Jakie distro?

Ostatnio wgrałme kubuntu… Okazało to się nie wypałem.

Chce jakąs inną dystrybucję ściągnąć, ale nie wiem jaką. Mam dojście do Fedory, czy jest ona dobra dla lamera??

hmm sciągnij sobie mandrivę…dystrybucja bardzo prosta…chyba najprostrza jaka jest …nie sugeruj się tym że wiele osób mówi że jest ona kiepska itp…sam tak myslałem :slight_smile: wgrałem i dobrze jest wszystko mi działa itp :slight_smile:

Szczególnie od wersji >= 5 jest dobra, dla lamera, ale jak ją poznasz szybko zapragniesz przejścia na coś ambitniejszego.

FC6 też nie jest zła…i równie prosta :slight_smile: Mnie nie przypasowała ale może tobie będzie pasować:)

Aha. Może się skuszę na mandrivę 2007. Mmoze jeszcze jakąś iną dystrybucję proponujecie? Chce się nauczyć linuksa i nie boję się lini poleceń.

skoro chcesz się nauczyć linuksa to polecam gentoo…imho slackware jest dobry ale mi przeszkadza ze optymalizowany jest pod i386…debian jest dobry bo mozna sie nauczyc obsługi gnu/linuksa a i ma super narzędzie w postaci apta…gentoo jest tez dobry ponieważ dzieki niemu także nauczysz sie obsługi gnu/linuksa…a i pakiety optymalizujesz pod swój procek…wiec wszystko powinno dzialać dość szybko…:slight_smile:

:o Dla początkującego :?: :shock:

Ludzie czytajcie przyklejone tematy :frowning: Znów tutaj sie robi smietnik

ja nieraz spotkałem się z twierdzeniem doświadczonych użytkowników…że najlepiej na początku jakiego kolwiek kontaktu z linuksem użyć dystrybucji “trudnej” :slight_smile: To daje jakby lepszy start…jeżeli user jest ambitny i pojętny szybko podłapie dystrybucje i zdobędzie doświadczenie…mowa jest że dystrybucje typu mandriva suse ubuntu itp…takie “klikane” ogłupiają bo są podobne do windowsa…ja używam mandrivy bo jest mi wygodnie… nie pałam już jakąś niezmierzoną energią do nauki podstaw systemu…a jak kolega chce się nauczyć podstaw systemu itp to polecam jedną z trudniejszych dystrybucji…gentoo jest dobre bo można zoptymalizować cały system pod swój procek…a i posiada portage bardzo wygodne narzędzie :slight_smile: Ale wybór oczywiście należy od użytkownika :slight_smile:

Nie, nie, to debian jest pod i386, a Slackware pod i486.

Także polecam Gentoo dla początkującego. Pomimo, że to trudny system na start, jest świetnie udokumentowany (także po polsku) i uczy “linuksowego” myślenia. Polski handbook dla Gentoo na http://www.gentoo.org/doc/pl/handbook/

Polecam też Slackware, bo to jest tzw. “czysty linux”. Nie posiada żadnych graficznych konfiguratorów, ale jego pliki konfiguracyjne są dobrze skomentowane. Jest powiedzenie - “Jeśli znasz Red Hata to znasz tylko Red Hata, a jeśli znasz Slackware to znasz Linuksa”. Jest w tym wiele prawdy.

Ogólnie to wybór zależy od użytkownika, jego chęci i umiejętności.

Powodzenia.

Jeśli chcesz przejść przez konfigurację od początku, przy pomocy konsoli, nie boisz się jej to polecam Debian NetInstall. Na http://www.debian.org są obrazy do ściagnięcia. Instalujesz tylko system bazowy, a resztę pakietów pobierasz z siecie. Wykorzystując linksa możesz sobie przekopywać dokumentację i szukać tego co Cię interesuje. Na pewno gdy zdecydujesz się na takie rozwiązanie zainteresuje Cię to:

http://qref.sourceforge.net/Debian/refe … ce.pl.html