Jaki wydajny dysk kupić do 400 zł - SSD czy HDD?

Witam. Muszę kupić nowy dysk do laptopa Acer TimelineX 5820TG-5454G50MN. Mój budżet to 400 zł. Jeśli trzeba to mogę trochę dołożyć. I tu pytanie. Lepiej w tej cenie kupić SSD, czy HDD? I pytanie kolejne. Lepiej zakupić taki dysk z Komputronika/Vobisa/RTV AGD, czy przez internet. Duża różnica cenowa?

Czy będziesz trzymał na dysku dużo danych?

Do czego używasz laptopa?

Kupuj tam gdzie taniej.

Ma on raczej zastosowanie uniwersalne. Jeśli zwiększy się znacząco wydajność, to wolę SSD teraz, a ewentualnie potem dokupić jakiś przenośny. Te 120 GB powinny wystarczyć.

Dysk SSD na pewno przyśpieszy codzienną pracę. Sprawdź ranking dysków SSD:

http://www.chip.pl/ranking/pamieci-masowe/dyski-ssd

W cenie +/- 400 zł powinieneś znaleźć coś dla siebie.

Jeżeli możesz nieznacznie dołożyć i zależy ci na szybkości działania dysku, a nie jego pojemności to proponuję kupić dysk SSD 128GB - Samsung 830 lub OCZ Vertex 4.

A orientuje się ktoś, czy ten laptop obsłuży SATA 6 Gb/s?

Fizycznie dysk podłączysz ale będzie działał z prędkością taką jaką pozwala SATA2.

Czyli na ten sprzęt nie warto kupować dysku 6 Gb?

Moim zdaniem warto. Mimo iż dysk SSD będzie działał nieco wolniej niż na SATA 6 Gb/s to i tak będzie on wydajnieszy i szybszy niż standardowy HDD.

A co powiecie na to Intel 2.5’’ SSD/330 MLC 120 GB (Serial ATA 3) Box?

Lepszego od Samsung 830 w cenie ok 400 zl nie znajdziesz http://www.skapiec.pl/site/cat/8/comp/4073995

W podanej cenie wybór dysku SSD Samsunga jest najlepszym rozwiązaniem.Nawet nie szukaj innych dysków.

no jasne że SSD wybierz OCZ Vertex 4 128 GB

Zastanawiam się nad wyborem pomiędzy Intel 2.5’’ SSD/330 MLC 120 GB (Serial ATA 3) Box a Samsung 2.5’’ SSD 830 Series 128GB (Serial ATA3) Basic 7mm. Co takiego jest lepszego w Samsungu oprócz tego, że jest droższy o 50 zł?

Kontroler, kontroler i jeszcze raz …

Ok. Jutro idę zamówić Samsunga. Dziękuję za pomoc.

Dodane 14.12.2012 (Pt) 16:02

Witam ponownie. Kupiłem OCZ Vertex 4 128 GB, gdyż Samsunga nie było w ich ofercie już. Podlaczylem dysk i jest wykrywany przez Biosa. Mam dzisiaj zamiar zainstalować Windows 7 HP. Kiedy i czy muszę instalować jakieś sterowniki do dysku? Żadnej płytki nie dostałem. Co polecacie zrobić, żeby na płycie Sata II prędkość była dobra? Wiem, że nie wykorzystam potencjału całkowitego tego dysku. I czy warto dzielić go na partcje?