Jaki wybrac?! i7 920 2,66GHz czy Quad Q9550?

(deny86) #1

Witam! przymiezam sie do kupna nowego komputera. Na wydanie mam 5tys. na samo pudlo bez monitora i problem mam najwiekszy głownie z tym co w temacie. Prosze o pomoc znawcow, komputer bedzie uzywany jak w wiekszosci przypadkow... najnowsze gry, filmy, internet i photoshop tez w miare czesto w moim przypadku. Dodam ze komputer ma mi sluzyc na jakies 4lata. Pozdrawiam!

(Stealz) #2

Oddaję głos na i7 920. Pamiętaj tylko, że najprawdopodobniej za płytę więcej zapłacisz, niż w przypadku takiej pod LGA775 dla Q9550.

Tu masz porównanie:

http://benchit.pl/procesory/porownanie/ ... OSI7fQ==/0

(Grzesiek1) #3

Zdecydowanie i7 920 2,66GHz, nowa platforma, w razie wymiany na lepszy za pare lat wiekszy manewr i w ogóle cała architektura komputera się zmieniała, w nowym I7 nie ma już np. FBS.

Choć należy nie zapominać że pierwsze modele tego i7 mogą być jednak troche nie dopracowane.

(ixrw0w) #4

Jaki masz inne podzespoły? Może lepiej Q6600?

(Kamil321) #5

Bierz i7. Jeśli masz dużo kasy, to po co brać quada bez przyszłości :wink: .

(Łukasz14) #6

ixrw0w , chyba sobie żarty robisz... Q6600 już nie ma przyszłości w nowych kompach. Ja polecałbym jednak i7 920, do tego jakiegoś GTX'a 280 lub coś z Ati w CrossFireX.

(Kabuto1378) #7

Moja rada jest taka zamiast kupować sobie jednorazowo sprzęt za 5 tyś zł. Wydaj 2,5-3 tyś teraz, resztę schowaj do skarbonki (do banku na procent). Nie ma najmniejszego sensy wydawania pieniędzy na najdroższe komponenty bo ich wydajność jest nie wiele większa od podzespołów których cena mieści się w miarę rozsądnych cenach. Najdroższe części maja trochę sztucznie wywindowane ceny, najwięcej i najszybciej tracą na wartości. Nie ma chyba szybciej tracącego na wartości produktu niż części komputerowy: dziś najszybszy sprzęt, jutro (za rok) przeciętny a za 2 lata zalatujący naftaliną. ZA 4-5 lat to będzie złom. Trzeba wspomnieć że z mojego punktu widzenia i7 920 to dużo dymu (propagandy), mało ognia (faktycznej wydajności) a do tego absurdalnie wysoka cena oprócz procesora, płyt głównych i pamięci DDR3.

(suchmen) #8

quad bez przyszłości...a i7 to też quad przecież pod względem liczby rdzeni...poza tym quad już ma teraźniejszość-większość rzeczy wykorzystuje 4 rdzenie chociażby sam windows i gry

(ixrw0w) #9

Chyba tylko gta 4 , najlepiej brać e8400 i resztę też w miarę nie za drogie a potem sobie powymieniać za taniej .

(Grzesiek1) #10

Głupoty gadacie, jak weźmie złoży komputer na na prawdę wysokim poziomie (nie tylko technologicznie ale i mocą) to starczy na kupe czasu.

Sam kupiłem kupe lat temu komputer i do dzisiaj nie powiedział bym że źle działa, nikt mi chyba nie powie żę taniej jest bawić się w wymienianie 10razy płyty głównej potem i co chwile zmiane jakich części jak zakup pełnego zestawu z dobrym procesorem.

Niestety dla niektórych dobry procesor to np "e8400" ale informuje Cię że on jest już tylko "teraz" dobry a "za chwile" będzie juz nie taki super.

Jeśli taki komputery składacie "dobre" to sie nie dziwie że za chwile są za słabe...

