Jaki wydajny dysk kupić do 400 zł - SSD czy HDD?

(Arko Polo) #1

Witam. Muszę kupić nowy dysk do laptopa Acer TimelineX 5820TG-5454G50MN. Mój budżet to 400 zł. Jeśli trzeba to mogę trochę dołożyć. I tu pytanie. Lepiej w tej cenie kupić SSD, czy HDD? I pytanie kolejne. Lepiej zakupić taki dysk z Komputronika/Vobisa/RTV AGD, czy przez internet. Duża różnica cenowa?

(falcon89) #2

Czy będziesz trzymał na dysku dużo danych?

Do czego używasz laptopa?

Kupuj tam gdzie taniej.

(Arko Polo) #3

Ma on raczej zastosowanie uniwersalne. Jeśli zwiększy się znacząco wydajność, to wolę SSD teraz, a ewentualnie potem dokupić jakiś przenośny. Te 120 GB powinny wystarczyć.

(rgabrysiak) #4

Dysk SSD na pewno przyśpieszy codzienną pracę. Sprawdź ranking dysków SSD:

http://www.chip.pl/ranking/pamieci-masowe/dyski-ssd

W cenie +/- 400 zł powinieneś znaleźć coś dla siebie.

(Ascent) #5

Jeżeli możesz nieznacznie dołożyć i zależy ci na szybkości działania dysku, a nie jego pojemności to proponuję kupić dysk SSD 128GB - Samsung 830 lub OCZ Vertex 4.

(Arko Polo) #6

A orientuje się ktoś, czy ten laptop obsłuży SATA 6 Gb/s?

(falcon89) #7

Fizycznie dysk podłączysz ale będzie działał z prędkością taką jaką pozwala SATA2.

(Arko Polo) #8

Czyli na ten sprzęt nie warto kupować dysku 6 Gb?

(rgabrysiak) #9

Moim zdaniem warto. Mimo iż dysk SSD będzie działał nieco wolniej niż na SATA 6 Gb/s to i tak będzie on wydajnieszy i szybszy niż standardowy HDD.

(Arko Polo) #10

A co powiecie na to Intel 2.5'' SSD/330 MLC 120 GB (Serial ATA 3) Box?

(falcon89) #11

Lepszego od Samsung 830 w cenie ok 400 zl nie znajdziesz http://www.skapiec.pl/site/cat/8/comp/4073995

(Depedro70) #12

W podanej cenie wybór dysku SSD Samsunga jest najlepszym rozwiązaniem.Nawet nie szukaj innych dysków.

(MrBeckham666) #13

no jasne że SSD wybierz OCZ Vertex 4 128 GB

(Arko Polo) #14

Zastanawiam się nad wyborem pomiędzy Intel 2.5'' SSD/330 MLC 120 GB (Serial ATA 3) Box a Samsung 2.5'' SSD 830 Series 128GB (Serial ATA3) Basic 7mm. Co takiego jest lepszego w Samsungu oprócz tego, że jest droższy o 50 zł?

(falcon89) #15

Kontroler, kontroler i jeszcze raz ...

(Arko Polo) #16

Ok. Jutro idę zamówić Samsunga. Dziękuję za pomoc.

-- Dodane 14.12.2012 (Pt) 16:02 --

Witam ponownie. Kupiłem OCZ Vertex 4 128 GB, gdyż Samsunga nie było w ich ofercie już. Podlaczylem dysk i jest wykrywany przez Biosa. Mam dzisiaj zamiar zainstalować Windows 7 HP. Kiedy i czy muszę instalować jakieś sterowniki do dysku? Żadnej płytki nie dostałem. Co polecacie zrobić, żeby na płycie Sata II prędkość była dobra? Wiem, że nie wykorzystam potencjału całkowitego tego dysku. I czy warto dzielić go na partcje?