Jaki system windows czy linux

Witam posiadam stary komputer procek celeron 1.4 Ghz 512 ram dysk 30GB karta 32mb i tu moje pytanie do przegladania internetu słuchania muzyki i oglądania filmów lepiej zainstalować windows xp czy linuxa??? a jak linuxa to jaką konkretnie dystrybucje aby mozna miec przegladarke chrome itp zeby ten linux mial prosty tryb graficzny itp.

Hmm… Moim zdaniem procesor nie jest aż taki zły, i ram całkiem, całkiem. Sądzę, że system Windows XP by zadziałał, a co sądzisz o Windows Me?

Windows 2000 by zmiażdżył wszystko :stuck_out_tongue:

Nie no, tylko nie Windows Me, totalny niewypal, plus nie jest juz wspierany przez Microsoft. Jesli tylko do takich celow, to calkiem rozsadnym pomyslem jest zainstalowanie linuxa, od razu masz wszystko, lekki system, wygodna sprawa. Ale to zalezy od Ciebie, system ma byc dla Ciebie.

Jeżeli Windows to XP (jeżeli wyłączysz automatyczne aktualizacje i będziesz je robił ręcznie to system znacznie przyspieszy).

Ze względu na stosunkowo mały dysk proponuję jednak zainstalować Linuksa (OpenSUSE/Ubuntu/Fedora/Mandriva) w wersji xfce lub lxde, choć z gnome 2 komputer też nie powinien mieć problemów.

Jeśli linuks, to z lekkim środowiskiem np. LXDE:

http://www.pclinuxos.com/?page_id=188 .

No ok :slight_smile: to teraz w sprawie linuxa mam pytanie, jak to wygląda ze sterownikami :slight_smile: mam tam dośc stare 2 karty sieciowe do których pod xp znalazłem jakoś stery, tak samo jak z grafiką i dzwiękiem???

Z tego co widze na stronie asusa do sieciowki NX1001 są sterowniki uniwersalne pod linuxa, z instalacją nie bedzie problemu?

Ściągnij live-cd i uruchom, sterowniki powinny być w jądrze systemu. Ewentualnie podłącz te karty do komputera (jedną, a potem drugą) i pokaż wyniki poleceń z konsoli:

lspci

i / lub/ oraz / albo spróbuj skonfigurować połączenie z internetem np. graficznym konfiguratorem.

Dobra :smiley: tylko ze mam jedną płytkę :slight_smile: i musze wybrać odpowiednią dystrybucje linuxa :slight_smile: tak więc moze ktoś dać link do obrazu iso ktory po nagraniu bedzie odrazu botowal :smiley: zeby nie stracic plytki i miec pewnosc ze bedzie ok :smiley:

To kup sobie CD/DVD-RW i możesz działać - pclinuxos powinien wystartować bez problemu, wyżej dałem Ci link:

http://www.pclinuxos.com/?page_id=188 .

Dobra zaraz sprawdze, jeszcze pytanie co myślicie o karmelkowy koliberek 9.10 bo tak sie sklada ze mam obraz iso juz na kompie??? tak wiec instalowac go czy sciagac nowy?

Ubuntu nie jest “ciągłe”, więc jeśli już Ubuntu to najnowsze, czyli 11.04, w Twoim przypadku próbuj Lubuntu:

http://lubuntu.net/ .

Daj, znać czy Ci się sprawdzi Ubuntu na tym sprzęcie. Ja nie dalej jak wczoraj instalowałem na Celeronie 1,7 | 1GB ram nowe Ubuntu (coś tam Nimfa) i system był tak mało responsywny, że po kilku godzinach wywaliłem i przeinstalowałem na XP bo cięły się nawet reklamy na stronach. Generalnie Ubuntu wydaje się znacznie bardziej ociężałe od XP. Jeśli jednak interesuje Cię Ubuntu to zamiast koliberka spróbuj sobie http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/2010/05/13/lsniacy-lamparcik-10-04pl-czyli-nasz-remiks-ubuntu-10-04-wydany/ - Lśniący Lamparcik bo to LTS czyli stabilna wersja z długoterminowym wsparciem. Ale szczerze mówiąc wątpię czy będzie u Ciebie działał stabilnie i bez przycinek, ja nie eksperymentowałem z nim u siebie, wolałem postawić pewnego XP i się nie denerwować.

@ Dodam jeszcze, ze Ubu pracowało na GNOME bo unity w ogóle nie chciało się uruchomić.

O ile mi się kojarzy to te nowe Ubuntu nie jest takie szybkie. Spróbuj z poprzednimi wersjami Ubuntu, moim zdaniem są szybsze.

Windows Me miałem, no i nie powiem, że taki niewypał. Hmm… Chociaż było to dawno temu i może nie patrzyłem na takie atuty :D.

Jaka grafika, jaki dźwięk, jaki internet (urządzenie)?

Przeglądanie stron flash na takich Celeronach to na Linuksie masakra. Jeśli chodzi o strony nie-flash to najszybciej będzie chodziło na Operze, najwolniej pod FF I przy wielu zakładkach Chrome.

Co do ubuntu na Celeron 1.7 to się nie dziwię ze tnie.Jaka grafika, jaki dźwięk, jaki internet (urządzenie)?

Przeglądanie stron flash na takich Celeronach to na Linuksie masakra. Jeśli chodzi o strony nie-flash to najszybciej będzie chodziło na Operze, najwolniej pod FF I przy wielu zakładkach Chrome.

Co do ubuntu na Celeron 1.7 to się nie dziwię ze tnie.

VGA - HIS ATI RADEON 9000 64MB

dźwięk - AC97 integra

Mobo - MSI 845E MAX

Czyli nic niezwykłego czy egzotycznego. Windows XP SP3 działa bez kłopotu, świetnie można korzystać z internetu, oglądać filmy, grać w starsze gry typu Quake3, Painkiller itp… Być może nowe UBU nie obsługuje jak trzeba mojej karty graficznej choć jest na liście otwartych sterowników, w każdym innym przypadku jeśli chodzi o ATI i UBUNTU na innych (nowszych kompach) używam tylko driverów zamkniętych ponieważ jakość otwartego oprogramowania w przypadku kart ATI pozostawia wiele do życzenia. N.Nimfa nie pobrała zamkniętego sterownika. Chociaż na stronie ATI jest jakaś paczka (.rpm) ze sterami, rzekomo do mojej karty. Nie chciało mi się w tym babrać więc nie sprawdziłem tylko zainstalowałem działający system. Ale tak jak mówię być może starsze UBU by ruszyło. Te testowe wersje (nie LTS) nie budzą mojego zaufania.

Moim zdaniem linux, odpadają antywirusy i inne bzdety które zamulają xp. Przy 512MB RAM nie powinno być problemu z żadnym normalnym środowiskiem, GNOME używa nieco ponad 100MB RAM, KDE4 też jakoś bardzo pamięciożerne nie jest,

a i od nowego ubuntu z unity lepiej trzymać się z daleka, to jest zamulacz porównywalny z niesławną niegdyś vistą.

Wolę Win

Boję się ATI ale pewnie jakoś ruszy. AC97 to standard, pewnie masz jakiś CMedia, mam nadzieje że nie taki jak kiedyś u mnie.

Cudów nie ma - powinno chodzić.