Jakie konto administratora czy zwykłe?


(tofal) #1

Witam

Mam system XP SP2, które konto lepsze administratora czy zwykłe?

  1. Tutaj cytuje pewnego gościa

"Ja cały czas siedze na koncie z uprawnieniami administratora, a oryginalne konto administratora ma założone hasło i jest dodatkowo wyłączone"

Czy to dobre jest rozwiązanie?

  1. Które z tych kont wykasować, a które zostawić?

9e4696219de70129.jpg


(Lasinski Jacek) #2

tofal , nie kasuj żadnego. Przecież na swoim koncie (chyba Daniel), też możesz mieć uprawnienia administratora. Chodź zaleca się nie używanie konta z uprawnieniami administratora do np. przeglądania www itp. ze wzglądów bezpieczeństwa.


(el polaco) #3

Popieram

Załóż sobie jakieś zwykłe konto a z konta admina korzystaj tylko jeżeli będziesz musiał.


(Homik1983) #4

Od początku istnienia XP używam swojego konta z uprawnieniami Administratora i jakoś przez tyle lat nie zdarzyło się nic złego. Trzeba być ostrożnym ale bez przesady, może niedługo będziemy przez pasy przechodzić owinięciu w folię bąbelkową? :slight_smile: Pod Windą 9x/ME nie było podziału na rodzaje kont, a jakoś też wielkich problemów nie było.

Proponuję jedynie założyć hasło na konta z uprawieniami Admina , sporo osób w czasie instalacji nie zakłada hasła na konto główne Administratora. Konto to ma chyba domyślnie ustawione udostępnianie wszystkich dysków lokalnych więc przez sieć lokalną nie trudno wtedy wleźć na takiego kompa. Wystarczy w polu użytkownika wpisać Administrator, a pole hasło potwierdzić enterem. Wtedy bez korzystania z luk mamy pełny dostęp do komputera.

Kont z ograniczeniami używać lepiej dla osób nie mających bladego pojęcia o komputerach :). Małe dzieci, które faktycznie mogą ściągnąć i zainstalować jakiś syf. Jednak myślę, że osoby ostrożne, obyte z komputerem, które wiedzą po jakich stronach chodzą i co instalują mogą bez przeszkód używać konta z najwyższymi uprawnieniami.

Najlepszym zabezpieczeniem (oprócz przecięcia kabla sieciowego) jest zdrowy rozsądek i choć odrobina wyobraźni, bo żadne zabezpieczenie nie jest wystarczające dla kogoś komu brak zdrowego rozsądku.


(Mskitek) #5

Najlepsze konto jest z OGRANICZENIAMI bo jak wejdzie jakiś wirus do kompa no to on ma uprawnienia ADMINA i może ci zrobić poważną awarie np.W rejestrze skopać coś ....Ale zawsze możesz uruchamiać programy poleceniem URUCHOM JAKO : i kontem Administrator.....

THX: :lol:


(tofal) #6

a czy te konta ASPNET, SUPPORT i Pomocnik są potrzebne


(Lasinski Jacek) #7

tofal , tak konta SUPPORT i Pomocnik są kontami wbudowanymi w system Windows.


(tofal) #8

zostawiłem tylko konto Administrator, Daniel i Gość a reszte wyrzuciłem myśle że będzie oryginał...


(Remek Dobrowolski) #9

tofal - jak myślisz - po co w systemie jest konto "gość"? Jeśli nie udostępniasz jakiś zasobów anonimowym użytkownikom to natychmiast je zablokuj!


(JesperKyd) #10

Raczej nie rozsądne jest korzystanie z konta z uprawnieniami administratora. Dużo bezpieczniej jest nadać sobie uprawnienia power user (w polskiej wersji bedzie to chyba użytkownik zaawansowany) gdyż uprawnienia power user są nieco wyższe od zwykłego, lecz pozbawione niektórych wad zwykłego user'a, Pamiętam że miałem kłopot z uruchomieniem na "zwykłym" 2 programów i jakiejś gry, które to domagały się uruchomienia z konta admina. Power user jednocześnie posiada zbyt niskie uprawnienia aby praca na takim koncie mogła zaszkodzić systemowi.

