Jaki zasilacz do HD4870?

Planuję zakup nowej karty graficznej, a konkretnie Sapphire’a HD 4870 512MB za 737zł na icomp.pl. Niestety zasilacz, jaki obecnie posiadam to słaby Q-Tec 400W, więc razem z kartą muszę też kupić nową zasiłkę. I tu pytanie: który wybrać? Myślałem o OCZ StealthXStream 600W SLI ale nigdzie nie mają go na stanie (nawet w zwykłych sklepach u mnie w mieście). W związku z tym mam na oku kilka innych modeli, a mianowicie:

Chieftec CFT-600-14CS 600W - ma odpinane kable (wygoda jak nie wiem :-D), ten mi się najbardziej podoba z wymienionych niżej i najprawdopodobniej właśnie jego wezmę

CoolerMaster - Real Power M620 Modular 600W - ma odpinane kable, ale mało mi wiadomo o producencie

Pentagram Silent Force 620W

TAGAN TG600-U33II 600W

Chieftec 550W GPS-550AB-A 550W - głównie za cenę, ale biorę go pod uwagę tylko jako ostateczną alternatywę

Zapytacie pewnie po co mi aż 600W? Otóż za rok/dwa planuję zmianę płyty głównej na taką, która obsłuży mi CrossFireX i kupno drugiej HD4870 i nie chciałbym już zmieniać zasilacza po raz drugi. Chciałbym, żeby ta karta była za parę lat przynajmniej przeciętna, stąd też wybór tak mocnej. Nic jeszcze nie zamówiłem, więc podawajcie sugestie zarówno odnośnie zasilacza jak i tego Radeona (jest cała masa wersji tego jednego modelu). Aha i dla jasności - interesuje mnie tylko HD4870 wersja 512MB, gdyż mam stosunkowo mały monitor (rozdzielczość) a różnica między 512 a 1024 jest mała w wydajności a wielka w cenie. I nie jestem fanboyem ati, po prostu uważam, że ta karta ma najwyższy współczynnik cena/wydajność, lepszy GeForce GTX260 to już niestety wydatek “z jedynką z przodu”. Przedział cenowy (karta+zasilacz) to maksymalnie 1100 zł i na prawdę ani grosza więcej, gdyż więcej obecnie nie mam :smiley: a nie chcę się zadłużać. Przy wyborze kierowałem się głównie ofertami z icomp.pl, gdyż karta jest tam chyba najtańsza w Internecie, a wolałbym już kupić wszystko (karta+zasilacz) w jednym sklepie. Nie interesują mnie oferty z allegro. Piszcie, co myślicie. Pozdrawiam :slight_smile:

Moja obecna konfiguracja:

Gigabyte GA-8I945PLGE-RH (PCI-Express 1.0 i brak obsługi CrossFireX) - do wymiany za rok

DualCore Intel Pentium D 940, 3200 MHz

Gigabyte Radeon X800XL 512MB PCI-Express

2x 1048 MB DDR2 667 MHz

dyski: 1x WesternDigital WD2000JS 200GB SATA + 1x Seagate ST3500320AS 500GB SATA

zasilacz Q-Tec 400W

Windows XP Home Edition SP3 32bit (w przyszłości być może Vista SP1 32-bit)

LG Flatron L1770H-BF 1280x1024 17" LCD (nie zamierzam zmieniać w najbliższym czasie)

Zasilacz Corsair 550 :stuck_out_tongue:

Ten Pentagram co wymieniłeś jest bardzo dobry.

lepiej przy okazji wymień proc bo proc będzie karte ograniczał

Właśnie jak masz kasę wymień na e5200/e5300 a jak więcej to e8400 plus kręcenie.

ja to polecam Corsair CMPSU-750TXEU mam taki i jest bardzo dobry a jak myslisz o CF w przyszlosci i np kreceniu procka to to bedzie najlepszy wybor

Bierz tagana

Mój Intel Pentium D940 3,2 GHz czarną czcionką

i odpowiednio:

na niebiesko: Intel Pentium Dual Core E5200 2.5 GHz

i na pomarańczowo: Intel Pentium Dual Core E5300 2.6 GHz (S775) BOX

Liczba rdzeni w strukturze procesora: 2 / 2 / 2

Częstotliwość taktowania procesora 3 200 MHz (bez żadnego oc) / 2 500 Mhz / 2 600 Mhz

Taktowanie FSB 800 MHz / 800MHz / 800MHz

Mnożnik 16x / 12,5x / 13x

Cache L1 24 KB + 32 KB / ? / ?

