Jaki system wybrać - Ubuntu czy Windows?

Jaki system wybrać Windowsa Vistę czy Ubuntu 9.04? A może Windows 7? Komputera używam głównie do internetu, programowania i czasami grania. Który będzie lepiej działał?

Mam laptopa HP Pavilion dv5-1160ew, na którym była domyślnie Vista zainstalowana, ale zmieniłem na Ubuntu i teraz nie wiem czy dobrze zrobiłem.

Z tego co wiem, to na tym lapku nawet nowe gry chodzą. Ja mam trochę słabszy model - 1140 i można się pobawić. A że napisałeś, że “czasami do grania” to jednak Vista, bo na Ubuntu musisz znaleźć odpowiednie sterowniki, emulator, czyli ogromny problem. A na Win masz wszystko gotowe. Gdyby nie gry poleciłbym jednak Ubuntu.

Błagam, tylko nie śVista i dajcie sobie spokój z tymi komentarzami “Vista jest super, ni znasz się”, bo wiadome jest, że kto co ma, to będzie to zachwalał, nawet gdyby to największe […] na świecie było. Więc bierz Ubuntu i olej śViste.

Jeśli Ubuntu ci odpowiada - zostań przy Ubuntu.

Jeżeli ma być windows to raczej kierował bym się na XP lub 7 nie na vistę.

Ubuntu możesz mieć jako 2 system operacyjny, i wtedy już sam zobaczysz, co Ci będzie bardziej odpowiadać. Windows będziesz miał do grania, a Ubuntu do wszystkiego innego.

Dlaczego ludzie mówią że Vista jest słaba bo chcą ją odpalić na komputerze na którym ledwo co chodzi XP.Może i Vista nie jest tak dopieszczona jak XP ale nie jest zła.Dużo osób ją ma i nie narzeka. :smiley:

Tylko, że Vista jest dobra. Używam z powodzeniem i jestem zadowolony. Robiąc głupawe przekręty typu “śVista” jak dla mnie udowadaniasz tylko, że Visty nie znasz, albo podchodziłeś do niej na zasadzie “Jezu, jakie to powolne, XP (ubuntu) jest 1500100900 razy szybszy” i powtarzasz tylko zasłyszane głupoty.

Wracając do teamatu - skoro grasz w gry najlepszym wyborem będzie Vista (lub 7) - z Linuksem i grami mogą nieraz wystąpić problemy. Może zastanów się nad dwusystemową konfiguracją (Vista i Ubuntu) - Vista do gier i pracy, Ubuntu do Internetu (choćby ze względu na większe bezpieczeństwo).

Dobra, niech będzie, nie znam Visty. Ale moim zdaniem teraz nie ma sensu kupować Visty, ponieważ niedługo pojawi się Windows 7, który wg. mnie jest lepszy do XP, ponieważ wszystko działa mi wydajniej.

…i problem rozwiązany :roll: =D>

Xp niestety nie mam choć przyznam się próbowałem zainstalować i wyskakiwał BlueScreen. Co do Windows 7 to jaki miałbym zainstalować RC czy nowszy build (chcę system na dłużej) i x86 czy x64?

Jeszcze pytanie: Kupiłem laptop w styczniu i gdybym zainstalował Windows 7 i bardzo by mi się spodobał to czy opłaca się kupować go pod koniec roku?

Dodałem Windows 7 i się dotychczasowe wyniki ankiety skasowały :frowning:

x86 czy x64 to już osobny temat, niewiem który lepszy, na forach piszą raczej że x64, i chyba tego bym się trzymał, ale przy laptopie i to tym konkretnym (HP Pavilion dv5-1160ew) nie ma to większego znaczenia.

RC jest stabilne, chociaż to i tak narazie na jakiś czas więc możesz spróbować nowszy build, który w końcu jest robiony po to by system był jeszcze stabilniejszy.

Myślę że zdecydujesz pod koniec roku :slight_smile:

Jeżeli grasz bardzo rzadko to Ubuntu bo po co płacić do programowania i internetu jest idealny gorzej z grami jeżeli jesteś jednak bardzo przyzwyczajony do starego dobrego Windowsa to Vista bądź 7 chyba że komputer twój jest stary to wtedy tylko XP.

Chyba zostanę na razie przy Viście. Powinna być “stabilna”, a i tak nie ma sterowników chociażby do chipsetu dla Windows 7. Choć jeszcze zastanawiam się nad Ubuntu.

