

 

I tak prawdopodobnie służyłby jako menedżer plików - często instaluję systemy a pendrive na takie sprawy tylko jeden, więc pewnie jedyna aplikacja jaka byłaby zainstalowana to 7-Zip

Dziękuję za pomoc