Jakie ciche chłodzenie na soket A - przestarzały komp

Mam starego kompa z płytą ECS K7VZA.http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=95 .

Jest AMD Duron. Jest tam zainstalowane chłodzenie, ale jest bardzo głośne. Czy w dawnych czasach chłodzenie było ciche?

Nie chcę czegoś kupić na a\llegro, a później się okaże, że to równie głośno buczy jak to chłodzenie.

Jeśli obudowa jest przyzwoicie wentylowana, możesz kupić chłodzenie pasywne (bezgłośne, bez wentylatora).

Byleby rozmiar był odpowiedni, aby pasował do płyty głównej.

Jeśli radiator jest sporych rozmiarów wystarczy wpiąć wiatrak na +5V, jeśli pomimo tego wyje, dodatkowo przesmarować (smar techniczny lub oliwa).

może chłodzenie jest brudne i nie wyrabia lub łożysko wentylatora jest już zużyte przez co pracuje głośniej.

Dawniej chłodzenia nie były głośne , a procesory grzały się podobnie, z tym że miały mniej wydajne chłodzenie.

Nie. AMD w przeciwieństwie do Intela nie miało czujki zwalniającej obroty wiatraka przy mniejszej temperaturze (dzisiejszy Cool’n’Quet).

Najcichsze by było chlodzenie tego typu (to na pewno nie jest na socket A) - jednak nie wiem czy takie istnieje.

Był tower pod Socket A - Thermaltake Sonic Tower. Z tego co pisali w Internecie, można było nim pasywnie chłodzić procesor (pod warunkiem dobrego przewiewu w obudowie). Poszukaj po ogłoszeniach - a nuż znajdziesz egzemplarz z zapinką na SA. Ewentualnie (tak jak ja zrobiłem) kup sobie Arctic Cooling Copper Lite, wyrzuć oryginalny wentylator (z czasem zaczyna nieprzyjemnie buczeć) i wstaw tam inną 80tkę. Ja wstawiłem wentylator Chiefteca i miałem spokój aż do śmierci technicznej platformy :slight_smile: .