Jaki wybrać kanał by nie zakłócał sieci WI-FI

Witam mam taki problem i nie do końca wiem czy o to właśnie chodzi, a mianowicie mam router D-link 524 do tego podczepiony komp stacjonarny kablem, drugi komp też stacjonarny podczepiony kartą bezprzewodową ( na tym kompie sygnał jest 100%) i laptop z bezprzewodową kartą i na nim w jednym pomieszczeniu oddalonym o jakieś 5 m sygnał jest minimalny a czasem zrywa całkowicie w laptopie znajduje drugą obcą sieć która ma ustawiony kanał 1 i moje pytanie jest takie czy ma to jakiś wpływ na siłę sygnału i czy nie zakłóca , w routerze mam ustawiony kanał 6, jeśli tak to jaki kanał mam wybrać ?? z góry dziękuje za odp.

Te kanały nie “nachodzą” się na siebie (1 i 6). Możliwe problemy:

  • uszkodzona gdzieś antena / źle dokręcona,

  • problem z komputerem stacjonarnym - spróbuj przełożyć k. bezprzewodową do innego slotu, może wpływ karty graficznej, czy innej karty dźwiękowej.

Ja obstawiam na problem z którąś anteną (router, albo pecet). W ostateczności - wpływ jakiejś fatalnej stacji bazowej telefonu stacjonarnego, lub inny emiter fal.

  1. Czy możesz sprawdzić jak laptop pracuje w innej sieci? To wykluczy problem z anteną w laptopie, bo 5m to faktycznie strasznie mały zasięg. W laptopach antena jest w matrycy LCD i dalej podpinana jest do karty WiFi. U mojego kumpla w nowiutkim laptopie antena w ogóle nie była podpięta a po prostu “dotykała złącz”. W efekcie maksymalny zasięg pracy wynosił od 1m do 2m :smiley:

  2. Podłącz innego laptopa do sieci WiFi i sprawdź jak wygląda stabilność łącza w miejscu gdzie Twój już ma problemy. Jeżeli łącze będzie zrywać na obu laptopach to problemu szukałbym w zakłóceniach w paśmie 2,4Ghz. Jednak w przypadku gdy na innym laptopie wszystko będzie OK, to znaczy że problem definitywnie leży po stronie Twojego laptopa (problem z antena, sterowniki, może wadliwa karta)

Powodzenia :smiley: