Jaki wybrać procesor?

Siema,

jestem na etapie wymieniania podzespołów w komputerze i szukam rady co do wyboru procesora, w sklepie zaoferowali mi dla mojego zestawu (ram, pł. gł) Intel Core i3 540 2x3.06 argumentując, że jest on uniwersalny, do wszystkiego. Sprzęt będzie mi służył do pracy w Fl Studio. Natknąłem się też na sugestię przeglądając internet, aby wybrać może Intel Core2 Duo E8400 3.00GHz i przy okazji spojrzałem jeszcze na serię i5 Intel Core 350 2x3.20GHz. Jest on w podobnej cenie co E8400. Ktoś byłby w stanie doradzić mi wybór?

pozdrawiam,

Damian

edit.

zapomniałem dodać,

panowie w sklepie do Intel Core i3 540 2x3.06 zaoferowali pł. gł GIGABYTE GA-H55M-S2V H55 LGA1156 DDR3 PCI-E SATA2 GBLAN MATX i pamięć ram 2x2GB DDR3 Kingston 1600 MHZ Hyperx DUAL CL9

Wszystko jest zależne od twojego budżetu. C2D E8400 są wydajne i dobrze się kręcą, ale jest to już stara platforma. Jeśli chcesz coś nowszego to nie bierz i3 bo to tak na prawdę C2D, najlepiej jakbyś kupił coś z i5. Chyba że możesz jeszcze troszkę poczekać to kupisz coś sensownego z Sandy Bridge, bo na pewno będą wydajniejsze. A tak na marginesie chyba się pomyliłeś przy i5 bo raczej powinno być 650. Przy okazji w i5 masz HT czyli 2 rdzenia a 4 wątki.

W tej cenie kupisz Athlona X4, a przy pamięciach 1333MHz (takie wystarczą) powinno starczyć na Phenoma X4. Fizyczne 4 rdzenie będą wydajniejsze niż 2 z HT.

Jakiś zasilacz do tego proponowali?

Najlepiej to napisz ile masz na kompa i jakich części potrzebujesz.

racja, popełniłem błąd, powinno być 650. Wolałbym wybrać coś jeszcze w tym roku, a jak piszesz żeby lepiej wybrać coś z i5, to sądzisz, że ten Intel Core 650 2x3.20GHz byłby dobrym wyborem?

pytałem się co do platformy AMD ale stwierdzili, że w żadnym wypadku AMD nie dorówna wydajnością Intelowi, więc wolałbym pozostać przy Intelu.

Powiedzieli, że zasilacz 500 W (ogólnie 500W, bez konkretnej firmy) spokojnie będzie wystarczyć.

Tak 4 rdzenie, ale póki co nie ma zbyt wielu aplikacji które je w pełni wykorzystują. FL Studio nie korzysta z czterech rdzeni.

Ogólnie mam do wydania ok 1 tyś. na pł. gł, procesor i pamięć RAM, maksymalnie 1300 zł, czyli tyle ile mniej więcej wyszłoby mi z tymi elementami co podałem i wyborem i5 Intel Core 650 2x3.20GHz

Jest to dobry procesor, możesz o nim poczytać dość dużo. Dobrze się kręci a jeśli aplikacja nie wykorzystuje więcej niż jednego rdzenia to masz technologię TurboBoost, czyli automatycznie potrafi podnieść prędkość jednego lub wielu rdzeni. Co do cen to wziąłem z proline.pl

Intel Core i5-650 3,2 GHz 4MB cache s. 1156 Box 669,00 zł

http://www.proline.pl/?p=CORE+I5-650+3%2C2

Kingston HyperX 2x2GB DDR3-1600 Dual Chanel Kit Non-ECC CL9 Blue KHX1600C9AD3B1K2/4G 200,00 zł <-- obstawiam, że 4GB w dualu wystarczy na twoje potrzeby

http://www.proline.pl/?p=KHX1600C9AD3B1K2%2F4G

płyty główne zależy jakiej potrzebujesz:

-lepsza płyta tzn masz USB3 w rozmiarze ATX

Gigabyte GA-P55-USB3 P55 s.1156 415,00 zł

http://www.proline.pl/?p=GIGABYTE+P55-USB3

-podstawowa płyta

Gigabyte GA-P55-UD3L P55 s.1156 335,00 zł

http://www.proline.pl/?p=GIGABYTE+P55-UD3L

-płyta w rozmiarze mATX z USB3

Gigabyte GA-H55M-USB3 H55 s.1156 395,00 zł

http://www.proline.pl/?p=GIGABYTE+H55M-USB3

Zasilacz lepiej żebyś miał jakiś markowy bo te niektóre “noname” potrafią upalić sprzęt. 500W na tą platformę to już za dużo ale wszystko zależy jaką masz ewentualną kartę graficzną do tego. Przekroczyłem trochę 1000zł ale zestaw w wersji minimalistycznej będzie kosztował 1204zł. Pamiętaj, że jednak ceny przed świętami zazwyczaj są mało atrakcyjne.

a jak to wygląda z grafiką właśnie w i5? Z opisów wynika, że jest ona zintegrowana z procesorem, czy to znaczy, że nie potrzebowałbym kupować dodatkowej? Szczerze byłoby mi to na rękę bo w gry i tak nie gram.

Tylko te ‘‘500W’’ nie ma zabezpieczeń i nie podaje stabilnie napięć co skraca żywotność sprzętu, jak będzie jakieś zwarcie to będziesz nowego kompa kupował, dobre zasilacze bardzo rzadko uszkadzają sprzęt, co do proców to wydajnościowo w jest różnie, proce są porównywalne, w jednym teście wygrywa Intel, w innym AMD, a porównywałem go z szybszym i5 660 patrząc na cenę/wydajność wygrywa AMD, i płyty do AMD zwykle są tańsze i lepiej wyposażone. Sprzedawcy polecają to co im zwykle zalega, obecne proce Intela niedługo zostaną zastąpione nieco nowszymi, ale sockety nie będą pasować, to się pozbywają żeby nowym miejsce zrobić. Jakiego masz zamiar systemu używać, Vista i Win7 potrafią rozbijać programy na kilka rdzeni.

Procesor:

AMD Phenom II X4 955 Black Edit /3.2GHz, 125W, AM3, BOX, rev. C3/ 539 zł

Płyta główna:

AsRock 880GXH/USB3 /AMD 880G/ 315 zł (format ATX, płyta ma grafikę z własną pamięcią)

Pamięć RAM:

Kingston 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9 HyperX Blue 230 zł

Zasilacz:

Corsair 430W [CMPSU-430CXEU] 165 zł

Ceny z esc.pl całość nie przekracza 1300 zł

Raczej zostanę póki co na Win XP. Ale wciąż nie mam rozwianych wątpliwości jak to wygląda z grafiką w tych i5.

Przy 4GB będzie dostępne ok 3GB.

Płyta musi mieć wyjście na monitor i chipset H55/57 Q57. Czyli słuchasz sprzedawców i bierzesz platformę na Intelu?

Grafika jest zintegrowana w procesorze. Więc nie potrzebujesz dodatkowej karty graficznej. Raczej sobie na tej grafice w procesorze nie pograsz ale filmy w FullHD będą działać. Z tych płyt głównych, które podałem to jedynie: Gigabyte GA-H55M-USB3 H55 s.1156 posiada wyjście VGA i DVI. Więc spokojnie możesz ją brać, jest stabilna i pamięci będą z nią dobrze grać.