Jakie CB radio wybrać

Witam. kumpel chce kupić na allegro (koniecznie) Radio CB kompletne z anteną.

zastanawia się nad.

klik

klik

klik

klik

czy to dobry wybór w cenie do 200 zł (max)

którą ewentualnie polecilibyście?

Do 200zł z anteną nie da rady :roll:

Przedstawione radia są takie sobie, mogą być. Można wybrać które ładniejsze.

Ale anteny do nich widocznej na zdjęciu nie polecam [-X Nic dziwnego że dodają gratis :stuck_out_tongue:

To specyficzny typ anteny, taki z cewką pośrodku i grubszym dolnym prętem. Produkują to gdzieś w chinach i ma tragiczne parametry. Często w ogóle nie chce działać w paśmie CB (może zapomnieli do tej plastikowej tulejki włożyć cewkę). Coś tam odbiera, ale próba nadawania na niedopasowanej antenie może uszkodzić nadajnik.

W miarę dobra antenka kosztuje do ok. 100zł. Polecam Sirio czy ewentualnie Cobrę- taką dłuższą, z płaskim magnesem i kablem odchodzącym charakterystycznie nad magnesem, z cewką u dołu i batem o zmiennej średnicy. Widziałem takie w marketach po 99zł, więc na Allegro czy w sklepach powinny być znacznie tańsze (markety są bardzo drogie jeśli chodzi o techniczne sprawy). W sklepie z CB powinni mieć anteny o zbliżonej cenie co na Allegro, wliczając koszty przesyłki wyjdzie na to samo. A mogą antenę zestroić gratis (strojenie to ważna kwestia), trzeba popytać.

Antena powinna mieć ok. 0,9-1,3m. Ja sam z pewnych względów używam 33cm. Inteka, ale dosyć kiepski ma zasięg. Poza miastem niby do 5-7km (sprawdzony), ale w praktyce to trochę za mało. Odbiór się rwie, słychać w szumach.

Na Allegro jakiś człowiek oferuje podkladki pod anteny z samoprzylepnej folii, nie pamiętam nicka, ale oferuje także tablice rejestracyjne dla nowożeńców i inne wyklejanki- można go poszukać. Są bardzo dobrej jakości.

Ostatnio Alan tańsze radia robi trochę kiepsko. Z tych lepszej jakości to polecam TTI czy Inteka (od ok. 230zł). Mają modulację AM/FM, można przełączyć na “zachodnie kanały” (trochę głupio jak radio działa tylko w Polsce i chyba Białorusi czy też Ukrainie, a cały świat używa innego standardu). Wiec do ok.300zł można całkiem niezły zestaw z anteną sobie sprawić.

yhy… dziękuję za wyczerpującą odpowiedź… :slight_smile: