Jaki to procesor

Niedawno kupiłem komputer na Sempronie 2500 ale system pokazuje że mam Atlona XP 1,05 GHz. W związku z czym mam pytanie czy wszystko jest OK, czy robić zadymę w sklepie.

Sempron 2500 ma taktowanie zegara 1 750 MHz

Zobacz tutaj

http://pclab.pl/art11881-1.html

jeżeli to ten sam procek jego fatyczne taktowanie powinno być 1,75 GHz

U mnie Durona 1600 wykrywa jako:

printscr1ly.jpg

Procesor powinien być wykrywany prawidłowo po uaktualnieniu biosa płyty głównej.

Nie rób żadnej zadymy :slight_smile: , chyba że kupiłeś już gotowy zestaw, bo w takim wypadku został źle skonfigurowany.

Bios powinien wskazywać procesor o nazwie sempron 2500 + , a nie pokazywać częstotliwość taktowania np 1750 czy jeszcze coś innego.

Moja rada jeśli nie masz plomb: Nie kręć w biosie i nie zmieniaj taktowania! !!

  1. Odkręć obudowę

  2. Spróbuj znaleźć na płycie przełącznik o nazwie SW1

  3. Jeżeli nie możesz go znaleźć to sięgnij do dokumentacji płyty głównej

  4. Jak już go znajdziesz to po sprawie

  5. Napewno masz go ustawionego na ON, więc wystarczy go przestawić na OFF, czyli w tym wypadku AUTO

  6. Po restarcie bios powinien pokazywać procesor Sempron 2500+

a co pokazuje bios?

Z pewnością to samo.

Daj znać woam jak ci poszło bo na 99% procent to będzie tak jak napisałem :smiley:

tylko czemu wskazuje mu że to athlon XP a nie sempron? ze względu na przełączniki?

Przełącznik na ON ustawia pracę na płycie z częstotliwością 100/200 MHz

Przełącznik OFF natomiast na 266/333/400.

Gdy jest ustawione na OFF BIos przelicza to tak 100 razy mnożnik 10,50 co daje nam w sumie 1050 czyli 1.05 GHz.

Kiedy jest na ON to wygląda tak 166 razy mnożnik 10,50 co daje nam 1743 czyli 1,75 GHz

Wtedy też Bios prawidłowo rozpoznaje model procesora i wykrywa go jako Sempron 2500 +.

Witam

U mnie po wymianie plyty i procesora rowniez wykrywal Athlona -pomoglo ( a mam semprona 2600) przestawienie FSB w BIOS -bylo 100 jest 166

Jakie taktowanie ma Sempron 3100+??

3100+ :arrow: 1800 MHz

Moim zdaniem bios powinien automatycznie wykrywać częstotliwość procesora, zwłaszcza jeśli jest to nowa płyta w miarę aktualnym biosem.

Napisałem to wszystko gdyż spotkałem się już z podobnym problemem. Zmiana częstotliwości taktowania w biosie dała tylko ten rezultat że bios wykrywał jakiś procesor z częstotliwością 1,75GHz, W przypadku sempronów bios powinien wykrywać ich nazwę fabryczną np 2500+, 2600+, nie wskazuje natomiast częstotliwości, co można już sprawdzić pod windowsem Moj komputer>> właściwości.

U mnie 800 Durona wykazywał jako Duron 801 MHz

Z twoim też tak być powinno.

misterdam

Dzięki za pomoc niestety komputer ma plomby ale w poniedziałek odwiedzę serwis i dam znać

Update:

misterdam

Tak jak mówiłeś wystarczyło przłęczenie przełącznika SW1. Wszystko jest OK.

Dziękuję.

Swoją drogą składający kompa powinien takie rzeczy wiedzieć :x