Jaki system Windows pod podane parametry


(KORAR) #1

Witam.

Od momentu zakupu laptopa miałem wgrany system Windows Vista Home Premium. Zastanawiam się aktualnie nad zmianą na Windows 7 Professional. I tutaj mam 2 pytania.

  1. Czy w ogóle jest sens?

  2. Czy z poniżej wymienionymi specyfikacjami laptopa lepiej wgrać wersję 32-bitową czy 64-bitową

Jeżeli ktoś chciałby zapytać dlaczego akurat Windows 7 Professional to odpowiadam, że tylko tą wersję mogę posiadać oryginalną.

Podaję specyfikację mojego laptopa.

Acer aspire 6935

Procesor: Intel® Core2 Duo CPU T6400 @ 2.00GHz

Karta graficzna: NVIDIA GeForce 9600M GT (1gb)

Ram: 4GB DDR3

Jeżeli informacje są niepełne piszcie śmiało.


(Xeon Bloomfield) #2

Tu Vista będzie śmigać, lecz jeżeli chcesz lepszy system nie ma co... Trzeba zmienić na Windows 7 - choćby ze względu na komfort pracy.

Parametry pod Vista'ę są dobre, więc na Windows 7 są wręcz wymarzone.


(Bdogieros) #3

instaluj, śmiało, będzie dobrze działać


(Xeon Bloomfield) #4

Dwu rdzeniowy procesor i karta graficzna z dużą ilością pamięci i obsługą DirectX 10.

Dodatkowo 4 GB RAM.

Do obsługi "pełnych" 4 GB pamięci RAM potrzebujesz 64-bitowego systemu.


(KORAR) #5

Dzięki za odpowiedzi. Zostaję jeszcze kwestia czy dobrym wyborem będzie wersja 64-bitowa?


(scripter1) #6

Ja bym wybrał wersję 32-bit.

Bywają problemy ze sterownikami do systemy 64-bit, poza tym wiele programów nadal nie ma swoich wersji 64-bit.

Słyszałem też że system 64-bit ma trochę wyższe wymagania sprzętowe niż 32-bit.


(system) #7

Jeśli będziesz miał problemy ze sterami pod x64, to jedynie z grafiką, ale zawsze da się coś z tym zrobić i nie ma co płakać. Spokojnie Ci pójdzie Win7 x64 i jeśli masz wybór, proponuję Ci wybrać właśnie ten system. Jeśli sporo korzystasz z pakowania plików, różnicę poczujesz od razu. To samo z Photoshopem. After Effects wymaga 64 bitów.

Wspomniane powyżej "większe wymagania" przy podanej przez Ciebie konfiguracji nie robią żadnej różnicy (zresztą przy słabszym sprzęcie tez by nie były odczuwalne)


(KORAR) #8

Właśnie, zapomniałem powiedzieć, że głównie komputer służy mi do grania i zależało mi na tym dodatkowym 1gb RAMu.


(Pomoc) #9

Ja mam Vistę 32bitową i polecam, choć nie zwracam na opinie innych (szczególnie na marketing), z chęcią wybrał bym XP jednak sprzęt nie pozwala ze względu na niekompatybilne sterowniki (i stary DirectX 9.1c), jednak jest najwydajniejszy i najbardziej stabilny na dłuższą metę. Z 64bitową wersją miałem problemy z środowiskami programistycznymi itp., a nawet z zwykłym nconvertem, kiedy jeszcze nie było wersji pod 64bity.

Trzeba też, wziąć pod uwagę fakt emulacji 32bitowych aplikacji (oczywiście w tym przypadku o grach mówię) w systemie 64bitowym, co wpływa w pewnym stopniu na wydajność. Po za tym Windows 7 ma swoje wymagania, gdzie ten ram tak i tak stracisz. Lepiej go stracić na nic, niż dać go na pożarcie usługom/procesom systemowym, które jeszcze procka obciążają. Dodatkowo lepiej okroić Vistę niż 7 pod względem wydajności.

Ja na Twoim miejscu wybrał bym Vistę 32bitową Home Premium chyba, że zależy Ci też na wyglądzie systemu np. Windows Aero.


(Bdogieros) #10

na żadną wydajność nie wpływa, instaluj x64


(Pbk24) #11

A po co ci Windows 7? Vista jest ok.

Jak jesteś krezus to oczywiście możesz wywalać pieniądze na zbędne programy.

A czego nie zrobisz pod Vistą co zrobisz pod 7?

Ja mam i ten system i ten na jednym lapku i jakoś nie widzę wyższości 7 nad Vistą.


(Squizz) #12

Miałem przyjemność korzystać z Windowsa 7 32 i 64 bitowego i pod względem gier powiem jedno: GTA IV na 32 bitach chodziło mi średnio 25-27, na 64 bitach 36 fps na tych samych ustawieniach. System co prawda wstaje nieco dłużej (zauważyłem klepsydrę na 64 bitach podczas wczytywania pulpitu) i zjada o ~250MB pamięci więcej, ale uważam, że warto. Większość programów w wersji 64 bitowej była zauważalnie szybsza, a 32 bitowe nie odstawały w wydajności od programów instalowanych na systemie 32 bitowym. Również nie miałem problemów ze sterownikami.

Osobiście na twoim miejscu nie kupowałbym Siódemki, bo Vista jest wystarczająca. Polecam tylko jeśli jesteś w MSDNAA :smiley:


(system) #13

Miałem wątpliwą przyjemność pracy pod Vistą i nie mam miłych wspomnień. Kolega już pewnie zainstalował co uważał. Gry które nie pójdą pod Vistą nie pójdą i pod Win 7. Wyższości Win 7 upatruję w większej liczbie sterowników. Nie wywalaniu co chwila komunikatów o zawieszeniu programu. Płynniejszej pracy. Mniejszym obciążaniu komputera.

jak jest w msdnaa, to może sobie pozwolić na różne instalacje windowsów na free, więc nie musi być wcale krezusem.


(KORAR) #14

Nie jestem krezusem, napisałem, że mam dostęp tylko do jednej oryginalnej kopii. Jeżeli W7 będzie działać płynniej i mniej pamięci pobierał to już jest zdecydowane za. Nie narzekam na Vistę, ale może być lepiej prawda? Jedynym problemem jest wybór między 32x a 64x. Jak to jest z programami? Czy zawsze musiałbym patrzeć czy aplikacja działa w 64-bitowym środowisku?


(Squizz) #15

Absolutnie nie. Wersja 32-bitowa zadziała bez problemu (Nie będą działały za to aplikacje 16-bitowe). Jedynym problemem mogą być sterowniki do peryferii. Musisz sprawdzić na stronie producenta czy ma odpowiednie wersje na twój system.


(Xeon Bloomfield) #16

Na nic nie patrz.

Jedynie na sterowniki - one muszą być 64-bitowe.

Reszta czy 32 czy 64-bitowa na Windows'ie dużej różnicy nie ma - dla przykładu: jakieś 5 - 10% przyrostu wydajności przez WinRAR 64-bitowy w porównaniu do 32 bitowego WinRAR'a.


(KORAR) #17

Dzięki wszystkim za pomoc i porady. Wiem co trzeba zrobić. Temat do zamknięcia.