Jaki system operacyjny na taki stary PC?

Jaki system operacyjny nadaje się taki stary PC?:

A nie chce piracić, więc polećcie mi jakiego łatwego, nieobciążąjącego Linuksa na ten PC od kolegi.

dann small linux

Ale DSL ma za mało programów i jest trudny w obsłudze bo nie ma paczek RPM czy DEB. Chodzi o to, że on dopiero zobaczy Linuksa po raz pierwszy, więć nie możę być trudny.

No to może mint/ubuntu z jakimś lekkim środowiskiem graficznym… :slight_smile:

Damn Small Linux jest z rodziny Debiana - a więc pakiety z deb będą “chodziły”

Zobacze w internecie. Myśle nad Linux Xubuntu, i Linux Zenwalk.

Linux Mint - jakie ma wymagania? A co powiecie o Linux Zenwalk?

mint to system do multimediów, ten komputer jest dla niego za słaby. To może debian + fluxbox, lxde, e17.

To ma być jednak dystrybucja gotowa od razu po zainstalowaniu. Napewno bym sobie nie poradził z instalacją fluxbox itp. Narazie się ucze instalować programy w Linux.

Więc Mint odpada. Zostaje do wyboru: Linux Xubuntu lub Linux Zenwalk.

Podajcie mi ich wymagania i uzasadnijcie dlaczego właśnie ten Linux mam zainstalować koledze, a nie ten.

xubuntu

zenwalk

czyli obydwa nie pójdą na tym sprzęcie

No to wybrałem, że koledze za kilka dni zainstaluje Xubuntu. Tylko zrobie mu partycję swap. Bo Linuksa od dawna umiem instalować.

znalazłem taka dystrybucje. Na tym sprzęcie xubuntu będzie ciężko chodzić.

a ja bym zaproponował minixa :wink: to bardzo dobra podstawa do tego by zacząć przygodę z poważnymi nixami ;] dużo się można nauczyć ;] a system przynajmniej u mnie chodzi lekko jak piórko ;] i jest dobrym startem do dystrybucji typu arch czy gentoo ;] tylko minix to nie jest dystrybucja linuxa jak coś xD

gothmori - Tego Minix na wikipedi Gimages widziałem tylko w trybie tekstowym. Czy posiada on w ogóle tryb graficzny? Przecież ten mój kolega nawet przeinstalować OSa nie potrafi.

mati75 - jakie SiTaz ma pakiety.

Długo si ę zastanawiam nad wyborem Linuksa, bo to jest komputer z 1998 r. :smiley:

ma firefoxa, jakiś edytor tekstu, mplayer

hmm… to zależy co bys chciał nazwać trybem graficznym xDD

jeśli to co masz tutaj: http://www.minix3.org/doc/screenies.html

by wystarczyło… to mozna by to nazwać trybem graficznym ;]

jeśli masz drugi komputer i interesujesz się tematem komputerów to minix to bardzo fajne rozwiązanie ;] można się deczko podkształcić ;] ale uprzedzam, na samym początku jest głównie tryb tekstowy ale nie jest on jakiś tam suuper trudny ;p trzeba się rozglądać i zerknąć do poradnika ;] bo nauka wymaga lektury ;]

http://fluxbuntu.org może?

Spełnia wymagania, przynajmniej tak pisze na http://pl.wikipedia.org/wiki/Fluxbuntu

Jest jeszcze ReactOS 0.3.6 poczytaj

fluxbuntu jest dość starym projektem

Chodzi o to, że ten kolega jest w naprawdę tempy. W szkole ma dwóje i tróje xD. Ma być choćby częściowo jak windows, bo sobie nie poradzi.

Wiem, że wolno będzie chodzić, utworze też swap 1 GB, ale czego mogę wymagać od takiego starocia. SliTaz i Fluxubuntu są rozwijane? Pytanie: czy systemy linux chodzą lepiej na swap niż windows na pliku wymiany. Bo ja nie przetestuje, bo mam 1,5GB RAMu.

Bo może Fluxubuntu. Jak się znudze tematem wylosuje monetą :smiley: hehe.

Najlepszym wyborem będzie Windows 2000