Jaki TP-Link wybrać?

Witam.

Szukam właśnie jakiegoś routera WiFi do domu. Polecono mi TP-link jak najlepszy wybór. Głównie ma służyć do dzielenia neta, oczywiście im więcej funkcji za tę samą cenę (lub podobną) tym lepiej :slight_smile: Problemem jest to, że na Allegro jest dostępnych wiele modeli tego sprzętu, a jako kompletny laik w tej dziedzinie nie orientuję się co do różnic między danymi modelami. W związku z tym prosiłbym o pomoc i polecenie mi, któregoś z modeli. Dodatkowo, byłoby wspaniale, gdyby komuś udało się wytłumaczyć mi różnice między np. TD-W8950ND, TL-WR741ND, TL-W8961ND, TL-WR941ND, TL-WR841N, TL-WA730RE, TD-W8901G, TL-WR340GD. Spędziłem trochę czasu szukając w internecie materiałów na temat tych różnic, ale jest to ogrom wiedzy, zwłaszcza dla osoby nie mającej żadnego pojęcia o routerach. W normalnej sytuacji zapewne spędziłbym tydzień i w końcu sam rozgryzł o co w tym chodzi, ale potrzebuję tego routera jak najszybciej.

Z góry dziękuję za pomoc.

Najlepiej http://www.skapiec.pl/site/cat/45/comp/1328679 (opinie)

Obsługuje standard Wifi N tak więc będzie to najlepsza opcja.

Zapomniałem dodać, że mój internet to Neostrada. Czy to nie przeszkadza temu routerowi?

W takim razie tylko TD-W8961ND lub TD-W8901G - zależy czego oczekujesz :slight_smile:

Jeśli nie zamierzasz tworzyć sieci lokalnej to n nie jest konieczne. Zwróć uwagę na moc anteny WiFi, czy jest to 5dBi (W8901G) czy 3dBi. Niektóre modele mają rozszerzone dodatkowe możliwości, tak jak QoS, klonowanie MAC, zaawansowany routing etc. jednak dla niezorientowanych w temacie nawet forwarding portów będzie kłopotem.

Witam ponownie.

Nadal nie mam routera, a teraz jeszcze dodatkowo Internetu. W związku z tym mam jeszcze kilka pytań.

Sytuacja wygląda tak. W domu mam obecnie 2 laptopy jeden stary należący do brata (nie wyposażony w WiFi) oraz mój o wiele nowszy(w domu korzystałem z internetu używając sprzętu brata).

Komputer brata przez kilka lat był na kablu od internetu (Neostrada TP), używając bardzo starego modemu Speed Touch 330. Dwa dni po moim pierwszym poscie “popsuł” się internet. Zgłosiłem to Telekomunikacji i następnego dnia po zgłoszeniu przyjechali do mnie technicy TP. Stwierdzili, że TP wywiązuje się z umowy i z kabla płynie taki internet jaki powinien (6MB, jednak mam daleko do centrali i według techników długość linii może powodować błędy np. spowolnienie łącza podczas złej pogody, z tego co wyłapałem to w czasie testu łącza wyskakiwały im błędy CRC (?) ale parametry są wystarczająco dobre na tą prędkość.), a błędy wynikają z uszkodzenia mojego modemu, ponieważ oni na swoim sprzęcie połączyli się bezproblemowo. Poprosiłem ich aby sprawdzili mojego Speed Toucha na ich laptopie, okazało się, że modem jest sprawny, bo udało się im połączyć. Eksperci stwierdzili, że wina leży po stronie laptopa (jakiś błąd sterowników modemu), nakazali zainstalować na nowo sterowniki, polecili kupno routera i powiedzieli mi “do widzenia”. Tutaj pojawia się nowy problem, ponieważ ten laptop ma uszkodzony napęd DVD, więc nie mogę przeinstalować sterowników korzystając z płyty Neostrady. Próbowałem użyć sterowników ściągniętych ze strony TP (korzystam z mobilnego internetu kolegi), jednak pomimo, że wcześniej robiłem to już wielokrotnie to nie udaje mi się ta instalacja( cały czas wyskakuje, że w plikach ściągniętych ze strony TP brakuje jakichś plików).

W związku z tym wszystkim mam kilka pytań.

Czy do tych wyżej wymienionych routerów to jest TP-link TD-W8961ND oraz TD-W8901G podpina się bezpośrednio kabel telefoniczny czy może wpina się do nich dopiero kable usb z tego modemu, który mam? Czy przy drugiej opcji są potrzebne sterowniki do Speed Toucha czy wystarczy samo oprogramowanie routera?

Dzisiaj byłem w sklepie w moim mieście, żeby zorientować się w różnicach w cenie pomiędzy kupowaniem w sklepie, a na allegro. Podczas tej wizyty sprzedawca polecił mi router Kozumi km410wg, dodał, że spisuje się on bardzo dobrze na moim terenie ponieważ mimo długich linii “nie wyrzuca dużej ilości błędów”. Czy jego słowa są prawdziwe, czy może chce wcisnąć komuś zalegający sprzęt?

Z routera mam zamiar korzystać w ten sposób, iż komputer brata ma być podłączony do niego przez kabel, a mój przez WiFi, który z wyżej wymienionych routerów będzie najlepszy przy takim użytkowaniu?

Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam za bardzo chaotycznie napisany post.