Jakie ciche chłodzenie na soket A - przestarzały komp

(Tojuzkoniecc) #1

Mam starego kompa z płytą ECS K7VZA.http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=95 .

Jest AMD Duron. Jest tam zainstalowane chłodzenie, ale jest bardzo głośne. Czy w dawnych czasach chłodzenie było ciche?

Nie chcę czegoś kupić na a\llegro, a później się okaże, że to równie głośno buczy jak to chłodzenie.

(Qba Lukaszczyk) #2

Jeśli obudowa jest przyzwoicie wentylowana, możesz kupić chłodzenie pasywne (bezgłośne, bez wentylatora).

Byleby rozmiar był odpowiedni, aby pasował do płyty głównej.

(witek-pl) #3

Jeśli radiator jest sporych rozmiarów wystarczy wpiąć wiatrak na +5V, jeśli pomimo tego wyje, dodatkowo przesmarować (smar techniczny lub oliwa).

(Irydium) #4

może chłodzenie jest brudne i nie wyrabia lub łożysko wentylatora jest już zużyte przez co pracuje głośniej.

Dawniej chłodzenia nie były głośne , a procesory grzały się podobnie, z tym że miały mniej wydajne chłodzenie.

(ra-v) #5

Nie. AMD w przeciwieństwie do Intela nie miało czujki zwalniającej obroty wiatraka przy mniejszej temperaturze (dzisiejszy Cool’n’Quet).

Najcichsze by było chlodzenie tego typu (to na pewno nie jest na socket A) - jednak nie wiem czy takie istnieje.

(Piter9713) #6

Był tower pod Socket A - Thermaltake Sonic Tower. Z tego co pisali w Internecie, można było nim pasywnie chłodzić procesor (pod warunkiem dobrego przewiewu w obudowie). Poszukaj po ogłoszeniach - a nuż znajdziesz egzemplarz z zapinką na SA. Ewentualnie (tak jak ja zrobiłem) kup sobie Arctic Cooling Copper Lite, wyrzuć oryginalny wentylator (z czasem zaczyna nieprzyjemnie buczeć) i wstaw tam inną 80tkę. Ja wstawiłem wentylator Chiefteca i miałem spokój aż do śmierci technicznej platformy :slight_smile: .