(Kabuto1378) #11

Grzesiek1

użytkuje komputer PC od 8 lat, mam więc myślę spore doświadczenie i jeżeli mówię że najszybszy teraz np. procesor za rok będzie niczym nadzwyczajnym a za 2 lata będzie już lekko nadgniły to znaczy że tak jest. Moja wiedza bierze się z tego że od lat obserwuje podzespoły ich wydajność w stosunku do ceny. Komputer PC ma tą cechę że jest modularny to nie jest komputer Apple że można do niego dokupić dowolny podzespół pod warunkiem że jest pamięć RAM i dysk twardy, z resztą mogą być problemy albo w ogóle nie będzie takiej opcji. Modularna budowa polega właśnie na tym że części można wymieniać. To czy co pół roku czy co rok zależy od pieniędzy i potrzeb. Ile można tłukowi tłumaczyć że cena najwydajniejszych podzespołów jest sztucznie zawyżana tak jak teraz (choć już w znacznie mniejszym stopniu niż pół roku czy rok temu) ceny mieszkań/domów. Bierze się to z tego że jest to nowość i z racji zastosowania nowych rozwiązań które że racji tego że są nowe to technologia ich wytworzenia nie jest powszechna czyli jest droga.

(Adalbert) #12

Ogólnie zgadzam się z KabutO w 100%, nie ma sensu ładować 5k w taki zestaw do gier.

Zastanówmy się... Czyżby e8400 w nie miał porównywalnych wyników w grach z i7 (pomijając Lost Planet i GTA4)? http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=4601-16

A teraz zobaczmy jak cenowo:

e8400 (610zł) porządna płyta główna (400zł) porządne 2x2GB DDR2 (250zł) = maksymalnie 1100zł

i7 920 (1100zł) tania płyta główna (900zł) tańsze 2x2GB DDR (300zł) = najtaniej koło 2300zł

Różnica w wydajności w sumie niezauważalna, a cenowo i owszem, 1200zł w kieszeni (a w zasadzie na lokacie).

i7 jest przyszłością, w którą na razie nie ma co inwestować, bo ma ostro zawyżone ceny.

I na ewentualność argumentu, że 4 rdzenie będą zaraz wykorzystywane. Kiedy wyszły pierwsze procesory 4rdzeniowe? Ile czasu mieli producenci gier na wykorzystanie potencjału? Ile gier wyszło w przeciągu tego czasu? Ile gier potrafi skorzystać z 2-4 rdzeni?

(Kogut 96) #13

i ty się pytasz? wiadomo że i7 !!

(mati75) #14

to i7 jest bardziej przyszłościowy

(deny86) #15

Witam! Dzieki za rady, przejzalem podane linki i komentarze. Wiec bede bral i7" Tak w ogole to ja mam grupe inwalidzka i dostaje dofinansowanie na komputer dla tego musze przeznaczyc cala kwote a nie polowe np. Pozdrawiam i jeszcze raz dzieki za zainteresowanie i pomoc.

(Grzesiek1) #16

Tak jak ulegasz głupiemu marketingowi, jak kupisz np najnowszy core duo bo lepsze rozwiązania itd, to nic mądrego...

Ale jak tak kupisz core duo 3,0Ghz czy teraz i7 3,0Ghz to jednak czysta moc i a moc tak się nie starzeje, jak bajery typu wielo wątkowość itd.

Ja swój komputer:

Pentium 4 3,0Ghz Asus P4P800SE 1Gb ram 250Gb sata + 80Gb ata Yuan Radeon 9600 128bm 128bit dvd-+rw Lite-On

Kupiłem jakieś 5lat temu, za dużą cene, raz zainwestowałem i działa do dzisiaj, co z tego że ludzie gadają co to tam core duo potrafi, że jaki tam on wydajny bo mam wiele rdzeni itd, Kupiłem po prostu w miare nowoczesny komputer technologicznie + czysta moc (GHZ) i nie żałuje, do dzisiaj działają mi praktycznie wszystkie aplikacje bardzo płynnie, nawet gry spokojnie bym odpalił.

I własnie takie gadanie że za rok czy dwa to już komputer będzie słaby to jest uleganie głupocie, jak kupisz raz porządny sprzęt to będzie służył kupe lat a nie...

