Jakich programów użyć do stworzenia płytki ratunkowej?

Witam.

Ostatnio kupiłem komputer świat z płytką ratunkową i wpadłem na pomysł żeby zrobić sobie własną, z własnymi programami.

Jestem użytkownikiem Windowsa, ale linuxa używam do ewentualnych napraw i tu mam do was pytanie bo nie wiem jakie programy dodać do tworzenia takiej płytki? Chodzi o programy pomocne w naprawie systemu Windows. Może polecilibyście mi jakieś które się do tego doskonale nadają? Może jest możliwość dodania aplikacji które działają pod Windowsem, lub wchodzących w skład Hiren Boot CD. Ty się pewnie ktoś zaśmieje, ale mi chodzi o stworzenie środowiska, na którym w razie awarii systemu będzie można też napisać maila czy skorzystać z neta w inny sposób.

Zarządzanie plikami total Comander i wszystko w temat

  1. Jakiś antywirus(jaki, to Ci nie poradzę)

  2. Przydałby się komercyjny sterownik dla NTFS wraz z oprogramowaniem narzędziowym, ale pewnie licencja zabraniałaby umieszczać go na płytce LiveCD

  3. Ewentualnie Wine do sprawdzania czy to program jest popsuty czy system - jednak to marna porada

Co do napraw systemu Windows, to trudno mi cokolwiek polecić. Wszelkie defragmentacje, naprawy uszkodzonego systemu plików raczej odpadają(ze względu na brak takowych do obsługi NTFS pod Linuksem; istnieją takowe, lecz jedynie konsolowe, a do tego raczej nie napisałbym, że się nadają do zastosowań produkcyjnych). Nowe wersje Wine nie pozwalają na importowanie/eksportowanie natywnych plików rejestru Windows. Są programu bazujące na dawnym kodzie Wine, co pozwalają np. na podmianę hasła, itd., ale to nie to samo, co zaglądanięcie do samego rejestru.

Ogólnie, to dobrze sprawdziłby się zestaw programów windowsowych wraz z Wine, ale do tego potrzebna byłąby głębasza integracja Wine z normalnym Windows.

Polecam SystemRescueCD - gotowa płyta z zestawem narzędzi.

@nintyfan: Antywirus? Do wyboru: clamav, clamav i clamav. “Komercyjny sterownik dla NTFS”? NTFS-3G jest na GPL. Wine? Na co wine?

Komercyjny sterownik NTFS, gdyż zazwyczaj są one rozprowadzane z zamkniętoźródłowymi programami do naprawy systemu plików NTFS i odzyskiwania danych. Nie wiem, jak ntfs-3g stoi. Jest tam jakiś ntfscat, itd., ale nie uważam, by te programy działały zadowalająco.

Jest też opcja skorzystania z natywnego sterownika NTFS Windows, jednak to chyba będzie jedynie taki półśrodek.