Jaki system operacyjny na taki stary PC?

(fastman92) #1

Jaki system operacyjny nadaje się taki stary PC?:

A nie chce piracić, więc polećcie mi jakiego łatwego, nieobciążąjącego Linuksa na ten PC od kolegi.

(mati75) #2

dann small linux

(fastman92) #3

Ale DSL ma za mało programów i jest trudny w obsłudze bo nie ma paczek RPM czy DEB. Chodzi o to, że on dopiero zobaczy Linuksa po raz pierwszy, więć nie możę być trudny.

(Chrucik) #4

No to może mint/ubuntu z jakimś lekkim środowiskiem graficznym... :slight_smile:

(moongoose) #5

Damn Small Linux jest z rodziny Debiana - a więc pakiety z deb będą "chodziły"

(fastman92) #6

Zobacze w internecie. Myśle nad Linux Xubuntu, i Linux Zenwalk.

Linux Mint - jakie ma wymagania? A co powiecie o Linux Zenwalk?

(mati75) #7

mint to system do multimediów, ten komputer jest dla niego za słaby. To może debian + fluxbox, lxde, e17.

(fastman92) #8

To ma być jednak dystrybucja gotowa od razu po zainstalowaniu. Napewno bym sobie nie poradził z instalacją fluxbox itp. Narazie się ucze instalować programy w Linux.

Więc Mint odpada. Zostaje do wyboru: Linux Xubuntu lub Linux Zenwalk.

Podajcie mi ich wymagania i uzasadnijcie dlaczego właśnie ten Linux mam zainstalować koledze, a nie ten.

(mati75) #9

xubuntu

zenwalk

czyli obydwa nie pójdą na tym sprzęcie

(fastman92) #10

No to wybrałem, że koledze za kilka dni zainstaluje Xubuntu. Tylko zrobie mu partycję swap. Bo Linuksa od dawna umiem instalować.

(mati75) #11

znalazłem taka dystrybucje. Na tym sprzęcie xubuntu będzie ciężko chodzić.

(Morietto) #12

a ja bym zaproponował minixa :wink: to bardzo dobra podstawa do tego by zacząć przygodę z poważnymi nixami ;] dużo się można nauczyć ;] a system przynajmniej u mnie chodzi lekko jak piórko ;] i jest dobrym startem do dystrybucji typu arch czy gentoo ;] tylko minix to nie jest dystrybucja linuxa jak coś xD

(fastman92) #13

gothmori - Tego Minix na wikipedi Gimages widziałem tylko w trybie tekstowym. Czy posiada on w ogóle tryb graficzny? Przecież ten mój kolega nawet przeinstalować OSa nie potrafi.

mati75 - jakie SiTaz ma pakiety.

Długo si ę zastanawiam nad wyborem Linuksa, bo to jest komputer z 1998 r. :smiley:

(mati75) #14

ma firefoxa, jakiś edytor tekstu, mplayer

(Morietto) #15

hmm.. to zależy co bys chciał nazwać trybem graficznym xDD

jeśli to co masz tutaj: http://www.minix3.org/doc/screenies.html

by wystarczyło... to mozna by to nazwać trybem graficznym ;]

jeśli masz drugi komputer i interesujesz się tematem komputerów to minix to bardzo fajne rozwiązanie ;] można się deczko podkształcić ;] ale uprzedzam, na samym początku jest głównie tryb tekstowy ale nie jest on jakiś tam suuper trudny ;p trzeba się rozglądać i zerknąć do poradnika ;] bo nauka wymaga lektury ;]

(Lech®) #16

http://fluxbuntu.org może?

Spełnia wymagania, przynajmniej tak pisze na http://pl.wikipedia.org/wiki/Fluxbuntu

(mich@l2312) #17

Jest jeszcze ReactOS 0.3.6 poczytaj

(mati75) #18

fluxbuntu jest dość starym projektem

(fastman92) #19

Chodzi o to, że ten kolega jest w naprawdę tempy. W szkole ma dwóje i tróje xD. Ma być choćby częściowo jak windows, bo sobie nie poradzi.

Wiem, że wolno będzie chodzić, utworze też swap 1 GB, ale czego mogę wymagać od takiego starocia. SliTaz i Fluxubuntu są rozwijane? Pytanie: czy systemy linux chodzą lepiej na swap niż windows na pliku wymiany. Bo ja nie przetestuje, bo mam 1,5GB RAMu.

Bo może Fluxubuntu. Jak się znudze tematem wylosuje monetą :smiley: hehe.

(matiit) #20

Najlepszym wyborem będzie Windows 2000