Jakich sterowników używać do laptopa...tych od XP czy Visty?

Witam.

Mam laptopa, którego kupiłem już jakiś czas temu i kupiłem go z Vistą. Postanowiłem się przesiąść na coś nowszego i okazało się o wiele szybszego, czyli na Windowsa 7. Pod Toshibę A300D-14P jest pełno sterowników pod Vistę co jest zrozumiałem, ale są też te pod XP. Natomiast mało jest tych pod Win7.

Stąd moje pytanie. Które sterowniki ściągać i instalować? Które będą lepiej działały, te pod Viste czy te pod XP?

Proszę o jakieś podpowiedzi bo chcę żeby mi wszystko sprawnie i bezproblemowo działało.

Jest też druga sprawa.

Win7 zainstalowałem nie z płyty bootującej, która uruchamia instalatora, ale na włączonym systemie po prostu tak jakbym instalował program. Wybrałem opcje nie uaktualniania systemu tylko tą drugą, ponieważ czytałem, że ta druga instaluje świeży system i jest po prostu lepsza. Wszystko śmiga aż miło, nie ma problemów i działa szybko, ale coś dużo dysku jest zajętego. W laptopie mam dysk 250GB i mam go podzielonego na dwie główne partycje: na 116GB (tu jest system) i na 115GB (moje pliki). Partycja z systemem i programami po instalacji Win7 ma wolne ok 55GB. Czyli resztę zajmuje system? Czy może zrobiło się takie coś, że zachowana została Vista? Czy po prostu tak ma być?

Od razu mówię, że system mam legalny, ponieważ klucz uzyskałem z z MSDM, ale obraz iso, który od nich ściągałem nie instalował się i wywalał mi błędy, więc wyczaiłem również wersje Pro Win7 zainstalowałem bez problemu i wpisałem swój klucz.

Nie wiem, czy komuś się będzie chciało czytać ale liczę na jakąś pomoc.

Sterowniki z pod Visty będą działać na W7 i nie będzie żadnych problemów.System Vistę masz na tym samym dysku co 7kę dlatego masz tyle zajętego miejsca na dysku.Czeka cię ponowna instalacja Ustaw w biosie żeby system wystartował z CD-DVD

Jeżeli instalowałeś bez formatowania partycji systemowej to zostaly pliki po poprzednim systemie. A co do sterowników to jak masz Windows 7 to się instaluje pod Windows 7.

niby przy instalacji wyświetlał się komunikat ze dane zostaną utracone to myślałem że sformatuje…

To jak mogę się Visty pozbyć? czeka mnie ponowna instalacja czy jak?

Dodane 20.11.2010 (So) 16:10

Pisałem że do mojego lapka nie do wszystkiego są sterowniki pod Win7.

To zainstaluj te z Visty ale nie wszystkie mogą działać prawidłowo.

ok, to sprawa tego sie wyjaśniła.

Jeszcze tylko ta druga z tą instalacją systemu i pozostałościami Visty. Co z tym zrobić?

Najlepiej by było sformatować partycję systemową i zainstalować system od nowa.

U mnie większość sterowników z Visty zadziałała bez problemu w Windows 7 (x86)

czyli czeka mnie ponowna instalacja…tylko, że płyta mi nie ruszy bo to nie jest płyta bootowalna.

To możesz ściągnąć win7, ponieważ jesteś posiadaczem klucza no przynajmiej mi się tak wydaje że to nie jest sprzeczne z prawem. Oczywiście piractwa nie toleruje! Ściągasz Windowsa bootujesz formatujesz dysk z systemami i instalujesz 7 :smiley:

Niech się koledzy wypowiedzą czy moje rozumowanie jest prawidłowe

Tzn ja Win7 mam, ale to jest jakaś taka wersja, że przy instalacji mogę wybrać wersję, którą chcę (Pro, HP, Ultimate itp). Chodzi mi o to, że ta płyta sama w sobie nie jest bootująca. Może jest możliwość zrobienie z plików znajdujących się na płycie bootującego pendriva bo mam 8 gigowego. Tylko jak takie coś się robi :wink:

A nie jest to przypadkiem partycja odzyskiwania systemu - recovery

Recovery mam na tej drugiej partycji. Tam mam HDDRecovery.