Kupisz /cenzura/ za 2tyś...troche czasu minie i trzeba kupić calkiem nowy komputer, a taki za 4-5tyś możesz jeszcze zmodernizować...

(Adalbert) #17

"Kupisz /cenzura/ za 2tyś...troche czasu minie i trzeba kupić calkiem nowy komputer, a taki za 4-5tyś możesz jeszcze zmodernizować..."

I jak minie trochę czasu to możesz zmodernizować (zostało 3k, więc na modernizację wrzucić można 1,5k), znowu minie trochę czasu i znowu modernizujesz za 1,5k i znowu jest git, a na tego drugiego nie masz już kasy na modernizacje, a po pierwszej modernizacji tego za 2k będzie już słabszy...

deny86, jeżeli masz grupę inwalidzką i zwrócą Ci koszt całego kompa w granicach 5k to oczywiście bierz i7.

na proc+płyta+RAM pójdzie Ci jakieś 2,5k więc za 2k możesz mieć porządną resztę:

Antec Three Hundred ~240zł

Chieftec 750W ~420zł

Pioneer 216 ~100zł

GTX 280 (core 216) ~1000zł

Samsung F1 640GB ~230zł

Zostaje jakieś 500zł, które można wrzucić w kartę muzyczną (jak masz porządny sprzęt, jak nie to Audigy SE za niecałe 100zł będzie git), dorzucić do karty graficznej (i kupić GTX 280 za ~1300zł), wziąć dodatkowo napęd BR (jeżeli masz takie płyty i odpowiedni monitor, do 400zł), albo wrzucić w zestaw proc+płyta+RAM (biorąc lepszy model, czy np. 3x2GB RAM'u).

Chyba, że chcesz i możesz kupić porządne głośniki, czy myszkę z klawiaturą.

(Kabuto1378) #18

Grzesiek1

Przyjmij do wiadomości że nie masz pojęcia o czy piszesz, Adalbert już to częściowo Ci wytłumaczył a ja zajmę się inną kwestią.

Czysta siła w konfrontacji z wyrafinowaniem i techniką niemal zawsze przegrywa. Tak jest w boksie tak jest w tym biznesie. Nie bez powodu AMD i ATI prze parę lat wygrywało wyścig w wydajności nie dzięki brutalnej sile megaherców w czym celował Intel i Nvidia a dzięki lepszej architekturze. W czasach kiedy kupiłeś tego PIV rządziło właśnie AMD których procesory mimo dość znacznie wolniejszego zegara biły Intela którego procesory wygrywały ale jeśli chodzi o grzanie mieszkania i prądożerność.

Popisałeś się czysta głupotą twierdząc iż czysta siła nie starzeje się w przeciwieństwie do bajerów np. wielowątkowość. Skrajna głupota tej wypowiedzi przekracza granice przyzwoitości:

1. Bajer/Gadżet to coś czym można pobawić się chwile a później się nudzi i zapominasz o tym. O tym co jest wielowątkowość nie masz pojęcia bo na swoje grzałce nie zapuścisz jednoczenie np. Far Cry, skanowania antywirusem i nagrywania płyty bo wszystko się będzie cięło. Pamiętam jak w zeszłym roku przesiadłem się z Semprona na AMD X2 to było piekło a niebo bo pomimo że Sempron miał identyczny zegar co X2 to ten ostatni dzięki lepszej architekturze i dwóm rdzeniom dawał potężnego kopa w samym Windowsie i np. w WinRar, czy obróbce video.

2. Jakie gry spokojnie odpalisz na Radeonie 9600 ( Radeon 9550 tańszy a spokojnie podkręcał się to wyższy wersji 9600, genialna karta), który kiedyś kosztował 500 czy 600 zł ? Jak byś kupił pod wówczas kartę za 300 zł zagrałbyś spokojnie we wszystkie gry a za dwa lata kupiłbyś znowu kartę za 300 zł z którą znowu możesz zagrać bez obaw w o przycięcia. Karta sprzed dwóch lat za 600 zł już nie dawałaby takiego komfortu grania.