Nie wiesz czy dobrze zrobiłeś?? Nie obraź się, ale to chyba najlepiej Ty powinieneś wiedzieć, a nie pytać na forum. Jeżeli chodzi o różnicę pomiędzy Vistą a 7 to powiem tak - 7 na blaszaku śmiga sporo lepiej od Visty, natomiast na lapku różnicy takiej nie dostrzegłem. 7 jest jednak troszkę wygodniejszy od Visty, jeżeli chodzi o ergonomię pracy, głównie (dla mnie) za sprawą Aero Snap. Ale i do XP, czy Visty jest taki malutki programik i można mieć w tych systemach tą funkcjonalność. Więc skoro masz już Viste, to póki co możesz sobie, wg. mnie, 7 darować.

Inną kwestią jest jeszcze to, w czym programujesz?? W jakim języku, jakiegoś zintegrowanego środowiska programistycznego używasz (a może nie używasz). Jeżeli np. piszesz w JAVIE to różnicy dużej nie odczujesz, zwłaszcza że IDE dla tego języka są w wersjach na różne platformy. Inne języki to już większy problem:) Najlepiej testować i testować, i testować:P A może dojdziesz do wniosku, że potrzebujesz więcej systemów:D

Jak już wspomniano, w viste nie ma sensu sie pakować tuż przed premierą 7, który jest IMHO znacznie lepszy od visty.

Ze sterami do siódemki nie powinno być problemu-jeśli system sam ich nie pobierze i zainstaluje, to stery do visty powinny działać na 7.

Z tych trzech systemów - Vista, wbrew pozorom niektórych którzy narzekają na nią.

Siódemka jest tuż przed premierą, nie warto ściągać RC, i zaraz format i znów kupić i instalować RTM,

wszyscy zachwalają bo coś nowego, ulepszony taskbar, stery w 7. Poza tymi funkcjonalnościami, odświeżonym paintem, wordpadem paroma nowymi funkcjami nie odbiega od Visty. Gdy Vistę się prawidłowo dostosuje to i z nią nie ma zadnego problemu. A stery to nie problem, bo sobie mogę ze strony producenta pobrać. BTW : żeby nie było - Viste i 7 miałem na lepszym sprzęcie niż w podpisie i muszę przyznać, że XP z tych wszystkich jest najlepszy (mały rozmiar na dysku, prostota w obsłudze :slight_smile: ). Wiedzą o tym ci, co mieli 95,98,ME,2000 przez dłuższy czas, w XP nie było problemu z przesiadką, w Viście dali jakieś śmieszne defragmentatory, znów muli, a w 7 porobili jakieś smiezne centrum akcji)

Ubuntu jeżeli chcesz grać to nie dla ciebei, jak poprzednicy napisali - możesz zainstalować obok Ubuntu.

Najlepiej gdybyś korzystał z wszystkich interesujących Cię systemów i wybrał swój jedyny.

Jeśli tylko do internetu i programowania, nie ma w ogóle sensu wydawać pieniędzy na Windowsa nawet 7. Zależy w jakie gry grasz, jeśli w jakieś wymagające i najnowsze tytułu no to na Wine mogą nie pójść ale zaskoczę Cię tym, że niktóre gry potrafią lepiej chodzić i mieć lepszą wydajność pod Wine niż pod XP.

Skoro masz już Vistę, to Ubuntu używaj jako głównego systemu a Vistę zostaw sobie w taki razi tylko do grania i po problemie. Moim zdaniem zamiast kupować Windowsa ja bym kupił konsolę do gier, jak dla mnie to jest najlepsze rozwiązanie, na pewno lepsze niż kupowanie laptopa za 4000zł lub więcej tylko po to żeby na nim można było grać z dobrą wydajnością, do gier jak już to pod względem ceny tylko stacjonarny.

Co do XP nie polecam, chociażby dlatego, że to już stary system, jest albo już nie jest wspierany (sam się już pogubiłem, bo co chwile tylko wskreszają tego XP) a jak wyjdzie Win7 i będzie 100 razy lepszy niż Vista i XP to zapomnij o wsparciu dla XP, będziesz miał tylko dziurawy i nie łatany system, równie dobrze możesz sobie 95/98 zainstalować, dlatego proponuję poczekać do 7.

Pozdrawiam!

Co do programowania to praktykuję c++. Wiem jak się kompiluję programy na Ubuntu (zrobiłem kilka prostych programików), ale moim zdaniem to chyba w tym wypadku lepszy jest Windows. Tylko nie wiem które IDE jest lepsze pod Windows: Visual Studio czy DevC++?

Visual Studio mnie do gustu nie przypadło, zaś Dev-C++ jest już nierozwijane, więc wg. mnie najlepsze jest Code::Blocks. Czemu Linux gorszy do programowania? Co prawda nie ma tam WinAPI, ale jest Qt. A poza tym z tego, co mi wiadomo, to Linux jest głównie przeznaczony dla programistów.

Ja bym powiedział, że dla sieciowców :slight_smile:

Ale to absolutnie nie przeszkadza, aby używać go w domu/