A to niby dlaczego?

A co jeśli przyjedzie mały kuzyn i bedzie się chciał kompem pobawić? Lub któryś z domowników chce raz w roku skorzystać z wordpad'a pod twoją nieobecność?

Konto gościa właśnie temu służy, Jednocześnie nie ma dostępu do ważnych lub prywatnych plików i nie jest w stanie niczego popsuć.


(Remek Dobrowolski) #11

JesperKyd - konto "gość" może być wykorzystane do niecnych celów (mówię o komputerze podłączonym do internetu). Wystarczy odpowiedni soft i lektura co niektórych witryn o charakterze hakerskim. Na potwierdzenie moich słów (nie jestem oczywiście nieomylny) sprawdź co dzieje się z tym kontem po zainstalowaniu SP2 - konto domyślnie jest wyłączone. Pozdrawiam.


(Feelek3) #12

Ja tam mam Admina od samego początku Windows XP, nie mam antywirusa, mam wyłączone Fireware, i robie format co 1rok i zawsze z ciekawości przed formatem instaluje antywirusa (jakiegoś testowego na 30dni) i gdy robie skan to nigdy nie mam wirusów, a recepta na takie coś to: Nie wchodzić na strony o tematyce pirackiej, pornograficznej, nie korzystać z żadnych programów P2P, i koniec, ja nie wchodzę na takie strony i nie używam takich programów, i nie mam kłopotów z wirusami i innymi badziewiemi.


(mktos) #13

@xyzpoland: Ja mam wrażenie, że i w domyślnie instalowanym Windows XP bez żadnego SP jest konto "Gość" wyłączone domyślnie.

Z całego serca polecam używanie konta zwykłego użytkownika (względnie Użytkownik Zaawansowany). Oczywiście z połączeniem z systemem plików NTFS. Dlaczego? A na przykład dlatego, że żaden program bez uprawnień nie będzie mógł nabroić w katalogu %WINDIR%. Jednak z drugiej strony konto ograniczone ma potężne wady - niektóre programy nie współpracują poprawnie (Nero 6.0 na przykład wymaga zainstalowania NeroBurnRights i ręcznego nadania praw do nagrywania; wiele programów które coś zmieniają w swoich katalogach w \Program Files ma problemy; niektóre instalatory nie chcą się odpalić z takim oknem pytającym o konto z jakiego powinny być uruchomione), czasem denerwujące jest gdy nie można czegoś zmienić w ustawieniach systemu i należy przelogować się na Administratora (względnie nauczyć się korzystać z konsoli na prawach administracyjnych). Dlatego Windows Vista i UAC robi ogromny postęp w kierunku wygody pracy na koncie ograniczonym.

@felekdf14:

I mieć trzeba znajomych którzy ci nic nie wyślą, nie instalować programów jak popadnie i parę innych rzeczy.

Ale format co 1rok? Rany, ja nie robię reinstalacji systemu jeżeli akurat nie muszę go przenieść na nowy dysk, nowy komputer albo coś w tym stylu...


(Dzolo83) #14

Z pewnoscia wszystkie konta typu Pomocnik, Support ,Gosc powinny byc wylaczone(na home gosc musi byc). Na co dzien nalezy uzywac tylko i wylacznie konta ograniczonego(user).Power user moze instalowac programy takze nie spelnia wymaganej funkcji. Oczywiscie system plikow NTFS i odpowiednie uprawnienia....

Jakos nie wydaje mi sie aby mozna bylo sie zalogowac przy pomocy loginu i pustego hasla oczywiscie zdalnie.Lokalnie jak najbardziej.

Systemy ,ktore wymieniles nie byly projektowane pod kontem szybkiego rozwoju internetu...


(lazikar) #15

Nie należy wyłączać konta Administrator. W razie problemów z kompem jest to konto potrzebne.