Jakie chłodzenie na procesor kupić? Do 100zł

(Zajczyk95) #1

Witam.

Pytanie takie jak w temacie, jakie chłodzenie (samo chłodzenie bez pasty) kupić do max 100zł, no chyba że będzie coś droższego o 5-10zł a bardziej opłacalnego.

Narazie wypatrzyłem takie:

SilentiumPC SPARTAN HE923

Cooler Master Hyper TX3

I jestem bardziej przekonany do Spartiaty :stuck_out_tongue:

Pasta jaką do tego kupię to Zalman ZM-STG2.

Najpierw kupuje chłodzenie a nie procka bo budżet niestety mały ale docelowo będzie któryś z Phenomów (I).

Jak wrócę do domu to jeszcze napiszę wymiary mojej obudowy :slight_smile:

pozdrawiam

(system) #2

Tutaj już pasty masz

http://www.ceneo.pl/6740909?se=sXnVqbPw ... DgodHHrqIw

http://pcfoster.pl/artykul/test-coolera ... 452-1.html

tylko sprawdż wymiary w obudowie

(Pitu902) #3

Bierz SilentiumPC SPARTAN HE923 75 zł albo jeśli chcesz dołożyć, to trochę większe - SilentiumPC Fortis HE1225 125zł

(Zajczyk95) #4

Moja obudowa to Incore Premium Achilles.

Wymiary [G x S x W]: 460x175x410 mm

Czyli Fortis nie wejdzie. Ale na tą chwilę jestem zdecydowany na SilentiumPC Fera HE1224.

Jeszcze się wolę upewnić - wejdzie mi do obudowy?

Jakiej jakości jest ta"pre-aplikowana" pasta? Orientuje się ktoś może?

(system) #5

Raczej nie da rady

(Zajczyk95) #6

uuu... no to co mi zostało do wyboru.. tylko SilentiumPC SPARTAN HE923 mi wejdzie do tej obudowy ? (do 100-110zł)?

(system) #7

a mnie się wydaje że się zmieści

SilentiumPC Fera HE1224 to konstrukcja typu tower / wieża. Wymiary tego coolera CPU to 157 x 127 x 77 mm (wysokość x szerokość x długość razem z wentylatorem) i dzięki temu zmieści się on do zdecydowanej większości dostępnych na rynku obudów. Mało tego, wbrew temu co mówi specyfikacja producenta zmieści się on także w obudowie SilentiumPC Brutus, która jak pamiętamy ma 182 mm szerokości

http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/S ... -4046.html

(sla17) #8

Ale Brutus jest inaczej trochę skonstruowany. Najlepiej wziąć, zmierzyć miarą od rdzenia procesora do końca. 155mm niby chodzi do Brutusa, ale 158-159mm też pomieści.

Sam mam Spartana i temperatury w porównaniu z BOX-em spadły o 15-20. Pasta nawet nawet, wiadomo że są lepsze, jednak myślę, że ta w zestawie starczy, bo nie jest zła (widziałem gorsze). Samo wykonanie elementu chłodzącego nie jest zbyt wysokiej jakości, (np. odpadło mi górne żeberko), jednak chłodzi doskonale, gdy ściągnąłem wentylator i odpaliłem OCCT i dotykałem wentylator, to wszystko było nagrzane, dobiło do 70 stopni i przerwałem test, bo się bałem że wyżej może się coś stać. Podczas normalniej pracy programy mi wskazują ~25-35 stopni (zależy od stopnia użycia) więc całkiem przyzwoicie jak za tą cene.

(T Luk) #9

Dokładnie, najlepiej samemu sobie wymierzyć jaki max. cooler CPU się tam zmieści :wink: Ja podejrzewam, że większy jak Freezer 13 się nie zmieści jednak kto wie, może i Fera tam wejdzie jak tylko autor potwierdzi :slight_smile:

(Zajczyk95) #10

Mierzyłem i wyszło mi dokładnie 157mm chociaż myślę że jeszcze ze 2mm można dodać tak więc Fera wejdzie na styk można powiedzieć. I teraz tak się zastanawiam jak jest mierzona wysokość chłodzenia? Do ostatniego żeberka czy do czubków heat-pipe'ów... Wie ktoś?

I jeszcze jedno, czy to nie przeszkadza że będzie ok. 1mm przerwy od obudowy? :lol:

W sumie zawsze mogę odgiąć lekko ten bok :smiley:

(sla17) #11

Może się nawet stykać, nic złego się nie stanie, wysokość jest liczona do najwyższego punktu, czyli do wystających troszkę heatpipów.

(T Luk) #12

Wysokość jest mierzona od podstawy do czubków heat-pipe'ów :slight_smile: Lepiej, żeby nie dotykały one boku obudowy bo będziesz wtedy słyszał dodatkowe wibracje komputera (od wentylatora na coolerze CPU).