Cache L2 2x2 MB / 2x2MB / 2x2MB

Proces technologiczny 65nm 45nm 45n

Jak chyba dobrze zauważyłem one się niczym nie różnią po za procesem technologicznym (60nm do 45 na korzyść tamtych) i taktowaniem ( 3,2 GHz do 2,5 /2,6 GHz na moją korzyść). Także, podsumowując, z tych trzech wyżej wymienionych mój jest najlepszy, więc nie rozumiem po co mam wymieniać procesor z lepszego na gorszy? :? A na E8400 (koszt 700-800 zł) nie mam kasy. Procesora nie wymieniam wcale, wiem że do najnowszych nie należy ale kartę spokojnie uciągnie. Myślę, że już lepiej wydać kasę na płytę z PCI-Express 2 niż na nowy procesor. Mam wątpliwości tylko nad zasilaczem.

rng22 corsair, o którym mówisz jest z pewnością lepszy niż którykolwiek z tych które podałem, ale kosztuje ponad 400 zł (449 zł na komputroniku bez wysyłki), a ja nie dysponuję taką kasą :frowning:

and512 E5200/5300 są dużo wydajniejsze od twojego procka, nawet mój jest wydajniejszy.

Pamięć cache i taktowanie to nie wszystko, liczy się architektura.

No to ok być może, zwracam honor :smiley: Tyle, że jak na razie wolałbym nie wymieniać procesora, pomyślę nad zmianą “w późniejszym terminie”. Na razie dzięki za wszystkie wypowiedzi i piszcie co z tymi zasilaczami :wink: Może być ten Chiftec 600W z pierwszego posta pod HD4870 w CrossFire?

Jeżeli nie wymienisz procka możesz albo nie poczuć wyższej wydajności w grach abo wzrost wydajności będzie znikomy. Ostatnio miałem niezły ubaw z … których na pclab.pl pytał się czemu wydajność w grach jest niska skoro ma Nvidie GTX280 lub 285 a procesor AMD X2 bodajże o taktowaniu 2,5 czy 2,8Ghz

Odświeżam temat , gdyż zaszły pewne zmiany. Otóż w związku ze słabą pozycją złotówki na rynku, ceny sprzętu komputerowego znacznie podskoczyły (Sapphire HD 4870 512MB z 737 złotych skoczył na 1008 PLN :shock:). I tutaj pozostała mi już tylko jedna alternatywa do wyboru (jeśli chodzi o mój przedział cenowy). Bardzo mi zależy na zakupie tej karty, jeszcze przed 14 lutego (ferie w moim województwie :-D). Wiem, że procesor będzie ją ograniczał i nie poczuję jej pełnej mocy, ale trudno… Na pewno uzyskam lepszą wydajność niż na moim muzealnym już Radeonie X800. Po za tym, chciałbym pograć w nowe gierki, takie jak Far Cry 2, GRID (te dwie najbardziej) i wychodzący jutro Burnout Paradise, czy obecny już GTA 4, ale niestety, moja obecna karta na to mi nie pozwala (brak obsługi Pixel Shader 3.0). Za rok wymienię procesor i płytę i chcę, żeby ta karta na “pełnej mocy” oferowała wtedy przynajmniej średnią wydajność (na moim monitorze 1280x1024). Teraz wymiana tych komponentów nie wchodzi w grę.

Znalazłem ofertę karta + zasilacz: 1071,42 + około 46 zł za wysyłkę, a mianowicie:

Sapphire HD 4870 512MB wersja Silent za 790 PLN

OCZ StealthXStream 600W SLI za 281,42 PLN

  1. Biorąc pod uwagę moją konfigurację, z obecnym procesorem, czy uważacie, że to dobry wybór?

  2. Czy zasilacz, który wybrałem poradzi sobie z 2x HD4870 w CrossFire? Czy powinienem wziąć mocniejszy?

  3. Najważniejsze: jakie macie opinie/doświadczenia jeśli chodzi o sklep Pixmania.com (opinie w Internecie są podzielone, podobno też są problemy z gwarancją, gdyż uszkodzony sprzęt trzeba wysyłać aż do Francji - tam jest główna siedziba sklepu) ?

Biorąc pod uwagę te ceny, mam strasznie małe pole manewru, a mianowicie: albo kupuję to co wyżej w przeciągu kilku dni, albo odkładam kasę i czekam do marca na “cud” i nagły spadek cen :smiley: Doradźcie mi, co mam zrobić :slight_smile:

Zły :slight_smile: ile kasy masz max ??

Jak najbardziej powinieneś wymienić :stuck_out_tongue:

viewtopic.php?f=19&t=267420 tu masz sklepu polecane przez nas :smiley:

http://www.allegro.pl/item547900531_gig … abrze.html

http://www.allegro.pl/item542342109_e52 … b_oem.html

http://www.allegro.pl/item542374569_wyd … _watt.html

and512

zdajesz sobie sprawę że mając dwie karty graficzne w trybie SLI/CrossFire nigdy nie uzyskasz podwójnej wydajności, rzadko kiedy druga karta graf. powoduje wzrost wydajności o 80%. Dlatego SLi/CrossFire to bełkot marketingowy. Po raz kolejny mowie podłatanie 4870 do twojego procesora to delikatnie mówiąc chybiony pomysł.

NIe wiem jak teraz ale kiedyś ale sklep pixmania cieszyła się kiepską renomą.

Kupuj E5200+R4850 (którym i tak swobodnie pograsz w Grid i FC2) +http://icomp.pl/produkty.php?sid=zasilacze_atx-214